פרוטרום נכנסת לשוק האומגה 3 - עם נוסחה מיוחדת שפיתח היזם של אנזימוטק

ד”ר סובחי בשיר, ממייסדי אנזימוטק, פיתח תהליך ייחודי לייצור אומגה 3 בעלויות נמוכות ■ מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי, מעריך שהחברה מסוגלת לשמור על קצב צמיחה פנימי גבוה מצמיחת השוק ■ נתון זה סייע לשווי השוק של פרוטרום לטפס אתמול לשיא של 6 מיליארד דולר

יורם גביזון
מדף תוספי תזונה
תוספי תזונהצילום: דודו בכר

שבועיים לאחר שהשלימה את רכישתה של חברת אנזימוטק , עומדת חברת פרוטרום , שמנוהלת בידי אורי יהודאי, להיכנס לשיתוף פעולה עם ד"ר סובחי בשיר, היזם של אנזימוטק ואחד ממייסדיה. יהודאי חשף את ההסכם לשיתוף הפעולה בכינוס שוק ההון, שנערך אתמול בבית ההשקעות לידר בתל אביב.

ד"ר בשיר פיתח תהליך אנזימטי לייצור חומצות מסוג אומגה 3 מחומרי גלם זולים יחסית בריכוז גבוה ובעלויות נמוכות משמעותית מעלויות הייצור של אומגה 3 בריכוז גבוה המקובל בתעשייה. אומגה 3 הן חומצות שומניות בלתי רוויות, שמשמשות תוסף מזון — ומיוחסות להן השפעה מיטיבה על הורדת רמת השומנים בדם והקטנת הסיכון למחלות לב. לחומצות אלה מיוחסת גם השפעה על הקטנת התחלואה במחלות סרטניות, כמו סרטן השד, סרטן המעי הגס וסרטן הערמונית, וכן הקלה בתסמינים של מחלות דלקתיות, כמו דלקת מפרקים.

שיתוף הפעולה יתבסס על התהליך האנזימטי שפותח בחברת טרנס ביו־דיזל, שבשליטת בשיר (47.4%), אלשטולר שחם (13%) וזאב ברונפלד, לשעבר מבעלי השליטה בפרוטליקס, וכן על יכולתה של פרוטרום לבצע גמלון (הגדלת קנה המידה של התהליך עד לגודל המתקן המלא במפעל) של תהליך הייצור (Up Scale) ולספק למיזם המשותף פרישה גיאוגרפית ומערך שיווק חזק. פרוטרום מקווה ששיתוף הפעולה ייצר מכירות של עשרות מיליוני דולרים בשנה.

יהודאי תיאר את ההתקדמות בתהליך ההטמעה של אנזימוטק, שמחיר רכישתה הופחת בעקבות מכירת פעילות שמן הקריל ל–Aker Biomarine, המתחרה הגדול ביותר של אנזימוטק, תמורת 26 מיליון דולר לפני עשרה ימים. הוא ציין כי מכירות הפעילות היו דלות ובמגמת ירידה. לדבריו, החברה מבצעת ארגון מחדש בפעילות התוספים הפרא־רפואיים שהיא משווקת תחת מותג VAYA, במטרה להביאה לאיזון בתוך חודשיים־שלושה. המותג סבל מהפסד תפעולי תזרימי (EBITDA) של 12 מיליון דולר ב–2016.

ד"ר סובחי בשיר
ד"ר סובחי בשירצילום: עופר וקנין

פרוטרום מתכננת למכור את הפעילות או להיכנס לשיתוף פעולה, שבו תעביר את השיווק של התוספים לגורם חיצוני. יהודאי ציין שפעילות ייצור התוספים של אנזימוטק לייצור תחליפי חלב אם צומחת בקצב מהיר של 10% בכלל ו–19% בסין. לדבריו, החברה תיהנה מהשקת מוצרים חדשים ומשינוי הרגולציה בסין, שמעניקה יתרון תחרותי ליצרנים בינלאומיים של תחליפי חלב אם, מרביתם לקוחותיה של פרוטרום.

הטרנד: מוצרים עם חומרים טבעיים

על פי הערכות, פעילות ייצור התוספים לתחליפי חלב אם מייצרת לפרוטרום EBITDA של 20 מיליון דולר בשנה. יהודאי העריך שהמגמות בתעשייה של ייצור תמציות טעם וריח תומכות בצמיחה המהירה של החברה ובמיצוב התחרותי שלה. לדבריו, העובדה שיצרני המזון הקטנים והבינוניים ויצרני המותג הפרטי צומחים בקצב מהיר מצמיחת יצרני המזון הרב־לאומיים תומכת בפרוטרום — שכן 70% ממחזורה נובע מלקוחות קטנים ויצרני מותג פרטי.

מגמה חיובית נוספת שציין יהודאי בכינוס היא העדפת צרכנים למוצרים מבוססי רכיבים טבעיים. לדבריו, 75% ממוצרי החברה מבוססים על חומרים טבעיים, וצמיחתם כפולה מקצב הצמיחה של תמציות טעם וריח שמבוססות על חומרי שימור ונוגדי חמצון סינתטיים.

אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום
אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרוםצילום: עופר וקנין

פרוטרום הציגה בינואר־ספטמבר 2017 שיעור צמיחה פנימי של 6% — פי שניים מקצב צמיחת שוק תמציות הטעם והריח. שיעור צמיחה זה הוא מהגורמים שדחפו אתמול את שווי השוק של פרוטרום לשיא של 6 מיליארד דולר. להערכת יהודאי, החברה מסוגלת להמשיך בצמיחה מהירה משמעותית מצמיחת השוק בשל שני גורמים עיקריים: העובדה שפעילותה מוטה לחומרי גלם טבעיים, והאינטגרציה האנכית של פעילות זו באמצעות פיתוח זנים בעלי תכולה גבוהה של חומרי גלם פעילים.

הגורם השני הוא תופעת המכירה הצולבת, כלומר שיווק מגוון רחב וחדש של מוצרים, ל–15 אלף לקוחות של חברות קטנות ובינוניות שנרכשו בידי פרוטרום בחמש השנים האחרונות. יהודאי העריך שהן תורמות 2–3 נקודות אחוז לצמיחה פנימית של 7% שהציגה החברה בשנים האחרונות. יהודאי גילה שהחברה מתכננת לאחד את פעילותם של חמישה מפעלים באנגליה על קרקע שתרכוש סמוך למפעלה בווילינגבוראו (Willingborough) בהשקעה של 2 מיליון דולר. הצעד צפוי להביא חיסכון של 2–3 מיליון דולר בשנה.

מהלך התייעלות נוסף הוא סגירת המפעל לייצור חומרי טעם ממיצויים טבעיים בשווייץ ברבעון הראשון של 2018, שצפוי לחסוך לחברה 6–7 מיליון דולר בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker