"אסור לכסות על מטרידים מינית": הפוליסה שעלתה למנורה בקנס של 1.5 מיליון שקל

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, הטילה עיצום כספי גם על חברת הביטוח איילון בשל שיווק פוליסה המעניקה כיסוי ביטוחי במקרים של הטרדה מינית

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נשים מפורסמות שהתלוננו נגד גברים על עבירות מין, מימין למעלה ועם כיוון השעון: מייגן קלי, רחלי רוטנר, אנג'לינה ג'ולי, דנה ויס, אשלי ג'אד, קארה דלווין, וונדי וולש ואושרת קוטלר
מימין למעלה ועם כיוון השעון: מייגן קלי, רחלי רוטנר, אנג'לינה ג'ולי, דנה ויס, אשלי ג'אד, קארה דלווין, וונדי וולש ואושרת קוטלרצילום: צילומים: Charles Sykes/אי־פי, Anthony McCartney/אי־פי, דניאל צ'צ'יק, עופר וקנין, Evan Agostini/אי־פי, Alastair Grant/אי־פי, DARRYL DYCK/אי־פי

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הטילה עיצום כספי על חברות הביטוח מנורה מבטחים ואיילון בשל שיווק פוליסה הכוללת כיסוי ביטוחי אסור להטרדה מינית - כלומר, כיסוי המעניק "כרית ביטחון" למבוטח במידה שתוגש נגדו תביעה על הטרדה מינית.

חברת מנורה, שזכתה במכרז לשכת עורכי הדין, המשיכה בשיווק הפוליסה למרות התנגדותה של הממונה לכך, ובכך הפרה חובה נוספת המוטלת עליה בחוק. בגין התנהלותה נקנסה מנורה בסך של 1.575 מיליון שקל, בנוסף ל-2 מיליון שקל על תנאי. חברת איילון נקנסה ב-173 אלף שקל, בנוסף לקנס של 2 מיליון שקל על תנאי בגין שיווק כיסוי ביטוחי לעורכי דין בניגוד להוראות.

סלינגר אמרה כי "רשות שוק ההון פועלת באופן נחרץ ותקיף, בכל הכלים העומדים לרשותה, לאכוף את החוק והוראותיו, ובכלל זה למנוע הענקת כיסוי ביטוחי אסור לאדם שהטריד מינית".

יו"ר הוועדה לקידום מעמדה האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן, בירכה על ההחלטה: "אפס סובלנות צריכה להיות כלפי כל ניסיון לחפות, לשפות ולכסות על מטרידים מיניים. הטרדה מינית אינה רק עבירה פלילית אלא עבירה מוסרית. הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח. הוועדה לקידום מעמד האישה בראשותי תמשיך להגן על נשים ותגביר את המאמצים למיגור תופעת ההטרדות המיניות. מסר חשוב הועבר היום, לכל אלה שחשבו שאפשר להטריד מינית ולחזור כרגיל לסדר היום. זה לא יקרה".

ממנורה נמסר בתגובה: "חשוב להדגיש כי מי שהטריד מינית אינו מכוסה על ידי הפוליסה - לא במתכונתה הקודמת ולא במתכונתה הנוכחית. כל מי שמציג את הנושא כאילו ניתן כיסוי שכזה מטעה ומוליך שולל את הציבור.

"יש לציין כי לא נתבקשנו על ידי לשכת עורכי הדין להוספת סעיף שכזה והנושא בכלל לא עמד על הפרק. החברה קיבלה את הודעת העיצום הכספי, שנובע בעיקרו מעניינים פרוצדורליים בלבד, ובוחנת את דרכי פעולתה בהקשר זה".

מאיילון ביטוח נמסר :"העובדות המתוארות לגבי איילון חברה לביטוח אינן מדוייקות, ואלה העובדות הנכונות: בפוליסה ששיווקה איילון נקבע במפורש שהיא לא תחול במקרה שמנהל משרד עו"ד או השותף בו לא פעל למניעת המשכה של ההטרדה המינית, לאחר שדבר ההטרדה הובא לידיעתו, ועוד בטרם הגשת תלונה במשטרה או קבלת תובענה בשל כך. סברנו, בתום לב, שהתניה זו עומדת בדרישות הוראות רשות שוק ההון. כפי שהואילה גם הרשות להבהיר, ברגע שבו נודע לנו כי לפי עמדתה אין הדבר כך, איילון עצרה מיידית את מכירת הפוליסות והגישה לרשות נוסח מתוקן. רק לאחר שזה אושר, שבה החברה למכור את הפוליסות בנוסחן החדש. בנוסף, תיקנה החברה את ניסוח הפוליסות שנמכרו לפני פניית הרשות לחברה.

"זאת ועוד. רשות שוק ההון ציינה בהבהרתה כי העיצום השני - שאינו קשור כלל לכיסוי בקשר עם תלונות על הטרדה מינית, יומר לעיצום על תנאי בלבד, בהתבסס על כך 'שבחברה קיים נוהל עבודה מקיף ומפורט....שנועד לאתר ולמנוע הפרות עתידיות ושיש בו כדי להעיד על נהלי העבודה המפורטים בחברה, שנאכפים בקפדנות במהלך העבודה השוטפת' כלשון הודעת הרשות".

ח"כ עליזה לביא, שפנתה לממונה בנושא, מסרה בתגובה: "התופעה חמורה בכל קנה מידה: ציבורית, חוקית וערכית. מעבר להתעלמות הבוטה מהחוק – הרעיון מאחורי שיווקה של פוליסה כזו מעוות ונושא עמו מסר בלתי נסבל. הוא מתייחס להטרדה מינית כאילו הייתה 'תאונת עבודה' או 'סיכון מקצועי' שצריך להגן מפניו. מקוממת אף יותר העבודה שפוליסות כאלו שווקו גם לאחר שהנושא כבר הובהר בעבר בבג"ץ וחודד שוב בידי הממונה.

"מדובר בזלזול מופגן בחוק ובגופן ומעמדן של נשים. מצופה הן מחברות הביטוח והן מהמעסיקים להשקיע מאמצים בהטמעה וחידוד של הנהלים, לא בשבירתם ועקיפתם בדרכים עקומות, ואני מברכת את הממונה על אכיפת החוק ואמירה נחרצת בנושא. עברנו כברת דרך במאבק למיגור ההטרדות המיניות, ונמשיך לעמוד על המשמר כך שלא נחזור לאחור".

בית מנורה מבטחים בתל אביבצילום: יעל אנגלהרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker