נמנעה מלחמת ירושה: דרורית ורטהיים מכרה לאחיה מניות אלוני חץ בחצי מיליארד שקל

משפחת ורטהיים: "דודי ודרורית הגיעו להבנות ביחס למכלול החזקותיהם בחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה) ובוורטהיים אחזקות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרורית ורטהייםצילום: רמי זרנגר
ערן אזרן

לאחר מגעים ארוכים בין האחים דודי ודרורית ורטהיים, הושג מתווה לתיקון הירושה שהותיר אחריו האב המנוח, מוזי ורטהיים. דרורית ורטהיים מכרה את מלוא האחזקה המשורשרת שלה בחברת הנדל"ן אלוני חץ לאחיה דודי, בתמורה מוערכת של יותר מחצי מיליארד שקל. קודם לעסקה, דרורית החזיקה בעקיפין בכ-6% מאלוני חץ באמצעות חברה פרטית, ורטהיים אחזקות בע"מ.

ורטהיים אחזקות נמצאת בשליטת (69%) דודי ורטהיים, ודרורית היא בעלת מניות מיעוט (31%). במסגרת הדיווח לבורסה מסרה אלוני חץ כי חברה פרטית של דודי, רכשה את מלוא אחזקותיה של דרורית בוורטהיים החזקות. עם העברת המניות, דודי ורטהיים מחזיק ב-19.32% מאלוני חץ – מניות בשווי סחיר של כ-1.8 מיליארד שקל. מניית אלוני חץ זינקה כ-25% ב-12 החודשים האחרונים.

המכירה נעשתה בתוקף הסדרת היחסים בין דרורית לדודי במסגרת ירושת ורטהיים, שכוללת נכסים בשווי כולל של כ-8-10 מיליארד שקל. שני האחים ניהלו בתקופה האחרונה מו"מ על מנת לחלק בצורה שונה את האחזקות שהוריש האב, שנפטר לפני כשנתיים. ההסדרה נעשתה במטרה למנוע "מלחמת ירושה", לנוכח ההעדפה שניתנה לדודי בירושה על פני דרורית. יצוין כי ורטהיים הוריש את נכסיו לילדים בחלוקה לפי יחס של כשני שלישים לבן, וכשליש לבת.

ורטהיים היא אחת מקבוצות העסקיות הגדולות בישראל. פרט לאחזקה באלוני חץ, הקבוצה מחזיקה בחברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), ששוויה מוערך ב-4-6 מיליארד שקל; במניות השליטה (21.8%) בבנק מזרחי טפחות בשווי של 3.2 מיליארד שקל; ובשליטה בזכיינית ערוץ 2 קשת (51%). ורטהיים בחר, כאמור, בבנו כממשיך דרכו העיקרי, ולכן כבר ב-2012 העביר לו 63% מכלל הנכסים, ולדרורית את 37%% הנותרים.

יחס החלוקה לירושה שקבע ורטהיים האב, לא היה בבחינת סוף הסיפור עבור דרורית. בנובמבר 2016 פורסם לראשונה בתקשורת כי ורטהיים השאיר "נספח" לצוואה. בנספח – שהוא מסמך סודי שתוכנו המלא מעולם לא נחשף – שינה ורטהיים במעט את סעיפי החלוקה בין שני ילדיו, כך שכנראה העביר זכויות נוספות לבתו בחלק מהירושה. הפרסום אודות הנספח חשף את חוסר שביעות רצונה של דרורית מיחסי חלוקת הנכסים.

"אני שמחה על כך שאבא תיקן במשהו את העיוות שנוצר והשאיר הנחיות מפורטות, מחייבות וברורות בדבר השינויים שיעשו בתקנוני החברות המשפחתיות – באופן שיעוגנו הגנות המיעוט וזכויות מהותיות נוספות אותם ביקש אבא להבטיח עוד בחייו", מסרה דרורית לאחר הפרסום. במהלך השנה האחרונה המשיכו המגעים בין שני האחים במטרה להביא לפתרון המחלוקות. המגעים נעשו הרחק מעיני התקשורת, בשונה ממלחמת הירושה שהתנהלה בין ילדיו של יולי עופר, ליאורה ודורון.

מימוש חלקה של דרורית באלוני חץ עשוי להתיישב עם חוק הריכוזיות. קבוצת ורטהיים נדרשת להפריד בין האחזקה הפיננסית המרכזית - מניות השליטה בבנק מזרחי - לבין האחזקות הריאליות שלה - מניות החברה המרכזית למשקאות ומניות אלוני חץ (ורטהיים היא חלק מדבוקת השליטה באלוני חץ). ייתכן כי במשפחת ורטהיים הוחלט כי דרורית תחזיק באחזקה הפיננסית (הבנק) בעוד אחיה יחזיק בנכסים הריאליים - ואולם אין עדיין כל ודאות בכך.

מטעם משפחת ורטהיים נמסר: "דודי ודרורית הגיעו להבנות כוללות ביניהם ביחס למכלול החזקותיהם בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה - ישראל) ובחברת ורטהיים אחזקות, השותפה, בין היתר, בגרעין השליטה של חברת אלוני חץ. ההבנות מצטרפות להסכם אליו הגיעו לפני מספר שנים ביחס להחזקותיהם בגרעין השליטה בבנק מזרחי - טפחות.

"דודי ודרורית ימשיכו להחזיק בקוקה קולה – ישראל ובבנק מזרחי - טפחות. כחלק מההבנות האמורות, רכש דודי ורטהיים מדרורית ורטהיים, את מלוא החזקותיה בחברת ורטהיים החזקות. ההבנות שהושגו יאפשרו את המשך שגשוגה והצלחתה של קוקה קולה ישראל ויתר תאגידי הקבוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker