מקורבים להנפקה: "אלעד קנדה תצטרך לתפוס יום יפה במיוחד בשווקים כדי להנפיק לפי 700 מיליון דולר"

תשובה אירגן סיור מצומצם בטורונטו ומונטריאול לאנליסטים של כלל, אי.בי.אי ולידר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת אלעד קנדה שבשליטת אלעד גרופ של יצחק תשובה ערכה לפני כשבוע סיור אנליסטים בקנדה, לקראת ההנפקה הצפויה בחודש הבא של חלק מפעילותה בבורסה בתל אביב - כך נודע ל-TheMarker.

הסיור נמשך כשלושה ימים, וכלל ביקור של האנליסטים בנכסים של אלעד קנדה בטורונטו ובמונטריאול, לצד פגישות עם מנהלי החברה. האנליסטים מימנו את הנסיעה ממקורות עצמיים ולא התארחו על חשבון אלעד קנדה.

בתגובה לפניית TheMarker, האנליסטים סירבו בתוקף להתייחס לסיור שערכו ולנתח את סיכויי ההצלחה של ההנפקה, שכן הם חתומים על מסמכי סודיות. אנשים המקורבים להנפקה ציינו כי האנליסטים התרשמו מאופן הניהול של החברה ומחלק מהנכסים שיונפקו, הכוללים דירות להשכרה, דיור מוגן ומבני משרדים. עם זאת, אותם מקורבים ציינו כי "עבור אלעד קנדה יהיה מאתגר לקבל תג מחיר של 700 מיליון דולר לפני הכסף. היא תצטרך לתפוס יום יפה במיוחד בשווקים בכדי שהדבר יקרה".

ההון העצמי של הפעילות המונפקת מוערך בכ-500 מיליון דולר, ואולם בשל העובדה כי הפעילות היזמית רשומה כיום לפי העלות, אלעד קנדה תנסה להנפיק לפי שווי גבוה בכמה מאות מיליוני דולרים - המשקפים את התוספת ברווחים ובשווי הנכסים, כשהפעילות היזמית תושלם ותוערך לפי שווייה ההוגן.

אלעד קנדה, הנחשבת לאחת מחברות הנדל"ן הגדולות בקנדה, תנסה להנפיק 15%-20% מהמניות של הנכסים שיוכנסו לחברה החדשה לפי שווי של 700 מיליון דולר, כלומר לגייס 100-150 מיליון דולר לפיתוח הפעילות ופירעון חובות. בין הנכסים שיוכנסו לחברה החדשה נכללים פרויקטים בתחומי המגורים, נדל"ן מניב ודיור מוגן, כמו Park Way Forest ו-Maple Grove בטורונטו ו-Westmount Square ,Olympic Village ו-Residences Tournesol במונטריאול.

הנכסים הללו מניבים תזרים שנתי של עשרות רבות של מיליוני דולרים. עם זאת, חלק מהגורמים בשוק הנדל"ן הקנדי ציינו כי לא כל הנכסים של אלעד הם באיכות גבוהה, וחלקם סובלים מרווחיות נמוכה ומבעיות אקולוגיות של זיהום קרקע באזור.

"נכון להיום, לא ריאלי להנפיק את אלעד גרופ כולה בארה"ב. תשובה, המזוהה עם שוק ההון הישראלי, מעדיף בשלב זה להנפיק את הנכסים שלו בקנדה שנפגעה פחות מהמשבר - ובכך לשפר את מבנה המאזן ולהגדיל את המקורות הנזילים, לקראת פירעון צפוי של התחייבויות של כ-400 מיליון דולר לבעלי האג"ח בישראל בשנים הקרובות". כך ציין גורם באחד הגופים המוסדיים, שמכיר את פעילות אלעד קנדה.

המנהלים יגיעו לישראל לקידום ההנפקה

אלעד קנדה צפויה לפרסם בימים הקרובים טיוטת תשקיף פומבית ראשונה לקראת ההנפקה, אחרי תיקונים והערות של הרשות. מיד לאחר מכן תתחיל החברה בסדרת רוד שואו מול הגופים המוסדיים. הנהלת החברה והקבוצה צפויים להגיע לשם כך לישראל.

בתוך כך סיפר מנכ"ל ונשיא אלעד, מיקי נפתלי, בראיון למגזין הכלכלי "ביזנסוויק" - שפירסם כתבת פרופיל על תשובה תחת הכותרת "מלך הגז הישראלי" - כי למרות המצב המאתגר בלאס וגאס, באלעד ושותפתה אי.די.בי ממשיכים לתכנן את פרויקט פלאזה לאס וגאס, ומקווים שבתוך שנה יוכלו לקבל מימון לתחילת הבנייה. נפתלי הודה כי התאכזב מאוד כשאלעד גרופ הפסידה ב-2004 למשפחת עופר במרוץ לרכישת מלון מייפלאואר בניו יורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker