ירידות חדות בת"א ובעולם: האם זו רק תחילת הנפילה, או תיקון בריא בשווקים?

ביום שישי רשמו בורסות ארה"ב ואירופה ירידות חדות, ואתמול הצטרפה אליהן תל אביב עם נפילות של כמעט 2% במדדים המובילים ■ אנליסטים: האינפלציה היא הסכנה העיקרית המרחפת מעל שוקי ההון בעולם ■ מרבית הכלכלנים מעריכים - זוהי לא התחלה של גל נפילות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דגל ישראל מתנוסס לצד שלט הרחוב של וול סטריט
צילום: רויטרס

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב נפתח אתמול, כצפוי, בירידות שערים חדות לאחר סוף השבוע השלילי בבורסות ארה"ב ואירופה. וול סטריט השלימה את השבוע הגרוע ביותר זה שנתיים, שבו המדדים המובילים ירדו בשיעורים של עד 4%. את המגמה השלילית בתל אביב הובילו המניות הדואליות ומגזר הנפט והגז. מדד ת"א 35 איבד אתמול 1.8%, כש–33 מניות בו נצבעו באדום. מדד ת"א 90 נפל ב–2.25%, מדד הבנקים נחלש ב–1%, ומדד נפט־גז צלל ב–2.6%.

האנליסטים בשוק טוענים כי האינפלציה היא הסכנה העיקרית המרחפת מעל שוקי ההון בעולם לאחר שנים של עליות רצופות, ודו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי בארה"ב הצית את החששות לכך. עלייה חדה בשכר השעתי ובמספר המשרות שנוספו במשק הביאו לקפיצה בתשואות האג"ח של ארה"ב לעשר שנים ליותר מ–2.85% — שיא של ארבע שנים. הדבר הפך את האג"ח לאטרקטיביות יחסית, לאור התמחור הגבוה של שוקי המניות. המשך הנתונים הכלכליים החזקים של המשק האמריקאי חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יגביר את קצב העלאות הריבית בארה"ב.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, אינו פוסל אפשרות של המשך התיקון מטה בטווח הקצר: "מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, השוק כמעט לא חווה ירידות, ורק מתחילת השנה המדדים בניו יורק עלו בחדות. גם בשנים הטובות של שוק ההון היו מדי פעם ירידות, מה שלא קרה בכלל בשנה החולפת, כך שהתיקון סביר לחלוטין ולא צריך להילחץ מכך".

לדבריו, האינפלציה בארה"ב היא אכן גורם סיכון, אך לטווח הקצר בלבד. לדבריו, "אינפלציה מגיעה כשכלכלה נראית טוב, ופירמות מרגישות בנוח להעלות מחירים ולהעלות את הרווחיות שלהן. איני רואה כעת מצב של עלייה משמעותית באינפלציה, אבל אם השוק יעבור תיקון חד ותמחור מחדש, תסריט שהוא אפשרי, מכפילי הרווח יירדו, ופרמיית הסיכון תחזור להיות נוחה להשקעה.

"גם אם נניח שהיומיים האחרונים מייצגים את המגמות בעתיד, זהו תיקון בלבד, וכמובן שאי־אפשר לתזמן אותו. מה שמשפיע על השוק הוא הפעילות הריאלית, וכל עוד איננו מניחים מיתון כלכלי או האטה, אין סיבה לצאת מהשוק. אני כן ממליץ להיחשף יותר לאיגרות חוב צמודות, ולהיחשף יותר לחברות ולמגזרים שיכולים להעלות מחירים, אם אכן תיווצר אינפלציה. לחברות ריטייל, למשל בתחום ההלבשה, ההנעלה והאלקטרוניקה, קשה להעלות מחירים. מנגד, לתשתיות תעשייה וטכנולוגיה יש יתרון יחסי, ויש בהן פחות תחרות. אם השכר יעלה בקצב מהיר, יהיה להן יותר קל להעלות מחירים".

"2018 תהיה בעייתית - זוהי רק ההתחלה"

יונתן כץ, כלכלן ואסטרטג מקרו בלידר שוקי הון, מציג גישה פסימית יותר, ובהחלט רואה אפשרות לשנה שבה שוקי המניות בעולם יניבו תשואות שליליות: "לבתי ההשקעות נוח לדבר על המשך העליות, אבל מבחינת המקרו המגמה ברורה. ריסון מוניטרי בעולם בכלל ובארה"ב בפרט הוא דבר מתבקש, לאחר שנתיים של נתונים כלכליים חזקים נטולי אינפלציה, שבהן השווקים עלו. לדעתי, 2018 תהיה בעייתית, ויום שישי היה רק תחילתה של המגמה. ירידה שנתית של כ–10% במדדי המניות היא בהחלט תרחיש סביר, כשהפד נחוש להעלות את הריבית על רקע תעסוקה מלאה".

לדברי כץ, לא מדובר בתרחיש משברי, היות שיש שנים שבהן השווקים אינם עולים: "במצב של ירידות חדות, הפד עשוי להיות מושפע מכך, ולהאט את קצב העלאות הריבית שלו, כפי שנהג בתחילת 2016 או לאחר הברקזיט, כך שאולי נראה אותו מאט את פעולותיו, וייתכן ונראה שתי העלאות ריבית השנה ולא שלוש".

כץ צופה הסטת כספים לשוק האג"ח, שעשוי להפוך אטרקטיבי יותר משוקי המניות: "כבר כיום הגענו לריבית היעד ארוכת הטווח של הפד, כך שהאפיקים הארוכים נהיו מעניינים מאוד, בפרט כשהדולר חלש יחסית. משקיעים עשויים לברוח משוק המניות היקר ולהעדיף תשואות נאות בשוק האג"ח האמריקאי, שייתמך על ידי העלאות ריבית מתונות. בגלל המכפילים הגבוהים, תמחור הסיכון־סיכוי עומד לטובת שוק האג"ח".

למרות הירידות החדות בשבוע שעבר, כשבבורסה בפרנקפורט מחקו את העליות של 2018, כץ אינו רואה בכך הזדמנות כניסה לשוק המניות: "לדעתי, אנחנו רק בתחילת התיקון, שיתבטא בדימום אטי של 10%–15%. על המשקיעים לנהוג ביותר שמרנות ולצמצם חשיפה למניות. מדובר בתיקון בריא ולא במשבר, שאינו מאיים על הצמיחה או ההתאוששות.

"הכלכלה אינה תומכת בשינוי כיוון בשווקים"

בניגוד לכץ, אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציג דעה חיובית יחסית, ואינו רואה בסנטימנט השלילי שינוי של מגמה בשווקים: "הנתונים הכלכליים הטובים והדו"חות הכספיים אינם מעניקים סיבה לשוק לשנות כיוון. מימושים הם דבר בריא כשהשוק מנופח".

לדבריו, התשואות של איגרות החוב הממשלתיות עשויות להמשיך ולטפס מעלה, כשהכלכלה עוברת לשיווי משקל חדש מבחינת גובה הריביות: "אנחנו רואים שהשכר בארה"ב מתחיל לעלות בקצב יותר מהיר, האינפלציה מתחילה לעלות, וההשפעה של רפורמת המס על הגירעון מתחילה לבוא לידי ביטוי. זה נכון שאמור להיות 'טרייד־אין' בין שוקי המניות לאג"ח, אבל התשואות כיום אינן תשואות שייצרו אלטרנטיבה אמיתית לשוק המניות מבחינה היסטורית".

זבז'ינסקי מסביר כי אם השווקים היו מתמודדים עם עליית אינפלציה בלבד, או עם עליית תשואות בלבד, אולי האג"ח היו אלטרנטיבה למניות. עם זאת, לדבריו, "הדברים מתרחשים בדחיפת שיפור רוחבי בכלכלה. שוקי המניות יורדים כשיש האטה בצמיחה או מיתון. איני רואה כרגע סימנים של מיתון, כך שבעיני הירידות הן תיקון סביר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker