מיכאל רוכוורגר

הקנסות הכבדים בגין סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מס (במקרה של ה פועלים ולאומי), המעורבות בפרשת הלבנת הון (במקרה של דיסקונט) וחוסר היכולת לייצר רווחים משמעותייים — כל אלה גרמו לשלושת הבנקים הישראליים לצמצם מאוד את פעילותם הבינלאומית. ואולם בכל הקשור לפעילות בארה"ב — הם דווקא מתכננים להתרחב.

עם זאת, שלושת הבנקים הישראליים מבססים את תוכניותיהם בארה"ב על אסטרטגיות שונות, הנובעות מראיית עולמם של המנכ"לים ומאילוצים עסקיים. גם ל מזרחי טפחות יש פעילות בארה"ב, אבל הבנק לא מתכוון להתרחב שם.

בלאומי בונים על מייקל דל וקרן אנדיקוט

בנק לאומי הודיע בשבוע שעבר על הכנסת שני שותפים אסטרטגיים פרטיים לחברה הבת, בנק לאומי ארה"ב (100%). לאומי , שהוא בנק בלא גרעין שליטה, חתם על הסכם למכירת 15% מלאומי ארה"ב בחלקים שווים לקרנות ההשקעה אנדיקוט קפיטל מנג'מנט (Endicott Capital Management) ואמ.אס.די קפיטל (MSD Capital) תמורת 141 מיליון דולר (כ–500 מיליון שקל). העסקה התבצעה לפי שווי של כ–940 מיליון דולר ללאומי ארה"ב, שהוא בנק פרטי — סכום המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 1.22.

לאומי ארה"ב האיץ את פעילותו בשנתיים האחרונות, במיוחד לאחר שלאומי הותיר מאחוריו את חקירת המס בארה"ב — שעלתה לו כ–1.8 מיליארד שקל (כולל עלויות של עורכי דין ושל סגירת שלוחות בחו"ל). בתקופה זו הוחלפה שם חלק מהשדרה הניהולית ובוצעו צעדי התייעלות בתחומי מערכות המידע והמחשוב. לאומי ארה"ב מתמקד בנדל"ן, דיור מוגן, תעשייה והיי־טק תוך שיתוף פעולה עם לאומיטק — זרוע ההיי־טק של לאומי — וכן באשראי לחברות בינוניות.

בשנים האחרונות צמח תיק האשראי של לאומי ארה"ב בקצב שנתי דו־ספרתי לאזור ה–5 מיליארד דולר. לפי הערכות במערכת הבנקאות, הבנק סיים את 2017 עם רווח נקי של כ–50 מיליון דולר — המגלם תשואה להון (יחס בין הרווח הנקי להון עצמי) של 8%–9%, ומאזנו מוערך ב–7 מיליארד דולר.

ואולם למרות הגידול בפעילות, במונחים אמריקאיים לאומי ארה"ב הוא בנק קטן. זאת הסיבה, לאחר התלבטויות שהיו בשנה האחרונה, שבלאומי החליטו להכניס שותפים מקומיים — כדי להיערך לקפיצת מדרגה בפעילות בארה"ב.

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, מעריכה כי קרן כמו אנדיקוט — בראשות וויין גולדשטיין ומתמחה בהשקעה בבנקים — תגביר את החשיפה של לאומי ארה"ב למוסדות פיננסיים אמריקאיים ולעסקות מיזוג ורכישה. קרן אמ.אס.די קפיטל — המנהלת את נכסיו של המיליארדר האמריקאי מייקל דל, מייסד ענקית הטכנולוגיה דל — אמורה לסייע ללאומי להגביר את פעילות ההיי־טק בארה"ב, ואולי גם לחבור לגופים טכנולוגיים־פיננסיים שבעתיד ייכנסו כשותפים לבנק הדיגיטלי בלא סניפים פפר, שלאומי השיק בשנה שעברה. רוסק עמינח נפגשה בשבוע שעבר בדאבוס עם דל.

הכנסת השותפים ללאומי ארה"ב מתבצעת בתקופה שבה שוקי המניות נמצאים ברמות שיא או קרובים לכך, והבנקים בארה"ב נסחרים לפי מכפילי הון של 1.3–1.6. עם זאת, בנק לאומי מכר נתח קטן יחסית מלאומי ארה"ב מתוך הערכה שיחד עם השותפים החדשים ניתן יהיה להעלות את ערכו הכלכלי של הבנק, ולקבל עבורו בעתיד, בעת מכירה או הנפקה בבורסה, הרבה יותר משוויו הנוכחי — סביב מיליארד דולר. זאת, כמובן, בהנחה שלא יצוצו בדרך הפתעות שליליות ולא תתרחש הידרדרות כלכלית מהותית.

הפועלים ממשיך לחלום על בנק בארה"ב

לבנק הפועלים, שאינו מחזיק בנק בארה"ב ופעילותו שם מתבצעת באמעות שלוחה מקומית, עשויים להצטרף בקרוב משקיעים מארה"ב וקנדה. בחודשים האחרונים מתנהלים מגעים בין משקיעים, שזהותם לא נחשפה, לבעלת השליטה בהפועלים, שרי אריסון, על רכישת 49% מחברת אריסון החזקות — שדרכה אריסון מחזיקה בכ–20% ממניות גרעין השליטה בבנק הפועלים.

באופן רשמי, בקבוצת אריסון אמנם אומרים כי הכנסת שותפים בינלאומיים אמורה לסייע להפועלים להתרחב בארה"ב, אבל בפועל אריסון מחפשת זה כמה שנים את הדרך החוצה מהבנק, ולפי הערכות במערכת הבנקאות תמורת מחיר מתאים — היא עשויה למכור גם את מלוא החזקותיה בבנק, ששווי השוק שלהן מגיע לכ–7 מיליארד שקל.

כך שבנק הפועלים עצמו ממשיך לחלום על רכישת בנק בארה"ב ולמזג לתוכו את הפעילות בתחום מתן אשראי מסחרי לחברות בינוניות. מדובר באסטרטגיה שהותוותה עוד בתקופת כהונתו של המנכ"ל הנוכחי, אריק פינטו, כראש חטיבת האסטרטגיה.

בינתיים, הפעילות בארה"ב ממשיכה לצמוח. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 היא תרמה לרווח של הפועלים כ–65 מיליון שקל — מתוך רווח כולל של כ–2.4 מיליארד שקל — כשתיק האשראי של פעילות המידל־מרקט הסתכמה נכון לסוף ספטמבר בכ–9.7 מיליארד שקל.

אלא שהפועלים נמצא עמוק בחקירות. עד שהן לא יסתיימו ועד שלא תסתיים התקופה שבמהלכה לפעילותו בארה"ב יוצמד מפקח (בדומה למפקח שהיה ללאומי במשך כשנתיים) — הוא לא יוכל לרכוש בנק בארה"ב.

החקירות שמנהלים בנוגע לבנק הפועלים רגולטורים בארה"ב — משרד המשפטים והמחלקה לשירותים פיננסיים — בעיצומן ולא בטוח שיסתיימו השנה. החקירות בארה"ב (כולל תשלומים לעורכי דין) וסגירת הפעילות בשווייץ עלו להפועלים כ–1.4 מיליארד שקל, כשסכום זה עשוי לתפוח בעוד כמה מאות מיליוני שקלים ולהגיע לזה של לאומי.

הפועלים ומזרחי טפחות, שגם נגדו מתנהלת חקירת מס בארה"ב, נתונים במצב בעייתי. לאור מה שקורה עם בכירי לאומי לשעבר — הודאה באשמה בארה"ב לא תחסוך מהם חקירה פלילית אפשרית בישראל — ספק אם הם יסכימו להודות באשמה פלילית.

בנוסף, משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק חוקרים חשד למעורבות של הפועלים ובנקים נוספים בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל פיפ"א — תמורת הענקת זכויות שידור. נגד הפועלים נפתחה חקירה גם בקנדה. בגין חקירות אלה הפועלים לא ביצע עד כה הפרשות כלשהן.

דיסקונט רוצה לגדול לבד בארה"ב

כשבנק דיסקונט היה בשליטת קבוצת ברונפמן־שראן הוא התכוון למכור את דיסקונט ניו יורק — הבנק הישראלי הגדול והרווחי ביותר שפועל בארה"ב. לאחר שהחליטו בסוף 2013 לצאת מגרעין השליטה בדיסקונט, לילך אשר טופילסקי, שמונתה בתחילת 2014 כמנכ"לית דיסקונט, החליטה לא למכור את דיסקונט ניו יורק ולמקד את הפעילות הבינלאומית של דיסקונט רק בארה"ב.

ההחלטה שקיבלה אשר טופילסקי סמוך לכניסתה לתפקיד, התבררה עד כה כנכונה — שכן מחירי הבנקים בארה"ב עלו מאז בעשרות אחוזים — אבל בשונה מלאומי, בדיסקונט לא מעוניינים בשלב זה להכניס שותף לדיסקונט ניו יורק. נראה שהסיבה לכך היא תרומתו הגדולה לרווח הכולל של דיסקונט.

דיסקונט ניו יורק גיבש באחרונה תוכנית אסטרטגית חדשה, מתוך מטרה להגיע בתוך חמש שנים לרווח נקי שנתי של כ–100 מיליון דולר — לעומת 65–70 מיליון דולר כיום. אם יעד זה אכן יושג, הוא אמור לגלם תשואה להון של 9%–10%. דיסקונט ניו יורק מניב תשואה להון של 7%–7.5%, והוא תרם לרווח של דיסקונט בינואר־ספטמבר 149 מיליון שקל, לעומת 132 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2016 — כ–15% מהרווח הנקי של קבוצת דיסקונט.

כדי להגיע לרווח של 100 מיליון דולר דיסקונט ניו יורק צריך להרחיב את פעילותו — עד כה הבנק התמקד בגיוס פיקדונות של לקוחות יהודים אמידים — ולהגדיל את תיק האשראי, שהסתכם בסוף ספטמבר ב–5.9 מיליארד דולר, ולא צמח במהלך השנה. המטרה היא להגיע בתוך חמש שנים לתיק אשראי של כ–10 מיליארד דולר.

מעבר להעמקת הקשרים עם הלקוחות הקיימים, בעיקר יהודים וישראלים, התוכנית האסטרטגית החדשה פונה גם ללקוחות מקומיים נוספים — תוך מתן שירותים בתחומי בנקאות פרטית, ייעוץ השקעות, פקטורינג, אשראי עסקי־מסחרי בתחומי נדל"ן ודיור מוגן.

דיסקונט ניו יורק צפוי גם לשדרג מערכות ליבה במחשוב ומערכות מידע. מדובר במהלכים עסקיים, שלפחות בחלקם דומים לאלו שמבצע בשנים האחרונות בנק לאומי ארה"ב. דיסקונט ניו יורק גם עשוי להגדיל את פעילותו בתחום ההיי־טק. הבנק גם מתכנן למנף את קשריו עם לקוחות יהודים לצורך הפעילות של החברה האחות דיסקונט קפיטל. מינוף הקשרים ייעשה, בין השאר, באמצעות סיוע בעסקות שבהן דיסקונט קפיטל יוביל גיוסי חוב והון של חברות נדל"ן אמריקאיות שבבעלות יזמים יהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker