עומר קרייזל: "ההשקעה של מגדל בנדל"ן מגיעה לכ-5 מיליארד שקל; הכפלת התיק זה משהו שנשמע הגיוני"

מנהל ההשקעות הראשי של כספי העמיתים במגדל אומר כי ההזדמנויות כיום נמצאות בחו"ל ■ הוא גם מעריך שהתנודתיות תימשך ולא מודאג מהוראות ועדת חודק ■ ראיון עם אחד מנותני הטון בשוק ההון המקומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בתחילת 2009, כשהשווקים בעולם התחילו להפנים את עוצמת המכה שניתכה עליהם, עומר קרייזל - אז מנהל ההשקעות בפוליסות המשתתפות ברווחים בחברת הביטוח מגדל - החליט לנסוע למנהטן.

"אמרתי לענת לוין (מנהלת ההשקעות הראשית של מגדל ביטוח דאז) שחייבים לנסוע למנהטן, להסתובב ברחובות, להרגיש את הדופק, להיפגש עם מנהלי השקעות וקרנות. כי בסך הכל העבודה שלנו היא בניצול הזדמנויות", מציין קרייזל בראיון. ההזדמנות של קרייזל עצמו הגיעה שנה לאחר מכן. ענת לוין פרשה מתפקידה כמנהלת ההשקעות הראשית אחרי כעשר שנים, וקרייזל, יחד עם מנהלת הנוסטרו של החברה לימור דנש, עבר לקדמת הבמה.

לוין הוכיחה בתקופת כהונתה כמה עוצמה יש בתפקיד - עוצמה שנובעת לא רק מכך שקרייזל אחראי על ניהול ההשקעות של תיק ביטוחי המנהלים הגדול במדינה, ותחת הידיים שלו ושל דנש יש כ-36 מיליארד שקל של פנסיונרים שנתנו את חסכונותיהם לניהולה של מגדל (בנוסף לכספי עמיתים אחראי קרייזל על תחומי ההשקעות בנדל"ן ובקרנות גידור). לוין הוכיחה שתפקיד מנהל ההשקעות הראשי של חברת הביטוח הגדולה במדינה עשוי, בניווט נכון של דרכו, להפוך את המחזיק בו לאחד ממתווי הדרך של שוק ההון.

גם כיום, כשקרייזל מגיע לעבודה בבוקר הוא רואה בעיקר עוד ועוד הזדמנויות, בעיקר מעבר לים: "כיום ההשקעה שלנו בנדל"ן מגיעה לכ-5 מיליארד שקל, והתיקים שלנו ממשיכים לגדול. להכפיל את ההשקעה שלנו בנדל"ן זה לא משהו מופרך", הוא מציין.

לאן לדעתך הולכים השווקים בתקופה הקרובה?

"אנחנו נמצאים כרגע בתקופה של תשואות מאוד נמוכות, המחזורים בעולם יתקצרו וניכנס לתקופה תנודתית מאוד. השווקים תקועים בין התמריצים המוניטריים שניתנו להם, לבעיות המבניות ולתהליך הורדת המינוף כתוצאה מהמשבר הפיננסי. אבל התנודתיות יוצרת הזדמנויות, והאתגר שלנו בשנים הקרובות יהיה למצוא את האפיקים שעל רקע התנודתיות הגדולה יניבו תשואה עודפת לעמיתים תוך סיכון מינימלי".

מה דעתך על אלה שמנבאים כי הכלכלה העולמית הולכת לתסריט של דאבל דיפ?

"היינו עד עכשיו בתסריט של V, יכול להיות שיהיה W בשנים 2011-2012, אבל השווקים יהיו תנודתיים כך שמוקדם לדעת אם ניכנס לדאבל דיפ או לא".

אנחנו רואים שמנהלי החיסכון הפנסיוני הגדילו בתקופה האחרונה את החשיפה לאפיק המנייתי - זה זמן נכון לצעד כזה?

"בסופו של יום יש ערך כלכלי מתאים לכל אפיק. אני למשל בכלל לא בטוח שברמות המחירים של היום באג"ח הממשלתיות, האפיק המנייתי מסוכן יותר".

אילו סקטורים לדעתך מעניינים באפיק המנייתי?

"יש הרבה סקטורים מעניינים - בעיקר בחו"ל, שם המגוון עצום. סקטורים של תעשייה וטכנולוגיה מעניינים יותר מאשר סקטורים שמבוססים על הצרכנים עצמם".

יש לדעתך בישראל בועה באג"ח הקונצרניות?

"בתשואות הגלומות הנוכחיות באג"ח קונצרניות לא יהיה אפסייד גדול. יש בייחוד באפיק הזה יותר חשיבות לניתוח פרטני ברמת הנייר כדי להשיג תשואות עודפות ביחס למדדים".

אתה מדבר על ניתוח ותשואה עודפת על המדדים. הפניקס למשל לא חושבת שאפשר להכות את המדדים, ועברה לניהול השקעות פסיבי בחיסכון ארוך הטווח. מה דעתך על הגישה הזאת?

"אני חושב שהוכחנו לאורך השנים שיש יתרון בתשואות לניהול איכותי. בהשקעות תמיד צריך לקנות בזול ולדאוג למרווח ביטחון, ולא לרוץ עם הכסף החם שזורם למדדים".

מנהלת ההשקעות הקודמת של מגדל לא היתה חסידה של השקעות באפיק האג"ח הקונצרניות. האם עכשיו שהתחלפו המנהלים אנו צפויים לראות עלייה במשקלו של האפיק בתיק העמיתים?

"זה לא סוד שלעמיתי מגדל יש פחות אג"ח קונצרניות בתיקים ביחס לעמיתים בחברות אחרות, ולאו דווקא נראה את משקל האפיק עולה. נחפש הזדמנויות מעניינות גם באג"ח קונצרניות, אבל כעת זה לאו דווקא הזמן הנכון להגדיל השקעות באפיק הקונצרני. חוץ מזה, למגדל יש מה שלחברות אחרות אין. אשראי שהיא נותנת כהלוואות בצורה פרטנית, תיק נדל"ן תזרימי גדול - אלו הן חלופות למה שאג"ח קונצרניות מייצגות בתיקים של חברות אחרות".

ב-2009 נמתחה עליכם ביקורת חריפה מאוד, שטענה כי כמו שהיו חברות שלקחו פוזיציה קיצונית בסיכון הגבוה ופגעו בעמיתים בירידות, אתם לקחתם פוזיציה קיצונית בהתרחקות שלכם מהאג"ח הקוצרניות ופגעתם בעמיתים באותה מידה בעליות.

"אני לא צריך להתנצל על זה שאנחנו מחזיקים נכסים איכותיים בתיק. הרבה מהביקורת נובעת מתחרות יופי של תשואות בין כל החברות בשוק, אבל לפני תחרות התשואות חשוב מאוד לא להפסיד כסף לעמיתים".

נכון, אבל אם מסתכלים על תשואות לשלוש שנים, כלל ביטוח - המתחרה הגדולה שלכם - מובילה עליכם בתשואות בביטוחי המנהלים. ההשפעה של התשואות הנמוכות ב-2009 משמעותית, לא?

"בתשואה לחמש שנים התמונה שונה. אנחנו תמיד במרדף אחרי הזדמנויות. כל עוד תהליכי העבודה נכונים וההחלטות נלקחות ברצינות, בסוף זה יבוא לידי ביטוי בתשואות. ניהול השקעות זה לא מקצוע פשוט, זה קצת כמו משחק כדורסל - לא משנה מי מנצח באיזה רבע, משנה התוצאה הכוללת. בסופו של יום זה חיסכון פנסיוני, אנשים צרכים לחיות מהכסף הזה, וזה מחייב אותנו להתנהל בכובד ראש".

אלעד קנדה לא התאימה

בתיק הנדל"ן של מגדל ביטוח נמצאת גם ההשקעה, המשותפת למגדל ולאיש העסקים אליעזר פישמן, בחברת מונדון העוסקת בנדל"ן בהודו. מגדל השקיעה במונדון 250 מיליון שקל. מדו"חות החברות הציבוריות של פישמן נראה כי הפעילות מדשדשת, אך למגדל אופציית PUT ליציאה מההשקעה.

אתם מרוצים מההשקעה במונדון?

"עוד מוקדם לקבוע. צריך לזכור שבחיי חברה יש עליות ומורדות, אבל זוהי השקעה עם מנגנון שאמור להגן עלינו אם התסריט שראינו לפנינו לא יתממש".

ומההשקעה עם רוני יצחקי (מיזם משותף להשקעה בנדל"ן במערב אירופה ומרכזה - א"א) אתם מרוצים?

"שוב, יש שם חברות שהן חברות פעילות. קשה לסכם את זה כעת, דברים עוד יתפתחו".

בתחילת השבוע הנפיקה אלעד קנדה מקבוצת תשובה. מגדל לא השתתפה בהנפקה הזאת מכספי העמיתים - מה לא התאים לכם שם?

"אנחנו בוחנים כל נכס, ואת ההתממשקות לשאר הנכסים. יש לנו הרבה נדל"ן, ולכן לא נמהר להשקיע בהנפקות חברות נדל"ן".

אבל במניות של חברות איכותיות כמו אמות, בריטיש ואזורים השקעתם.

"כל השקעה עומדת בפני עצמה".

הגיעה אליכם שרי אריסון וביקשה מכם להפחית ריבית מפני שהמנגנון בשטר הנאמנות מעוות - מה היתה תשובתכם?

"אני לא רוצה לדבר על השקעות ספציפיות, אבל ככלל אנחנו לא אטומים. כשהדרישות לא נכונות אנחנו עומדים על שלנו, אבל אין מצב של פרינציפים".

באחרונה ראינו את המתחרה הגדולה שלכם כלל מבצעת השקעה גדולה בקרן פרייבט אקוויטי בשווקים מתעוררים שהוקמה עם השותפים של בעל השליטה בכלל בבנק קרדיט סוויס. מה דעתך על השקעה כזאת?

"אני לא מכיר את התנאים הספציפיים, אבל על רקע סביבת המאקרו המאתגרת, ברור שבכלכלה האמריקאית יש בעיה, ויש צמיחה בשווקים מתעוררים, בברזיל, בקנדה, באוסטרליה, בגרמניה. בהסתכלות קדימה יהיה להן יותר משקל בתמ"ג העולמי מאשר משקלן כיום באינדקסים. זה הזמן למדינות בשווקים האלו להיות אגרסיביות ולמשוך את עצמן למעלה, וגם אותנו השווקים המתעוררים מעניינים - גם באקוויטי וגם באג"ח".

באחרונה יש שיח ציבורי סביב השאלה אם קבוצות עסקים או טייקונים צריכים להחזיק גם חברות פיננסיות שמנהלות כספי ציבור. מה דעתך בעניין?

"ברור שהמצב הכי נקי הוא שיש הפרדה בין קבוצות העסקים לבין המוסדות הפיננסיים. אני חושב שמגדל, שמתנהלת על ידי בעלים לא מקומי, זו דוגמה מצוינת לכך".

שניים אוחזין

לפני כחצי שנה, לאחר שמנהלת ההשקעות הראשית ענת לוין הודיעה כי תעזוב את התפקיד, קיבל מנכ"ל מגדל יונל כהן החלטה מפתיעה. לאחר תהליך של בחינה החליט כהן שלא למנות מנהל השקעות ראשי אחד, אלא לקדם את מנהל ההשקעות הראשי של העמיתים, קרייזל, ואת מנהלת הנוסטרו לימור דנש לתפקיד יחד, כשלמעשה ממשיך כל אחד מהם לנהל את התחום הקודם שלו.

ההחלטה לא היתה מובנת מאליה: ניהול משותף תלוי רבות באופי המנהלים, ורק שיתוף פעולה הדוק בין השניים יבטיח את המשך הצלחתה של מגדל. אלא ששיחות עם השניים מלמדות כי השקפות העולם שלהם על השווקים - ועל השקעות בכלל - אינן זהות תמיד, ולעתים אפילו אינן דומות. עם זאת, קרייזל בטוח שהשניים ינהלו יחד את ההשקעות של מגדל בצורה מיטבית: "לימור ואני עובדים שמונה שנים יחד, ויש מספיק אתגרים לכל אחד מאתנו כדי שנמשוך את העגלה יחד", הוא אומר.

חלוקת התפקידים ביניכם לא ברורה למתבונן מבחוץ - היא אחראית על עסקות אשראי, אבל אם הן נעשות בכספי העמיתים זו לכאורה אחריותך. מי אומר את המלה האחרונה לגבי עסקות?

"בסופו של יום יש לנו נוהלי השקעה מאוד ברורים ומובנים, וועדות ההשקעה מחליטות".

היו ביניכם בעבר חילוקי דעות על עסקות?

"כן, והיו ועדות שהחליטו להשתתף וכאלו שלא. הכל במסגרת תהליך מובנה ומסודר".

מה השתנה בהשקעות שלכם אחרי המשבר של 2008?

"זו היתה תקופת עשייה מבחינתנו. ניצלנו את ההזדמנויות שהשווקים נתנו והגדלנו חשיפה לשטרי הון של בנקים במחירים מצוינים, וחשיפות לחברות ספציפיות שחשבנו שהמחירים בהן טובים - גם במניות וגם באג"ח".

הוראות ועדת חודק, שנועדה להסדיר את ההשקעה של המשקיעים המוסדיים באג"ח קונצרניות, יעשו לשוק טוב או רע? יש חשש שהמגבלות ימנעו מחברות להנפיק.

"אני חושב שבסופו של יום כל חברה תמצא את המקום להיות בו. אם נכון לה ללכת לבנקים, היא תהיה שם; אם יותר נכון ללכת לשוק המשני, נמצא אותם שם גם בעתיד למרות חודק".

ניהלת גם כספי נוסטרו וגם כספי עמיתים. איפה נהנית יותר?

"זה סוג שונה של ניהול - מגבלות רגולטוריות שונות של בסיסי הצמדה, מגבלות סיכון, התחייבות תשואה - אבל יש אתגרים גם כאן וגם כאן".

איפה היה יותר לחץ מהממונים, בנוסטרו או בעמיתים?

"גם וגם. כשניהלתי את הנוסטרו הוא היה מאוד בפוקוס של החברה, אבל כיום בעמיתים יש שקיפות שלא קיימת בנוסטרו, וההשקעות הרבה יותר בשיח הציבורי".

יש שינוי גדול בעבודה אחרי העזיבה של ענת לוין?

"בנק הפועלים הרוויח מנהלת מוכשרת. היתה לי הזכות ללמוד ממנה, הייתי שותף לדרך במשך שנים וההמשכיות היא טבעית. השנים הכינו אותי".

מה מעניין כיום את מגדל מבחינת השקעות?

"נדל"ן מעניין אותנו - בארץ גיבשנו תיק שמורכב מנכסים תזרימיים טובים, תיק שהעמיתים נהנים ממנו, ולאור מה שקורה בשוקי הנדל"ן בחו"ל אנחנו בוחנים הזדמנויות מעבר לים".

המתחרים שלכם כבר שם - גם כלל, גם הראל - ואתם עדיין לא.

"נדל"ן אצלנו זו לא אופנה. תהליכי העבודה אצלנו סדורים מאוד, אנחנו עושים עבודה יסודית מאוד לפני שאנחנו מתחילים, אבל אנחנו חושבים שיש הזדמנויות - גם במערב אירופה וגם בצפון אמריקה".

התיק שלכם אמנם הכי גדול אבל התשואה עליו נמוכה, גם יחסית לכלל וגם יחסית להראל.

"התיק שלנו מצוין, צריך לבחון תיק כזה בפרמטרים נדל"ניים ולא בתשואה. נדל"ן קונים בשקל למטר, והרבה דברים משפיעים - השוכרים, שיעורי תפוסה, המיקום, ההשבחה. זה לא דף אקסל, זה מלט ולבנים".

הביקורת עליכם היא שאתם עושים עסקות יקרות. בית ציון למשל - להראל היתה זכות סירוב ראשונה, והיא ויתרה על הנכס במחיר הזה. אז מה הם לא רואים שאתם ראיתם?

"זו שאלה שצריך להפנות אליהם - אנחנו מרוצים מהעסקה. קיבלנו גם ביקורת על בניין המוזיאון (בניין ברחוב ברקוביץ בתל אביב שבנייתו היתה הפסדית בראשית הדרך ומגדל ביצעה מחיקות בגינו - א"א). כיום הוא אחד הבניינים הכי מבוקשים בתל אביב, וזה יבוא לידי ביטוי בשווי בעתיד".

בזמן המשבר ראינו את מגדל מפרקת שותפות עם דלק נדל"ן נכסים מניבים, ואנחנו רואים שחלק מהנכסים שקיבלתם בפירוק מניבים תשואות נמוכות מאוד. זה היה מהלך נכון?

"אנחנו משביחים את הנכסים ודואגים לתחזק אותם ברמה גבוהה. בסוף הוצאנו את המקסימום מהמצב שהיה אז, ואנחנו בשורה התחתונה מרוצים מהנכסים".

אתם שוקלים להיכנס לפרויקטים בשלב הייזום?

"זו לא תהיה מירב ההתעסקות שלנו בנדל"ן. אנחנו מתמקדים בנכסים מניבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker