אחרי הפסקה של שנתיים: החברה לישראל עשויה לחזור לחלק דיווידנדים

מצב נזילותה של חברת ההשקעות של עידן עופר ישתפר בעקבות פירעון הלוואה של 240 מיליון דולר שנתנה לקנון ■ גם הקטנת התחייבויותיה של כיל בעקבות מימוש נכסים ב–1.3 מיליארד דולר וחלוקת דיווידנד בידי בזן צפויות לסייע לה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי זיקוק בחיפהצילום: ירון קמינסקי
יורם גביזון

החברה לישראל שבשליטת עידן עופר (51.5%) צפויה לחזור לחלק דיווידנדים לאחר הפסקה של שנתיים. החברה ציינה כי בכוונתה לכנס אסיפות של מחזיקי האג"ח מסדרות 7, 10 ו–11 כדי לאשר הבהרות לשטרי הנאמנות של הסדרות. ההבהרות נועדו לסלק כל ספק בנוגע לזכות החברה לישראל לחלק דיווידנד.

עידן עופרצילום: בלומברג

ההבהרה הראשונה נוגעת ליחס המרבי בין ההתחייבויות הפיננסיות נטו של החברה לסך נכסיה בנוגע לחלוקת דיווידנד. לפי אמת המידה הפיננסית, החברה אינה רשאית לחלק דיווידנד אם היחס הוא יותר מ–50%. אמת המידה קובעת כי אם החברה לישראל תמכור נכסים בשווי 250 מיליון דולר או יותר היא לא תוכל לחלק דיווידנד — אלא אם כן היחס בין ההתחייבויות הפיננסיות נטו לשווי נכסיה יהיה גבוה מ–35%.

החברה מבקשת להבהיר באסיפת בעלי האג"ח שהעסקה הפיננסית שביצעה בספטמבר 2014, כחלק מהרישום למסחר של החברה הבת כיל בבורסה של ניו יורק, לא תיחשב כמכירה. במסגרת עסקה זו השאילה החברה 36.2 מיליון מניות כיל לגופים פיננסיים מקבוצת מורגן סטנלי וגולדמן סאקס, וקיבלה מהם הלוואה של 191 מיליון דולר.

כחלק מהעסקה כתבה החברה לישראל אופציית רכש על 36.2 מיליון מניות של כיל במחיר מימוש של 9.1 דולרים, ורכשה אופציית מכר במחיר מימוש של 6.3 דולרים. עסקה זו נסלקת בהדרגה עד 2019, ולכן אינה מוגדרת כמכירה. החברה מבקשת מבעלי אג"ח 7, 10 ו–11 שהמניות שלגביהן התבצעה סליקה פיזית ואינן מוחזרות לחברה לא ייחשבו נכס שנמכר בידי החברה. החברה מבהירה כי פיצול קנון, שהושלם בינואר 2015, לא יהיה כלול בסעיף שלפיו החברה לא תחלק דיווידנד — אם כתוצאה מחלוקתו הדיווידנד המצטבר (שחולק ב–1 בינואר 2015, מועד כניסת שטר הנאמנות לתוקפו) יהיה יותר מ–75% מהרווח המצטבר של החברה הראוי לחלוקה החל מאותו תאריך.

ההתחייבויות הפיננסיות נטו של החברה הסתכמו ב–1.28 מיליארד דולר בסוף הרבעון השלישי של 2017, ומאז גדלה יתרת המזומנים בקופת החברה ב–240 מיליון דולר, לאחר שהחברה האחות קנון פרעה הלוואה של 240 מיליון דולר שקיבלה מהחברה לישראל. פירעון ההלוואה התאפשר לאחר שאיי.סי פאואר שבבעלות קנון מכרה את חברת אינקיה, שמרכזת את פעילות האנרגיה של איי.סי פאואר באמריקה הלטינית, תמורת 1.3 מיליארד דולר. גורמים נוספים שאיפשרו זאת הם השיפור במצב כיל, לאחר שהשלימה בחודשיים האחרונים מכירת נכסים ב–1.3 מיליארד דולר, שעשויים לסייע לה להגדיל את חלוקת הדיווידנד, ולפרוע הלוואה של 150 מיליון דולר שקיבלה מהחברה לישראל, והכרזת בזן שבשליטת החברה לישראל (33%) על חלוקת דיווידנד של 65 מיליון דולר בסוף ינואר 2018.

יחס ההתחייבויות הפיננסיות לנכסי החברה, בעיקר אחזקתה בבזן ובכיל (45.9%) היה 41% לפני פירעון ההלוואה מקנון וקבלת הדיווידנד מבזן, והגיע ל–35% כיום. בכפוף לאישור בעלי האג"ח, צפוי הדירקטוריון להחליט על הקצאת הסכומים שקיבלה החברה מקנון ומבזן להקטנת התחייבויותיה הפיננסיות, ולחלוקת הדיווידנד לבעלי המניות שלא קיבלו דיווידנד במזומן מאז ינואר 2015. באותה עת החברה חילקה דיווידנד של 300 מיליון דולר, בין השאר כדי לאפשר לבעלי המניות לממן תשלום מס בגין חלוקת מניות קנון כדיווידנד בעין. יחס זה של חוב לשווי נכסים מאפשר לכאורה לחברה לחלק את מלוא הסכום שקיבלה מקנון כדיווידנד, אולם נראה שהחברה תעדיף להשתמש בו גם כדי להמשיך ולהקטין את התחייבויותיה הפיננסיות.

P&S מעלות אישררה לחברה לישראל בסוף נובמבר 2017 דירוג של A עם תחזית דירוג יציבה. מעלות הניחה שהמקורות שישמשו את החברה מתחילת יולי 2017 ועד סוף יוני 2018 יכללו דיווידנדים של 120–130 מיליון דולר מכיל ומבזן, והחזר הלוואה של 150 מיליון דולר שניתנה לכיל. מעלות לא התייחסה לפירעון הלוואה של 240 מיליון דולר שניתנה לקנון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker