סיידוף ימתין לבזק? בית המשפט דחה את ההחלטה בתיק יורוקום

השופט איתן אורנשטיין דחה את ההחלטה בתיק עד 22 באפריל (בכפוף לנסיבות), ומינה את עו"ד חגי אולמן למשקיף בחברת יורוקום נדל"ן. היום איים סיידוף: ארד מעסקת בזק אם לא תאושר בתוך שבוע

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי סיידוף
נתי סיידוףצילום: עופר וקנין

נדחתה ההכרעה על עתידה של בזק. נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, החליט הערב לדחות את ההכרעה בתיק יורוקום עד 22 באפריל (או לפני - בכפוף לנסיבות). בינתיים מינה אורנשטיין את עו"ד חגי אולמן למשקיף ביורוקום נדל"ן. 

מוקדם יותר נראה היה שאיש העסקים נתי סיידוף מתקרב לרכישת השליטה בקבוצת בזק  לאחר דיונים מרתוניים שקיימו נציגיו של עם הבנקים הנושים של קבוצת יורוקום - דיסקונט , הפועלים , הבינלאומי ומזרחי טפחות - ביצע סיידוף שיפור נוסף בהצעתו והעלה את מרכיב המזומן ב-25 מיליון שקל נוספים. בהתאם לכך, לפי ההצעה המעודכנת סיידוף ישלם במזומן 375 מיליון שקל, מהם 350 מיליון שקל באופן מיידי ו-25 מיליון שקל נוספים שישולמו שנה לאחר ההסדר.

עם זאת, בדיון שהתקיים היום (ד') בבית המשפט בתיק של יורוקום אמר עו"ד אמיר ברטוב, המייצג את סיידוף, כי אם עסקת בזק לא תאושר תוך שבוע - סיידוף יירד ממנה. הערב, בעקבות ההחלטה של אורנשטיין אמרו גורמים בקבוצת סיידוף: "לא נחכה עד סוף אפריל - נרצה תשובות הרבה לפני זה".

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

עם זאת, השופט אורנשטיין ציין בהחלטתו כי "הדרך למימוש הסדר הנושים על בסיס הצעת סיידוף היא יחסית פשוטה וקצרה". באמצעות החלטתו מרגיע אורנשטיין את נושי יורוקום נדל"ן בכדי שלא יפריעו למיצוי התהליך.

>> "כל כך כעסתי על עצמי שלא לחצתי על ההדק": הכירו את נתי סיידוף - שמסעיר את המשק הישראלי

במהלך הדיון היום ביקש עו"ד צורי לביא, המייצג את יורוקום, דחייה של 30 יום בכדי לסגור את העסקה עם קבוצת סיידוף. עו"ד ברטוב, המייצג כאמור את סיידוף, לא הסכים לדחייה ואמר כי הקבוצה מעוניינת לדעת "כאן ועכשיו" האם הבנקים דיסקונט, הפועלים והבינלאומי מוכנים לאשר את המתווה שלהם, ולהתקדם לקראת אסיפות שיתקיימו ב-7 בפברואר. אחרת, לטענתו, הם לא יתקדמו בתהליך.

עו"ד חגי אולמן
עו"ד חגי אולמןצילום: עופר וקנין

השופט אורנשטיין תמך בעמדתו של ברטוב. עו"ד פיני רובין, המייצג את הפועלים, הסכים להצעה של סיידוף, בעוד שעו"ד אמנון לורך, המייצג את דיסקונט, הביע הסתייגויות ולא נתן תשובה. בעקבות כך, הוציא השופט את הצדדים להפסקה קצרה בכדי לנסות לפתור את חילוקי דעות. 

עם חידוש הדיון טענו נציגי הבנקים כי אין מחויבות לבלעדיות עם סיידוף. לגבי הצעה של אלשטיין הם ציינו כי יש קושי רגולטורי בהחזקת סלקום, ובאשר להצעתם של האחים נוימן - טענו הבנקים כי היא אינה קונקרטית.

אלשטיין נחסם

סיכויו של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, להשתלט על יורוקום נחסמו בעקבות ההצעה המשופרת ומכתב ששלחה אתמול הרשות להגבלים עסקיים לדסק"ש , שבשליטת אלשטיין. במכתב הבהירה רשות ההגבלים כי דסק"ש לא תוכל להגיש הצעה רצינית כלשהי לרכישת יורוקום הכוללת את השליטה בבזק כל עוד היא לא תמכור את סלקום. 

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

לפי ההצעה החדשה של סיידוף, הוא יטפל בפירעון חוב של כ-250 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן. מתוך סכום זה יזרים סיידוף 75 מיליון שקל, כשיתר הסכום יגיע באמצעות מימון של נושי החברה האחות יורוקום תקשורת - הבנקים דיסקונט, הפועלים והבינלאומי - בהיקף של כ-175 מיליון שקל. בהתאם להצעה של סיידוף, לבנקים ולסיידוף יוקצו אג"ח שייפרעו עד סוף 2019 ולא יהיו בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של 5 שנים כפי שדובר קודם. האג"ח יישאו ריבית שנתית של 6% לעומת 4% בהצעה קודמת.

בהתאם לכך, יחד עם ההזרמה לטובת פירעון החוב של יורוקום נדל"ן, מביא סיידוף מזומן של 475 מיליון שקל. אם מניות אינטרנט זהב יעלו במהלך השנה שלאחר  ההסדר, יגדל היקף המזומן ב-50-10 מיליון שקל.

כמו כן, ייוותר ביורוקום תקשורת חוב של 350 מיליון שקל שייפרע לפי מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-7 שנים ויישא ריבית שנתית של כ-4% .סיידוף גם התחייב למכור את האחזקות של יורוקום תקשורת בחברת אנלייט אנרגיה (15.3%) במהלך חצי שנה מיום ההסדר, כשהוא לא נוקב באיזה סכום תתבצע המכירה.

ההסדר קובע מתווה לפירעונו של יתר החוב, המוערך בכ-450 מיליון שקל. פירעון החוב תלוי בשווי הנכסים של קבוצת יורוקום בעוד חמש שנים, כשהמתווה כולל 7 מדרגות שונות לפירעון בהתאם לשווי הנכסים. היום ב-11:30 ייערך דיון אצל השופט איתן אורנשטיין על בקשת כינוס של נושי יורוקום נדל"ן.

בהצעה של דסק"ש מתווה בהיקף של 1.07 מיליארד שקל במזומן. ההצעה כוללת שני שלבים: רכישה של 37.5% מהזכויות בפרויקט הנדל"ן ( מגורים, מסחר, משרדים) מידטאון בת"א תמורת 170 מיליון שקל. סכום זה אמור לשמש לפירעון של חלק גדול מהחוב של כ-250 מיליון שקל לנושי יורוקום נדל"ן. את הפירעון של יתרת החוב - כ-80 מיליון שקל - מבקש אלשטיין לדחות מיוני 2018 לסוף 2018. הקונסורציום של נושי יורוקום נדל"ן כולל את בנק מזרחי טפחות ואת הגופים המוסדיים פסגות, כלל ביטוח, אלטשולר שחם ומנורה מבטחים. ההגעה להבנות עם נושי יורוקום נדל"ן היא קריטית לצורך ביצוע העסקה.

מתווה זה יאפשר לשחרר משעבוד את החזקות במידטאון ובחברת חלל תקשורת (55%) המוחזקת ע"י יורוקום תקשורת ונסחרת לפי שווי שוק של כ-400 מיליון שקל. כמו כן, מציעה דסק"ש לרכוש 15.3% מאנלייט אנרגיה תמורת 130 מיליון שקל - כלומר לפי שווי שוק של כ-850 מיליון שקל, בעוד אנלייט נסחרת לפי שווי שוק של כ-970 מיליון שקל.

בנוסף, אלשטיין הציע לרכוש את החברות הפרטיות התפעוליות של קבוצת יורוקום (חברות הפועלות בתחום התקשורת הסלולרית והדיגיטלית) תמורת כ-75 מיליון שקל. לפי הצעה זו יורוקום תקבל כ-120 מיליון שקל - כולל 40 מיליון שקל בגין מכירת השליטה בדי.אם. הנדסה לידי אפקון וחוב של כ-200 מיליון שקל שיימחק. אלשטיין גם הציע להעביר 25 מיליון שקל חצי שנה לאחר החתימה על ההסדר.

במסגרת השלב השני של העסקה אלשטיין הציע לשלם 700 מיליון שקל תמורת רכישת מלוא הבעלות על יורוקום תקשורת. עסקה זו תבוצע עד חצי שנה לאחר ההסדר ובכפוף לכך שדסק"ש תמכור את סלקום. יתרת החוב שתיוותר במתווה זה ביורוקום תקשורת תסתכם בכ-450 מיליון שקל.

גם האחים צחי וחן נוימן הגישו הצעה הכפופה לביצוע בדיקות נאותות. האחים נוימן הציעו תשלום במזומן של 520 מיליון שקל לנושי יורוקום תקשורת ופירעון החוב של יורוקום נדל"ן - 250 מיליון שקל.

בנוסף, קבוצת אלון הציעה פריסת חוב של 290 מיליון שקל במשך 7 שנים, וכן מנגנון לפירעון חוב נוסף בהתאם לעליית ערך ביורוקום, הכולל אופציה להזרמה נוספת של 80 מיליון שקל. כלומר, מדובר בהצעה בהיקף כולל של כ-1.14 מיליארד שקל. עם זאת, בשלב זה לא ברור מה היכולת הפיננסית האמיתית של האחים נוימן להרים עסקה כה גדולה, בין אם בעצמם או באמצעות צירוף שותפים בינלאומיים.

את יורוקום מייצגת בעסקה חברת הייעוץ הכלכלי גיזה זינגר אבן. את סיידוף מייצגים היועצים תמיר כהן ואיל ידווב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker