הפור נפל: ועדת חודק תוביל לכללי התנהגות חדשים בשוק

עודד שריג יצטרך למצוא דרך לוודא שההמלצות מיושמות

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת חודק ניצחה את מתנגדיה, אם לשפוט לפי מסיבת העיתונאים שנערכה אתמול במשרד האוצר לרגל פרסום המלצותיה בעניין השקעות גופים מוסדיים באיגרות חוב (אג"ח) של תאגידים. משרד האוצר נראה נחוש מתמיד לפרסם תוך חודשים ספורים הנחיות מפורטות על בסיס המלצות הוועדה.

השניים הבהירו כי הסמכות להכריע בעניין ההמלצות היא של שריג בלבד, אף כי הוא ישמע גם את הרגולטורים המתנגדים בראשם יו"ר רשות ניירות ערך, זהר גושן, והמפקח על הבנקים בבנק ישראל, רוני חזקיהו. "אנחנו לא צריכים להגיע להסכמות אתם, הסמכות היא שלנו", הבהיר שטייניץ.

"הוועדה עמדה מול ביקורת רבה, שכמובן לא היתה אינטרסנטית כלל", העיר בציניות במסיבת העתונאים סגן השר, יצחק כהן, אך סירב לפרט למי בדיוק הוא מתכוון. האם לקבוצת אי.די.בי בראשות נוחי דנקנר שניסתה לערער את הבסיס הכלכלי של עבודת הוועדה? האם לגושן, שטען כי צריך ללמד מוסדיים לנהל סיכונים ולא לנסח עבורם כללי השקעות? האם לחזקיהו, שתמך בהתנגדות איגוד הבנקים על רקע סעיף השעבוד השלילי שיקשה עליהם לתת אשראי בעתיד בתנאים מסויימים? או אולי לארגון ה-CFO, לארגון החברות הציבוריות, לאיגוד הבנקים ולאיגוד חברות הביטוח? חברת הוועדה, דידי לחמן מסר, כבר העירה כי נראה שמאחורי חלק ניכר מהמתנגדים עומד תאגיד אי.די.בי, שנציגיו הופיעו כמעט בכל קבוצה מתנגדת.

קשה לדעת כיצד יפעלו המתנגדים, אם יארגנו שתדלנות נגד ההמלצות או ינסו למזער נזקים בלבד בשיחות עם שריג, אם יפנו מעליו לראש הממשלה, או יפתיעו במהלך חדש לריסוק המלצות הוועדה. מנגד, אתמול כבר אמר ח"כ עמיר פרץ (העבודה) כי בכוונתו לארגן בכנסת תמיכה גורפת ביישום ההמלצות.

מכיוון ששריג מתכוון בכל מקרה לפרסם כללים להתנהלות השוק, נראה כי המתנגדים ינסו לנהל מלחמה נוספת על שינויים בסעיף זה או אחר. נכון, השטן נמצא בפרטים הקטנים, אולם נראה כי לשריג לא תהיה בעיה להגמיש סעיפים במידתיות, אם ימצא לנכון. מה שבאמת מעניין אותו הוא נושא אחד בלבד - אחריותו האישית להגדלת הביטחון של החיסכון הפנסיוני.

נראה שהפור נפל. אם לא תהיה תפנית קיצונית, שוק ההון יקבל תוך חודשים ספורים מערכת כללי התנהגות חדשה, שתחייב גופים מוסדיים לבחון טוב יותר את השקעותיהם ולהעריך את הסיכונים שהם נוטלים. המערכת גם תשפר את נקודת המוצא שלהם במקרים שהתאגיד אינו עומד בהחזר החוב. לשריג יישאר לאחר מכן למצוא דרך לוודא שההמלצות מיושמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker