30 מיליון שקל נזרקו לפח: 50 אלף ישראלים רכשו ביטוח כפול לאובדן כושר עבודה

רשות שוק ההון מעריכה כי פוליסות בהיקף כולל של 30 מיליון שקל נמכרו למבוטחים על ידי חברות הביטוח והסוכנים ■ הבעיה: במקרים כאלה המבוטח משלם פרמיה כפולה, אך אם יאבד את כושר העבודה שלו - הוא יקבל תגמול כאילו בוטח פעם אחת בלבד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: גטי אימג`ס
אסא ששון

ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ערכו באחרונה בדיקה לגבי ביטוחים כפולים בתחום של אובדן כושר עבודה. להערכת הרשות, ל–40–50 אלף מבוטחים יש ביטוח כפול של אובדן כושר עבודה, כשסך הפרמיות שנגבו בגין ביטוחים אלה הוא כ–30 מיליון שקל.

ביטוח אובדן כושר עבודה נועד לספק הכנסה כשהמבוטח אינו יכול לעבוד, וכמו במרבית הביטוחים - לא ניתן לקבל תגמול כפול בגינו. כלומר, המבוטח משלם פעמיים על אותו ביטוח, אך יקבל תגמול, אם יאבד את כושר עבודה, כאילו בוטח פעם אחת בלבד.

הבדיקה נעשתה עקב תלונות של מבוטחים, כי סוכני ביטוח וחברות ביטוח מכרו להם ביטוח אובדן כושר עבודה כפול. בכל קרן פנסיה יש ביטוח של אובדן כושר עבודה כחלק מובנה מהקרן. בזמן שהסוכן מעניק ייעוץ פנסיוני הוא מחויב למלא מסמך הנמקה. אם מתברר שלמבוטח יש ביטוח אובדן כושר עבודה דרך קרן הפנסיה - אין צורך למכור לו ביטוח כזה. במצבים מיוחדים, שבהם לא כל השכר מבוטח דרך קרן הפנסיה, והמבוטח מבקש לקבל ביטוח על כל שכרו - אז יש היגיון בביטוח אובדן כושר עבודה נוסף מעבר לזה שמצוי בקרן. בעקבות הבדיקה, הבהירו ברשות לחברות הביטוח ולסוכנים, כי החיוב הכפול הוא פסול ואסור.

בחוזר של הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, היא מחייבת את חברות הביטוח לבדוק שלא מדובר במכירת ביטוח כפול - ואוסרת עליהן לבצע זאת.

החל מכניסת החוזר לתוקף, יידרשו חברות הביטוח והסוכנים לברר על קיום כיסוי ביטוחי של אובדן כושר עבודה אצל המבוטח, לכל הפחות באמצעות הגשת בקשת מידע חד־פעמית למסלקה הפנסיונית; לברר פרטים על הכנסתו של המבוטח; וכן שבתוכנית הביטוח, הכוללת כיסוי ל"עיסוק ספציפי" של המבוטח, יפורטו לו האירועים הביטוחיים שבגינם יש צורך בכיסוי זה, וכן העיסוקים שאליהם הוא יופנה אם יתרחשו אותם אירועים, אם לא ירכוש כיסוי זה.

לאחר הבדיקות יידרשו הסוכנים והחברות לתת המלצה לרכישת תוכנית ביטוח לאובדן כושר עבודה, שתחייב מסירת מסמך הנמקה ללקוח. בנוסף, גוף מוסדי ימכור חוזה ביטוח לכיסוי אובדן כושר עבודה רק אם מצא כי למבוטח קיימת הכנסה, והכנסה זו אינה מכוסה בתוכנית ביטוח קיימת.

חברות הביטוח ניסו להסביר כי מדובר במהלך עסקים רגיל, שאינו מאפשר להן לדעת אם יש או אין כפל ביטוחים - אף שכל המידע נמצא במסלקה הפנסיונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker