האם נכסי בלוקצ'יין הם נייר ערך?

בניגוד לחברות המציעות ניירות ערך "קלאסיים", חברות המציעות לציבור טוקנים אינן כפופות לרגולציה ואינן מספקות לרוכשים את ההגנות הקבועות בחוק ■ ובכל זאת, רשות ני"ע האמריקאית קבעה כי רכישת נכסי קריפטו היא השקעה - ולכן מדובר בנייר ערך

יובל הורן, רועי ריבון, אסף אונגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
איור בלוקצ'יין
יובל הורן, רועי ריבון, אסף אונגר

בעת האחרונה, מצויים נכסי הבלוקצ'יין במרכז ההתרחשות הכלכלית העולמית, ולא בכדי. נכון ל-31 בדצמבר 2017, 4 מיליארד דולר גויסו במסגרת הנפקות נכסי בלוקצ'יין, רובם באמצעות תהליכים המכונים ICO. ישנן 120 בורסות ייעודיות פעילות בתחום. נכון ל-31 בדצמבר 2017, מחזור המסחר היומי ב-56 בורסות בלוקצ'יין היה יותר מ-20 מיליון דולר, ומחזור המסחר היומי ב-25 בורסות בלוקצ'יין היה יותר מ-100 מיליון דולר.

על פי רוב, חברות מציעות נכסי בלוקצ'יין שעדיין לא הושלם פיתוחם. הרכישה מבוצעת בהתבסס על תיאור טכני (White paper) וחוזה שנכרת באינטרנט בין הרוכשת לבין החברה. התמורה בגין נכס בלוקצ'יין יכולה להיות נכס בלוקצ'יין אחר (כמו ביטקוין או איתיריום) או פיאט (אמצעי תשלום חוקי של מדינה).

מכירת נכס בלוקצ'יין למשקיעים מתוחכמים פשוטה יחסית, ומבוססת על הפטורים הקבועים בחוק באשר להצעה לציבור של ניירות ערך, או לאפשרות של חברה למכור נכס שאינו נייר ערך, כמו הצעה למשקיעים בעלי מאפיינים מיוחדים.

עם זאת, המעמד המשפטי של מכירה באינטרנט של נכסי בלוקצ'יין לציבור אינו ברור. חברות המציעות לציבור ניירות ערך כמו מניות או אג"ח, כפופות להגבלות הרגולטורים השונים, בעיקר רשויות ניירות ערך שתפקידן מתן היתרים ואכיפה נגד חברות עברייניות. הצעת נייר ערך לציבור טעונה פרסום תשקיף שהרשות אישרה. תכלית הדרישה היא שהציבור הרוכש ניירות ערך יהיה מוגן באמצעות מידע מלא ושקוף באשר לכלל היבטי הפעילות של החברה, הדו"חות הכספיים שלה, גורמי הסיכון הכרוכים בהשקעה ונתונים נוספים.

בניגוד לחברות המציעות ניירות ערך "קלאסיים", חברות המציעות לציבור טוקנים אינן טורחות לקבל כל אישור רגולטורי, ועל כן אינן כפופות לרגולציה ואינן מספקות לרוכשים את ההגנות הקבועות בחוק. הן טוענות כי הנכסים שהן מציעות אינם ניירות ערך, ולכן הצעתם לציבור אינה מחייבת פרסום תשקיף.

ב–25 ביולי 2017 פירסם ה–SEC דו"ח חקירה בעניין ה–ICO של פרויקט בשם DAO. דו"ח זה מהווה קו פרשת מים שבה קבעה הרשות עמדה נחרצת באשר לנכסי בלוקצ'יין העונים על הגדרת "נייר ערך", והכריזה כי הנכס אשר פותח על ידי DAO מהווה נייר ערך שהצעתו לציבור מחייבת פרסום תשקיף.

האם ומתי נכס בלוקצ'יין מהווה נייר ערך?

נייר ערך מוגדר חוזה השקעה, כלומר, עסקה שבמסגרתה אדם משקיע כספים במיזם שיתופי מתוך ציפייה לרווחים שיופקו ממאמצים של אחרים. ה–SEC פרש את הגדרת הפסיקה תוך התאמה לעולם הקריפטו, וקבע כי רכישת נכסי קריפטו אכן מהווה השקעה. כמו כן, נקבע כי הנכס המוצע מקנה לבעליו זכויות הצבעה. על כן, מכיוון ש–DAO הוא נייר ערך, הצעה או מכירה שלו לציבור מחייבת פרסום תשקיף כדין. מכיוון שפלטפורמת ה–DAO מאפשרת סחר בניירות ערך, מדובר בבורסה, ועליה לקבל רישיון לפעילותה.

לאור התרחבות המסחר בנכסי בלוקצ'יין, ראוי לקבוע את הכללים העקרוניים הבאים:

1. המנגנון הקיים כיום בחוק ביחס לניירות ערך יוחל גם על הצעה לציבור של נכסי בלוקצ'יין המהווים נייר ערך.

2. הרשויות יזרזו את תגובותיהן לפניות היזמים כדי לא לפגוע במאמצי ההצעה בשוק כה מהיר ותחרותי.

3. יוקמו בורסות לנכסי בלוקצ'יין שהם ניירות ערך, עם מומחיות מיוחדת וטכנולוגית, ובעיקר רישוי של הרשויות שיאפשרו פעולות מקובלות בניירות ערך.

הכותבים הם עורכי דין במשרד הורן ושות', המייצג חברות הפעילות בתחום הקריפטו, כולל חברה שהגישה באחרונה לידי ה-SEC תשקיף הצעה לציבור של נכסי בלוקצ'יין במסגרת הקמת בורסה למסחר בנכסים אלה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker