השפן שנשלף מהכובע במרוץ על בזק: מיליארדר יהודי מברזיל

האחים נוימן צירפו את אלי הורן, מיליארדר יהודי המתגורר בסאו פאולו - והקרב על השליטה בבזק הופך להיות מאבק בינלאומי בין שלושה טייקונים מברזיל, ארגנטינה וארה"ב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האחים צחי (מימין) וחן נוימן
האחים צחי (מימין) וחן נוימןצילום: רועי פלדה

הקרב על השליטה בבזק הופך להיות מאבק בינלאומי בין שלושה טייקונים מברזיל, ארגנטינה וארה"ב. ל–TheMarker נודע כי מי שעומד מאחורי הקבוצה שאירגנו האחים צחי וחן נוימן וצפוי להיות המממן העיקרי שלה, הוא המיליארדר הברזילי אלי הורן (73), יהודי ממוצא סורי המתגורר בסאו פאולו ברזיל.

קבוצה זו, שאליה עשוי להצטרף גם משקיע מאירופה, אינה מתכוונת לוותר על יורוקום, והיא צפויה להגיש בקרוב הצעה מחייבת. זאת לאחר שבשבוע שעבר החליט נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, לדחות את ההכרעה בתיק יורוקום עד 22 באפריל, או לפני, בכפוף לנסיבות.

ההון של הורן

הורן, שמופיע ברשימת של 500 עשירי העולם של המגזין "פורבס" עם הון מוערך של יותר מ–2 מיליארד דולר, הוא היו"ר ובעל השליטה של ענקית הנדל"ן הברזילית סורלה ברזיל ריאלטי (Cyrela Braz il Realty).

סורלה נסחרת בבורסת ברזיל לפי שווי שוק של 2 מיליארד דולר, והיא מעסיקה 15 אלף עובדים. החברה יזמה, בנתה ומסרה 70 אלף יחידות דיור בשלוש השנים האחרונות, ומאות אלפי יחידות דיור בברזיל ובמקומות נוספים בעולם לאורך שנות קיומה, מעבר לבנייה של מרכזי מסחר ותעסוקה. הורן תורם מדי שנה סכומים גדולים מאוד למטרות צדקה, בין השאר בישראל. בישראל הוא שותף בחברת הנדל"ן אן.בי.סי ישראל, הפועלת בתחום ההתחדשות העירונית ובפינוי בינוי. בחברה שותפים גם ליאו נואי, לשעבר בעל השליטה בחברת הנדל"ן בריטיש ישראל; ורון הדסי, המשמש כיום יו"ר אלביט הדמיה ולשעבר מנהל העסקים הראשי של מתיו ברונפמן בישראל. מלבד הורן, לקבוצת האחים נוימן עשוי להצטרף משקיע נוסף מאירופה, אך לא בסדר גודל של הורן.

האחים נוימן הם בעלי השליטה בקבוצת אלון הפרטית, הפועלת, בין השאר, בתחומי נדל"ן, מלונאות, כלי רכב והיי־טק. קבוצת אלון בחנה בשנים האחרונות אפשרות לרכוש את השליטה, בין השאר באי.די.בי, כלכלית ירושלים, סונול, טן וישפרו.

אלי הורן
אלי הורןצילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב Endeavor Brasil

את קבוצת נוימן הביאה לעסקת יורוקום דיסקונט קפיטל, זרוע ההשקעות הריאליות, בנקאות להשקעות וחיתום של דיסקונט. הקבוצה נכנסה לתמונת העסקה בשלב מאוחר יחסית. לפני מועד הגשת ההצעות היא ערכה בעניין פגישות עם בכירי דיסקונט והפועלים.

קבוצת נוימן מציעה תשלום במזומן של 520 מיליון שקל לנושי יורוקום תקשורת. בנוסף היא מציעה לפרוע את החוב של יורוקום נדל"ן בסך 250 מיליון שקל.

הקבוצה גם מציעה פריסת חוב של 290 מיליון שקל למשך שבע שנים, וכן מנגנון לפירעון חוב נוסף בהתאם לעליית ערך ביורוקום, הכולל אופציה להזרמה נוספת של 80 מיליון שקל. כלומר, מדובר בהצעה בהיקף כולל של 1.14 מיליארד שקל. אם תוגש הצעה מחייבת של הקבוצה — היא תצטרך להיות משופרת יותר. עם זאת, לא ברור מה היכולת הפיננסית האמיתית של האחים נוימן להרים עסקה כה גדולה, בין אם בעצמם, ובין אם באמצעות צירוף שותפים בינלאומיים.

מסאו פאולו לבואנוס איירס

גם אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי המתגורר בבואנוס איירס, ארגנטינה, אינו מתכוון בינתיים לוותר על המאבק בניסיון להשתלט על יורוקום, ובעיקר על בזק. אלשטיין הגיש, באמצעות דיסקונט השקעות (דסק"ש) מקבוצת אי.די.בי הצעה לרכישת יורוקום ב–1.08 מיליארד שקל — שהיא הצעה טובה יותר מזו של נתי סיידוף מההיבט של העברת המזומנים. עם זאת, הוא נתקל בינתיים בהתנגדות של הרשות להגבלים עסקיים, שאינה מוכנה לכך שאי.די.בי תחזיק במקביל בסלקום ובבזק.

הרשות להגבלים שלחה לדסק"ש מכתב שבו ציינה כי אסור שתהיה לחברה זיקה לבזק. לעומת זאת, באי.די.בי שלחו בסוף השבוע החולף מכתב לרשות, ובו בקשה לקבלת הבהרות שיניחו את הדעת של נושי יורוקום — הפועלים, דיסקונט והבינלאומי — ויאפשרו לאי.די.בי להגיש הצעה מחייבת לרכישת יורוקום.

באי.די.בי מודעים לכך שלוחות הזמנים למכירת סלקום יתקצרו, ולא יהיו חצי שנה, כפי שהעריכו קודם. ואולם הם מעוניינים שהרשות להגבלים תאפשר להם להתקשר עם נושי יורוקום בעסקה בתקופה הקרובה, וכנראה שתתחייב שעד להשלמת ההסדר או אף לפני כן תמכור את האחזקה בסלקום בשווי שוק של 1.5 מיליארד שקל. הרשות להגבלים עסקיים צפויה לדון השבוע בבקשת אי.די.בי.

סיידוף, המתגורר בלוס אנג'לס, ארה"ב, ינסה השבוע להתקדם עם הבנקים כדי להביא לכך שההצעה שלו תועלה להצבעת הנושים. סיידוף, שביזבז יותר משנה במאבק השליטה על אפריקה ישראל, ובינתיים הפסיד את החברה למוטי בן משה, לא מעוניין להגיע לסאגה נוספת גם ביורוקום.

בהתאם לכך נציגיו מאיימים כי הם לא יחכו עד אפריל, ודורשים לסגור את העסקה כבר בשבועות הקרובים. עם זאת, מכיוון שבעקבות מינויו של עו"ד חגי אולמן כמשקיף בדירקטוריון של יורוקום נדל"ן, השופט אורנשטיין הסיר לפחות עד סוף אפריל את האיום של נושי יורוקום נדל"ן בראשות בנק מזרחי טפחות כי ישתלטו על הנכסים המשועבדים להם — חלל תקשורת (55%) ופרויקט הנדל"ן מידטאון (37.5%) בתל אביב.

זה היה המנוף של סיידוף על הנושים של יורוקום תקשורת, וכעת הוא צומצם משמעותית. שכן הזמן הנוסף שהעניק אורנשטיין מאפשר ליורוקום נדל"ן לקדם את תוכניותיה לבצע מיחזור חוב של 270 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה, שתהיה מגובה בשעבוד על הזכויות בחלל תקשורת ובמידטאון, ובכך לפרוע את החוב לנושי יורוקום נדל"ן. בימים אלה מנהלת יורוקום נדל"ן דיונים עם סגל רשות ניירות ערך לגבי מבנה ההנפקה ותנאי התשקיף שהוגש, וייתכן כי בקרוב העסקה תצא לפועל.

אף שכבר שיפר את הצעתו כמה פעמים כדי לזכות בעסקה, סיידוף יצטרך לבצע שיפור נוסף. אחרת, המאבק על יורוקום ובזק ייפתח מחדש עם הצטרפות של משקיעים פוטנציאליים נוספים, שבימים אלה עורכים בדיקות היתכנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker