יש להן הפתעות במחסן: החברות שזינקו עד 80% בשלוש שנים בבורסה

הגידול במסחר המקוון, ביבוא וביצוא, ומיקור החוץ של הפעילות הלוגיסטית - תרמו לצמיחת הענף ■ ממן, אוריין ופרידנזון זינקו בעד ל-80% בשלוש שנים ■ יו"ר פרידנזון: "חברות בינלאומיות מחפשות בישראל מחסנים במיקומים אטרקטיביים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיות של חברת השילוח כץ בחיפהצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
ערן אזרן

ענף הלוגיסטיקה - שכולל חברות הפועלות בתחומי השילוח, הפעלת מסופי מטענים, ניהול מחסנים ומרכזיים לוגיסטיים - עשוי להיתפש כתחום אפור ולא מעניין במיוחד, אך זהו אחד מהענפים הצומחים והפעילים בישראל. הענף עלה בשנים האחרונות על מסלול צמיחה מואץ בעקבות הזינוק בפעילות השיווק באינטרנט (E-commerce) והצורך במרכזי אחסון ושינוע ללקוחות.

העיסוק בעניין הלוגיסטיקה חדר לשיח הכלכלי, לאחר שענקית המסחר המקוון אמזון הודיעה לפני כחודשיים כי תתחיל בפעילות מכירות בישראל. בימים אלה החברה שבשליטת ג'ף בזוס מנהלת מגעים לשכירת מחסנים לוגיסטיים בהיקף של יותר מ-25 אלף מ"ר, שיאפשרו לה לנהל פעילות קמעונית ואספקת מוצרים לשוק המקומי.

המחזור החיובי בענף משתקף בבורסה. שתי חברות לוגיסטיקה חדשות, נובולוג ו אוברסיז - ששוויין המצרפי הוא כמיליארד שקל - ביצעו בשנה האחרונה הנפקה ראשונית (IPO); וחברה שלישית, כץ שילוח, נערכת בימים אלה לבצע הנפקה לפי שווי של 100–150 מיליון שקל.

מתעניינים בהשקעות בתחום הנדל"ן? לניתוח ביצועי חברות הענף הנסחרות בתל אביב לחצו כאן

שלוש המנפיקות הצטרפו לחמש חברות לוגיסטיקה שכבר נסחרות בבורסה: גולד בונד , שעוסקת בהפעלת מסוף מטענים ומחסנים באשדוד; ממן , שמפעילה מסוף מטענים בנמל התעופה בן גוריון; אוריין ו פרידנזון , שפועלות בתחום השילוח הבינלאומי והשירותים לוגיסטיים; והחברה הקטנה אייביטרנס, שעוסקת בשילוח בינלאומי ועמילות מכס.

חברות הלוגיסטיקה הוותיקות - ממן, אוריין ופרידנזון - הניבו בשלוש השנים האחרונות תשואה גבוהה של 70%–80% למשקיעים - פי שניים מהעלייה במדד היחס SME60. ביצועי היתר מיוחסים בעיקר לצמיחה שהציגו החברות הללו בפעילותן: ממן נהנית מהגידול בהעברת המטענים דרך נתב"ג; אוריין נהנית מהגידול בפעילותם של יבואנים ויצואנים בישראל; ופרידנזון נהנית מהזכייה במכרז להפעלת מסוף המטענים החדש בנמל אשדוד.

"הלקוח לא רוצה להמתין"

גידי אלטמן, יו"ר פרידנזון, שכיהן בעבר כראש החטיבה העסקית של בנק לאומי, הסביר שהצמיחה המואצת בענף הלוגיסטיקה קשורה לגידול בסחר במדינת ישראל: "היקף היבוא והיצוא לישראל גדלו מאוד בשנים האחרונות. ה–Time to market התקצר, ואין ללקוח זמן להמתין. הלקוח רוצה את המוצר עכשיו, ולכן החברות צריכות להחזיק מלאים גדולים.

"סיבה נוספת לצמיחה של חברות הלוגיסטיקה היא מגמת מיקור החוץ, כשהחברות מתמקדות בפעילות הליבה שלהן, בעוד הן מוציאות את תחום הלוגיסטיקה החוצה. התעשייה האווירית, למשל, הוציאה את שירותי הלוגיסטיקה למיקור חוץ (ניהול מחסנים בידי צד ג'), ויש בצנרת מכרזים גדולים של הצבא.

יש חברות רבות שבשנים האחרונות פנו לכיוון הזה - מה שמגדיל את הביקוש לשירותים לוגיסטיים בישראל", אמר אלטמן.

אלטמן הדגיש כי התרחבות המסחר המקוון באינטרנט מצריכה מרכזים לוגיסטיים ייחודיים. לדבריו, "הכניסה של אמזון לישראל נובעת מכך שהשוק הישראלי אטרקטיבי. הצריכה הפרטית עולה. יש פה משק טוב, אפשר לעשות עסקים - וגם באמזון כנראה ראו את זה. וזה לא רק אמזון, מגיעים לכאן עוד גופים בינלאומיים לפעילות עסקית. ברור לגמרי שהמקומות האטרקטיביים לחברות הללו יהיו מחסנים הקרובים לנמלי הים, ובמיוחד לנמל אשדוד, וגם לשדה התעופה".

אוריין מקימה שלושה מרכזים חדשים

לפני כשלושה חודשים השלימה ממן שבשליטת משפחת לבנת גיוס אג"ח בהיקף של 120 מיליון שקל לפעילותה השוטפת, ואוריין שבשליטת חן למדן נערכת בימים אלה לבצע גיוס אג"ח בהיקף של 150 מיליון שקל. הגיוס בבורסה אמור לסייע במימון בנייה של שלושה מרכזים לוגיסטיים חדשים - במודיעין, ראש העין ואשדוד.

"קיים גידול מתמשך בסחר הבינלאומי ובמסחר המקוון, והמשך המגמה הבינלאומית של מיקור חוץ של הפעילות הלוגיסטית", כתבה אוריין במצגת למשקיעים. בחברה הדגישו כי הצמיחה בשוק המסחר המקוון מגדילה את הביקוש לחברות הפצה והובלה מבוססות, בעלות יכולת אחסון והפצה, וכן מגדילה את המורכבות הלוגיסטית, מאחר שנדרש לספק מוצרים ללקוח בזמן קצר יחסית.

לירן רזמוביץ, מנכ"ל כלל חיתום שמוביל בימים אלה את הנפקת אוריין ובעבר ביצע את הנפקת אוברסיז, הדגיש כי המשקיעים בישראל מקבלים בזרועות פתוחות חברות מתחום הלוגיסטיקה: "המשקיעים אוהבים חברות מהסגנון הזה, כי אלו חברות יציבות עם תזרימי מזומנים יחסית ברורים. לא מדובר פחות בחברות 'חלום'. אלה טעמים שמתאימים כרגע מאוד למשקיעים.

"חברות הלוגיסטיקה רוכבות על חלון ההנפקות בבורסה שנפתח בשנתיים האחרונות. אוברסיז היתה אחת הסנוניות הראשונות. לוגיסטיקה זה אחד התחומים הצומחים בעולם. אנחנו רואים מעבר גדול למסחר האון־ליין, מסחר בינלאומי וירידה בריטייל המסורתי. חברות צריכות כיום הרבה יותר מקומות אחסון, ולכן זהו תחום שהביקוש אליו רק הולך וגדל. כדי לממן את ההתרחבות חברות צריכות יותר הון וחוב ובאות לבורסה. גם המשקיעים רואים בזה הזדמנות".

מכולות בנמלצילום: Bloomberg

בורחים מהמשרדים והקניונים

השגשוג בענף הלוגיסטיקה מיטיב גם עם חברות הנדל"ן המניב הישראליות, שסימנו את ענף המרכזים הלוגיסטיים. באחרונה הודיעה גולד בונד שבבעלות שלומי פוגל ומשפחת שמלצר כי היא מתכננת להקים מרכז לוגיסטי לאתרי מסחר אלקטרוני (Third Party Logistics) בשטח של 20 אלף מ"ר במתחם החברה באשדוד. המכרז מתוכנן לתת מענה לוגיסטי לאתרי מסחר אלקטרוני - החל בשלב האחסון, וכלה במשלוח לבית הלקוח, תוך שימוש נרחב בטכנולוגיה רובוטית.

גולד בונד מצטרפת לחברות רבות שפועלות בתחום המרכזים הלוגיסטיים, בהן אמות (מקבוצת אלוני חץ), מגה אור, וילאר, חירון, פלייניג קרגו, מבני תעשייה, גב ים וקרן הריט מניבים. מרבית חברות הנדל"ן משכירות מרכזים לחברות תפעוליות, שזקוקות למתן לאחסנה ושינוע. מרכזים לוגיסטיים עשויים לשרת חברות קטנות, כמו קמעוניות אופנה ומזון, שמוכרות ישירות ללקוחות קצה באמצעות אתרי האינטרנט; או לחילופין לחברות ענק גלובליות, כמו אמזון וטבע.

לתחום המרכזים הלוגיסטיים יש מאפיינים ייחודיים בהשוואה לתחומי נדל"ן מניב אחרים. חוזי השכירות בתחום הם לתקופות ארוכות, וכוללים אופציות להארכה. בנוסף, הנכסים בדרך כלל נבנים תוך התאמה ספציפית לדרישות השוכר (Tailor Made) ונדרשים להשקעות הוניות גדולות. מהסיבה הזו תחום המרכזים הלוגיסטיים מושפע פחות משינויים במחזורי הכלכלה. המרכזים הלוגיסטיים גם אינם דורשים ניהול ותפעול שוטף, שכן הם מנוהלים בידי השוכרים - וכך גם הוצאות האחזקה.

מטען המיועד למשלוח בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

בשונה מתחום המרכזים המסחריים, שנמצא בסביבה עסקית מאתגרת בשל הגידול בשטחי המסחר והמעבר של קונים לאינטרנט, תחום הלוגיסטיקה שומר על יציבות - הן ברמות המחירים והן בשיעורי התפוסה. גם התשואות בתחום ממשיכות להיות גבוהות יחסית, 6%–7% בשנה במרכז ו–7%–8% ביישובי הפריפריה.

אחד ממנכ"לי חברות הנדל"ן המניב, שפעיל מאוד בתחום המרכזים הלוגיסטיים, הסביר כי מדובר בענף עם סיכון יחסית נמוך. "מדובר בענף פחות מסוכן בהשוואה לשאר תחומי נדל"ן - ולכן אנחנו צופים גם שהוא יהיה פחות תנודתי. שוק הנדל"ן למשרדים נהיה כבר מסוכן על רקע ההיצע הגדול, ואילו תחום הקניונים מאוים על ידי הסחר המקוון. לכן, המרכזים הלוגיסטיים - שהיו תמיד פחות סקסיים - נהפכו לסחורה חמה.

"בעבר, חברות הנדל"ן הגדולות לא התעניינו בתחום המרכזים הלוגיסטיים, מאחר שהוא התאפיין בעסקות קטנות יחסית. למעשה, פרט למרכז הענקי של טבע, רוב העסקות הן בהיקפים של 50–100 מיליון שקל. זה פחות דיבר לחברות נדל"ן גדולות. כיום, השחקנים הגדולים מוכנים לקחת גם עסקות קטנות, כדי להשיג תשואה. בסופו של דבר, הכל הוא תוצאה של הריבית הנמוכה במשק. כל מה שקורה בשוק הוא השתקפות של עלות החוב הזולה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker