בלידר שוקי הון מצאו עוד סיבה להשקיע במניות הבנקים

אלון גלזר מעריך שהמשקיעים במניות הבנקים ייהנו ב–2018 מתשואת דיווידנד של 3.5% ■ לידר: הבינלאומי ירשום את תשואת הדיווידנד הגבוהה בענף, אך הפערים בין הבנקים יצטמצמו ■ בלידר מעריכים כי החקירות בארה"ב יפגעו בתשואת הדיווידנד של הפועלים ומזרחי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון גלזר, לידר שוקי הוןצילום: ללא קרדיט
מיכאל רוכוורגר

"במקביל לעלייה במחירי מניות הבנקים, חלה עלייה בשיעור הדיווידנד המחולק, כך שתשואת הדיווידנד (היחס בין גובה הדיווידנד לשווי שוק) במגזר צפויה לעלות ב–2018 מ–2.2% ל–3.5%" — כך כותב אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר ואנליסט הבנקים בלידר שוקי הון.

לדבריו, "תשואת הדיווידנד היא מדד חשוב להשקעה מבחינת המשקיעים המקומיים, וגם מבחינת משקיעים זרים, ששוקלים להשקיע בבנקים ישראליים. נתון זה מאפשר להם להשוות בין הבנקים".

גלזר ציין כי העמידה בדרישות ההון, השיפור בחובות הבעייתיים והמשך תוצאות טובות ויציבות הביאו לשחרור הרסן של הבנקים. במקביל, בנק ישראל התיר לכל הבנקים להעלות את רף הדיווידנדים המקסימלי המחולק בידי כל בנק. בנק ישראל עדיין שומר על הגבלה של רף הדיווידנדים המקסימלי, ולא נותן להם לחלק יותר מ–50% מהרווח הנקי.

"הנתון המרכזי המשפיע על ההחלטה של בנק ישראל בנוגע לתשואת הדיווידנדים הוא העמידה בדרישות ההון. לאחר שנים של הגדלת ההון, בצד צמיחה מתונה באשראי — הנתונים כיום מצוינים. הבינלאומי הוא הבנק עם עודפי ההון הגבוהים ביותר ביחס לדרישות של בנק ישראל, עם פער של יותר מ–1% (הפער בין הרף של בנק ישראל לעודף ההון בפועל) אחריו נמצא לאומי עם פער של 0.85%. מהצד השני נמצא מזרחי, עם עודף הון של 0.3% בלבד.

"הערכותינו לגבי שיעור הדיווידנד הצפוי נובעות מתחזיותינו לגבי רווחיות הבנקים בשנה הקרובה. בשני הבנקים הנמצאים תחת חקירה בארה"ב אנחנו חוזים פגיעה מסוימת ברווח. במזרחי טפחות אנו צופים תשואה של 11% על ההון, ובהפועלים — 9%. בלאומי התחזית שלנו היא ל–9.5% על ההון, בבינלאומי — 9%, ובדיסקונט אנו צופים תשואה של 7.5%", כותב גלזר. הניתוח של לידר שוקי הון מתבסס על כך שהבנקים לא ישנו ב–2018 את שיעורי הדיווידנדים שהם מחלקים לבעלי המניות, ואם בכל זאת זה יקרה — הכיוון יהיה העלאה שלהם.

לגבי הבינלאומי, המחלק 50% מהרווח הנקי כדיווידנד, כותב גלזר: "הבינלאומי הוא הבנק הבטוח ביותר מבחינת עודפי ההון, השמרנות בפעילות השוטפת, והיעדר גורמים שעלולים לייצר הפרשות גבוהות (כמו החקירות בארה"ב ותיק אשראי). ייתכן שנראה את הבנק מגדיל את רף הדיווידנדים גם מעבר ל–50% מהרווח".

גידול בהון של לאומי

לגבי לאומי כותב גלזר: "הבנק ביצע ב–2017 קפיצה משמעותית ב–2017 בשיעור הדיווידנד מ–0% ל–40% בפרק זמן קצר מאוד. לאומי נמצא עם יחס הלימות הון (היחס בין נכסי הסיכון לבין ההון העצמי) גבוה של 11.35%, עם סיום פרשת החקירות בארה"ב (כל הקנסות שולמו). בנוסף, הבנק ביצע בעבר הפרשות אקטואריות גבוהות והדבר הגדיל את התחייבויותיו לעובדים. עם עלייתן חזרה של התשואות על האג"ח, לאומי צפוי ליהנות מגידול הדרגתי בהון. לאור זאת, לאומי נמצא כיום עם עודפי ההון הגבוהים במערכת (פרט להבינלאומי), והוא היה יכול לבצע העלאה נוספת לכיוון 50% מהרווח. להערכתנו, בשלב זה לאומי לא יבצע עוד העלאה מהירה של שיעור הדיווידנד, לאחר שהעלה אותו מ–20% ל–40%".

לגבי הפועלים, המחלק 40% מהרווח הנקי כדיווידנד, כתב גלזר: "לאורך השנים הפועלים היה הבנק הלחוץ ביותר להעלאת הדיווידנדים — הן בשל צורכי ההון של בעלת השליטה, והן בשל החשיבות שהנהלת הבנק רואה במשקיעים במניה. הפועלים נמצא עם הון ליבה גבוה יחסית, אך הוא עדיין לא סיים את הטיפול בפרשת החקירה בארה"ב. להערכתנו, הבנק ימתין להשלמת המו"מ מול הרשויות בארה"ב כדי להעלות את הדיווידנד ל–50%".

ביחס למזרחי טפחות טוען גלזר: "כמה גורמים מעכבים העלאה נוספת של שיעור הדיווידנד — הפער הנמוך יחסית בין דרישות ההון של בנק ישראל להון של הבנק, החקירות בארה"ב, העובדה שהבנק ביצע עד כה הפרשה נמוכה יחסית, והצמיחה החדה יחסית באשראי למשכנתאות (הדורש פחות הון). מאחר שראינו שבנק ישראל נוטה לאשר רף של 40%, יש סיכוי שאם הבנק יוכיח כי הוא עומד בתוכנית האסטרטגית, ולא ייראו באופק סיכונים משוק הדיור — הבנק יעלה את שיעור הדיווידנד ל–40%".

לגבי דיסקונט כותב גלזר: "הבנק הכריז רק באחרונה שהוא חוזר לחלק דיווידנדים (15% מהרווח הנקי) החל ב–2018. מצב הבנק טוב מבחינת עודפי ההון ואין איומים מיידיים על הרווח. הבנק יעדיף להמשיך לנתב את ההון העודף למהלכי פרישה ולצמיחה, ולפיכך יחכה עם העלאה נוספת של שיעור הדיווידנדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker