יופי של מפקח

פני התינוק של ענתבי, זאת כבר כולם יודעים, הם מטעים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

קשה לחשוב על סיוט גדול מזה למפקח: מפולת היסטורית בממדיה, שמתרחשת דווקא בתחום הפיקוח שלך, ודווקא כשהתחום שלך שוחה עדיין במחלות ילדות של שינוי מבני עצום קודם. הסיוט הזה התממש במשמרתו של המפקח על הביטוח במשרד האוצר, ידין ענתבי.

פני התינוק של ענתבי, זאת כבר כולם יודעים, הם מטעים. ענתבי היה מפקח קשוח, נחוש, נועז ותובעני. עם זאת, הקשיחות שלו הועמדה במבחן אימתני עם פרוץ המשבר הפיננסי של ספטמבר 2008, וענתבי הוכיח אז שהוא קורץ מחומר שרק מפקחים מעטים ניחנו בו. הוא עמד בלחצים ציבוריים ופוליטיים יוצאי דופן בעוצמתם, הוא לא נסוג מעקרונות שלדעתו יכולים היו לפגוע בהתפתחות שוק הון בטווח הארוך, והכי חשוב - הוא לא התבייש להודות שטעה, והיה הראשון שהסיק מסקנות מהטעויות שלו עצמו.

הוא התערב בדרך פרסום התשואות של הגופים המוסדיים, בניסיון לחנך את הציבור לבחינה ארוכת טווח של החיסכון הפנסיוני שלו. הוא קבע כללים חדשים ליציבות של חברות הביטוח, כדי לוודא שאף לא חברת ביטוח אחת תסכן את יציבותה בעקבות משבר דומה בעתיד. והכי חשוב - הוא מינה ועדה נוספת, ועדת חודק, שתמליץ על כללי השקעה חדשים של הגופים המוסדיים בשוק איגרות החוב, במטרה לשפר את איכות ההשקעה של המוסדיים בשוק זה.

התוצאה היא שענתבי משאיר למחליפו, עודד שריג, שוק שערוך הרבה יותר למפולת הבאה, מבלי להקריב עקרונות שיאפשרו לשוק להמשיך ולתפקד גם בתקופות שבין מפולות (כלומר מרבית הזמן). מהבחינה הזאת, ענתבי עמד במבחן הקשה ביותר של מפקח. הוא עמד בו כשחלק גדול מהמתקפה מופנה כלפיו אישית, אבל כל אלו לא גרמו לו להסס, ולא גרמו לו לסטות מהעקרונות של שוק הון חופשי, שגם פועל תחת כללים רגולטוריים מקצועיים.

ענתבי עבר את מבחן המפקח שלו בהצלחה. למרות פני התינוק שלו, הוא משאיר לעודד שריג נעליים גדולות למלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker