מנכ"ל "מניית הביטקוין הישראלית" מגלה: כך הגענו לשווי של חצי מיליארד שקל

רועי סבג, בעל השליטה במשאבי טבע כינס היום מסיבת עיתונאים כדי להסביר מה בעצם עושה החברה שלו

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
רועי סבג, מייסד חברת בלוקצ'יין כרייה
רועי סבג, מייסד חברת בלוקצ'יין כרייה, במלון נורמן היוםצילום: עופר וקנין

מניית חברת בלוקצ'יין כרייה הניבה למשקיעים בה ב-12 החודשים האחרונים תשואה פנומנלית של 4,600%. למעשה, היא זינקה מחברה ששווי השוק שלה היה כמה מיליוני שקלים בודדים לחברה שכיום נסחרת לפי שווי שוק של 522 מיליון שקל.

אם לרגע חשבתם שהחברה גילתה מרבץ נפט אדיר או המציאה תרופה לסרטן - נספר כי זה לא המצב. החברה, בסך הכל, הודיעה בסוף אוקטובר 2017 כי היא תשנה את פעילותה ותתחיל לבחון השקעה בטכנולוגיות בלוקצ'יין. זה הספיק כדי לשגר את מחיר המניה מעלה.

כחודש לאחר מכן, בדצמבר, החברה דיווחה כי רכשה 75% ממניות חברת השרתים הקנדית Backbone Hosting Solutions שתמוזג לתוך בלוקצ'יין כריה. מי שפחות אהב את כל ההתנהלות העסקית היה יו"ר רשות ני"ע לשעבר, פרופ' שמואל האוזר, שקבע כי בשלב זה חברות קריפטו לא יוכלו להיכנס למדדי המניות בבורסה בתל אביב.

אתמול קיימה החברה לראשונה מסיבת עיתונאים, היא בחרה את מלון נורמן היוקרתי כמקום לקיימה. "אפילו חברת מיילן לא עושה מסיבות עיתונאים בנורמן", הפטיר אמש קולגה. אבל נראה כי חוקי האירוח של חברות בלוקצ'יין בתחילת דרכן וללא הכנסות משמעותיות שונות מאלו של חברות פארמה מבוססות.

מלון נורמן בתל אביב
מלון נורמן בתל אביבצילום: סיון אסקיו

סבג החל להסביר כי לאחר המיזוג יהיו ברשות החברה כשבע חוות שרתים. ארבע חוות שרתים שפועלות כבר כיום ועוד שלוש חוות שנרכשו ויתחילו להיכנס לפעולת כרייה בתקופה הקרובה.

נסביר כי המשמעות של כריית ביטקוין היא למעשה פתרון חידה מתמטית. מי שפותר אותה מקבל צ'ופר בצורה מטבע ביטקוין. כיום, כדי לכרות ביטקוין בצורה רווחית נדרשת חוות שרתים שזוללת חשמל כמו עיר קטנה.

"אנחנו מסתכלים של חוות השרתים שלנו כמו על עסקת נדל"ן", הסביר סבג והוסיף "המשאב הוא אנרגיה. מי שיש לו יותר אנרגיה יוכל לכרות יותר מטבעות והתמורה היא המטבעות שאנחנו כורים. כיום, אנחנו כורים חמישה סוגי מטבעות קריפטוגרפיים - בהתאם למה שהכי רווחי". לדבריו הם כורים בכל יום כ-20 ביטקוין. שהם כ-600 ביטקוין בחודש. כיום ערכו של הביטקוין עומד על כ-10.5 אלף דולר.

במשך כל הפגישה סבג ניסה לשכנע כי הוא בעסקי הבלוקצ'יין, כלומר אותה טכנולוגיית הצפנה שבה עסקות מאושרות, נחתמות ומוצפנות בתוך קובץ המכונה בלוק. על שם שרשרת הבלוקים האינסופית הזאת קיבלה הטכנולוגיה את שמה — בלוקצ'יין. הכורים מתחרים על אישור העסקות, מפני שמי שמסיים ראשון זוכה ב–12.5 ביטקוין, סכום ששווה, נכון להיום, כ–150 אלף דולר. הסכום נחלק לשניים כל ארבע שנים, וב–2020 הוא יגיע ל-6.25 ביטקוין. כלומר, העתיד, למי שלא יגדיל כל הזמן את כל כח המחשוב שלו, יהיה עגום בתחום הכרייה.

סבג הציג את הכנסות החברה לנובמבר-ינואר, שהסתכמו בכ-17.9 מיליון דולר. הוא נמנע מלתת תחזית עתידית להכנסות. סבג הסביר כי בין הסיבות לגידול בהכנסות בתקופה האחרונה היה שינוי התמהיל של המטבעות, שכתוצאה ממנו לא נפגעו בחברה מהתנודות במחיר הביטקוין.

לבסוף, סבג התייחס לעימות שהיה לו עם רשות ני"ע: "אני מבין את הצורך של הרגולטור להגן על המשקיעים, אך אני חושב שהייתה אי הבנה בנוגע לבלוקצ'יין כרייה ועלתה השאלה האם האופרציה שלנו אמיתית. אני חושב שאנחנו מוכיחים מידי יום שהתשובה בהחלט חיובית והמשקיעים מגיבים לכך בהתאם. חשוב לזכור שאנחנו כחברה לא מהמרים על הביטקוין, אלא על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שאף אחד לא יוכל ללחוץ על כפתור ולסגור אותה. אנחנו לא חוששים ממיסוי גבוה, רגולציה, או אמצעים נגד הלבנת הון. מבחינתנו, אלו מבשרים על תהליך מתן הלגיטימציה לתעשייה - ואנחנו מברכים על כך״.

מלון נורמן בתל אביב
מלון נורמן בתל אביבצילום: סיון אסקיו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker