מכה לטבע: רשות התרופות האמריקאית עומדת לאשר עוד מתחרה לקופקסון

הודעת חברת מומנטה כי היא צפויה לקבל אישור לשווק גרסה גנרית נוספת של קופקסון במינון 40 מ"ג הגיעה בעיתוי אומלל - כמה שעות לאחר שטבע הגישה תשקיף מדף לגיוס 5 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאר שולץ
יורם גביזון

חברת טבע עומדת להיתקל בתחרות קשה בהרבה לתרופה שהיא מרכז הרווח העיקרי שלה. חברת מומנטה הודיעה שרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) תאשר את שיווקה של Glatopa, הגרסה הגנרית שפיתחה בשיתוף עם חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס לתרופה קופקסון, במינון של 40 מ"ג. האישור צפוי לאחר שה-FDA ביצע בחינה מחודשת של המפעל של חברת פייזר, קבלן הייצור של התרופה.

טבע החלה לשווק את הגרסה של קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה במינון של 40 מ"ג שניתנת 3 פעמים בשבוע בינואר 2014, כאמצעי לעקוף את התחרות הגנרית שהתפתחה על הגרסה הוותיקה של התרופה במינון של 20 מ"ג ובמתן חד יומי - שהפטנט עליה פקע במאי 2014 .

טבע העבירה 85% מהחולים לגרסה החדשה של התרופה, אולם באוקטובר 2017 קיבלה חברת מיילן אישור לשווק גרסה גנרית לתרופה במינון זה - לאחר שהצליחה לבטל את הפטנטים שטבע רשמה עליה.

הגרסה הגנרית של מומנטה צפויה להחריף משמעותית את התחרות, להקטין את נתח השוק של טבע (60% על פי הערכות) ולשחוק עוד יותר את המחירים. גרסה זו התעכבה עד כה משום שה-FDA שלח בינואר 2017 מכתב אזהרה למתקן הייצור מקפירסון של חברת פייזר. בעקבות בחינה חוזרת, שינה ה-FDA את המעמד של מתקן הייצור כך שעתה מומנטה צופה שלא תהיה מניעה לקבל אישור שיווק בקרוב.

קופקסון. לטיפול בטרשת נפוצהצילום: ללא קרדיט

המכירות של קופקסון הסתכמו ב-3 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2017, כלומר 18% מהכנסותיה של טבע בתקופה זו, וסיפקו רווח תפעולי של 2.4 מיליארד דולר שהיה 44% מהרווח התפעולי של החברה.

ההודעה הגיעה בעיתוי אומלל, שעות ספורות לאחר שטבע הגישה תשקיף מדף לגיוס של 5 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח. מניית טבע נפלה ב-4.6% בתחילת המסחר בבורסה של ניו יורק. גורם נוסף שתרם לנפילה בטבע היתה ההודעה של החברות ברקשייר התאוויי, ג'יי פי מורגן ואמזון על כוונתן להקים חברת ביטוח בריאות.

טבע לא פירטה את הייעוד המתוכנן של כספי הגיוס, אך נראה כי החברה מתכננת להשתמש בהם למיחזור החוב הפיננסי, ולהארכת משך החיים הממוצע של החוב הפיננסי שלה, שהסתכם ב–34.7 מיליארד דולר בספטמבר 2017. החוב הגדול נוצר בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 תמורת 39.3 מיליארד דולר.

ב–2018–2020 אמורה טבע לפרוע איגרות חוב ב–11.2 מיליארד דולר על רקע ירידה חדה בתזרים המזומנים שלה. ירידה זו תתרחש כתוצאה מהחרפת התחרות בשוק התרופות הגנריות ותחילת התחרות הגנרית בשיווק תרופת הקופקסון 40 מ"ג.

עם פרסום התוצאות לרבעון השלישי של 2017 הורידה טבע את תחזית ייצור המזומנים השנתית ל–3.2 מיליארד דולר, בהשוואה ל–4.5 מיליארד דולר בתחזית קודמת מאוגוסט 2017. בסוף ספטמבר 2017 החזיקה טבע בקופתה מזומנים בשווי של 680 מיליון דולר, ומאז השתמשה בסכום של 1.77 מיליארד דולר ממימוש נכסים, בעיקר בתחום בריאות האישה, כדי לפרוע הלוואות בנקאיות לטווח של שלוש וחמש שנים.

בכינוס הפארמה של ג'יי.פי מורגן לפני שלושה שבועות אמר מנכ"ל טבע, קאר שולץ, כי בארבע השנים הקרובות תתמקד החברה בצמצום החוב הפיננסי ובחוב הבנקאי שכפוף לעמידה באמות המידה הפיננסיות, ומסתכם ב–3.4 מיליארד דולר. לפי ידיעה שפורסמה בסוכנות הידיעות בלומברג, בשבועות האחרונים ניסתה טבע לקבל את הסכמת הבנקים להקלה נוספת באמות המידה הפיננסיות שלהן הסכימה כתנאי לקבלת ההלוואות. טבע ביקשה מהבנקים המלווים כי היחס המקסימלי בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של החברה ב–12 החודשים האחרונים יעלה ל–5.9, במקום 5 בספטמבר 2017.

מחזור החוב לא יהיה פשוט או זול. זאת, בשל העלייה בתשואות על איגרות החוב של החברה מאז קיבלה חברת מיילן אישור לשווק גרסה גנרית של קופקסון והורדת הדירוג של טבע לדירוג זבל במחצית ינואר 2018. הורדת הדירוג נעשתה למרות תוכנית הרה־ארגון שהוכרזה בדצמבר 2017 — במסגרתה מתכננת טבע לקצץ 3 מיליארד דולר לשנה מעלויותיה עד סוף 2019, כלומר 19% מבסיס העלויות ב–2017.

התשואה על איגרות החוב של טבע, שעומדות לפירעון באוקטובר 2028, עלתה מ–2.73% באוקטובר 2017 ל–3.9% כיום. איגרות החוב שעומדות לפירעון באוקטובר 2046 נסחרות בתשואה של 5.8% — עלייה של 80 נקודות בסיס לעומת תשואתן באוקטובר 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker