מה לקנות ומה למכור? ההמלצות של צבי סטפק וגילעד אלטושלר

סטפק ואלטשולר מזהירים מתחום האג"ח הקונצרני בכלל, ומאג"ח נדל"ן אמריקאיות בפרט: "במקרה של פשיטת רגל, החזר החוב באג"ח האמריקאיות יכול להיות אפס" ■ את ההשקעות המסוכנות הם ממליצים להעביר לשוקי המניות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד אלטשולר, מנכ"ל משותף של בית ההשקעות אלטשולר שחם
אסא ששון

"אנחנו רואים כבר תקופה ארוכה שהמרווחים של איגרות החוב הקונצרניות (הפער בין תשואת האג"ח הקונצרני לאג"ח הממשלתי המקביל, א"ש) ממש לא מצדיקים השקעה בהן. המרווחים הם כה קטנים, שאנחנו בתור מדיניות מעדיפים לא להיות שם, או להיות שם ממש בקטן מאוד" - את האזהרה הזאת ניפק השבוע גלעד אלטשולר, המנכ"ל המשותף והבעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחם , בפאנל השקעות בכנס של קבוצת קלי.

עמיתו של אלטשולר לפאנל, צבי סטפק, הבעלים של בית ההשקעות מיטב דש , הסכים עם הדברים: "הפיצוי שאתה מקבל כשאתה קונה אג"ח קונצרניות ממש לא מספק, במיוחד בתעודות סל או קרנות מחקות על מדד בורסאי כלשהו או תל בונד לסוגיו. לכאורה, כל הסלים האלה נותנים תוספת תשואה שנתית של כ-1% לעומת אג"ח ממשלתי. מבחינה מסוימת, זה מאוד מפתה כי בעידן של אפס ריביות בישראל וכו', כל אחוז הוא משמעותי. אבל אנשים שוכחים שדי בכך שתהיה נפילה של אחד מ-20 תאגידים בת"א כדי שתוספת התשואה הזאת תימחק ונקבל פחות".

בניגוד לאלטשולר, סטפק סבור כי האג"ח של הבנקים הן עדיין אפיק השקעה סביר: "עם תשואה של 0.6% או 0.7% - תלוי במח"מ - אני לא רואה כרגע בעיה במערכת הבנקאות הישראלית".

האם שוק המניות בארץ ובחו"ל יקר? באיזה שווקים שווה להשקיע?

אלטשולר: "בשווקים שעולים ברור שהמניות לא זולות. למעשה, שום דבר בעולם לא זול. להערכתנו, הכלכלה העולמית היא בסך הכל כן בתנופה ובצמיחה, והפירמות נהנות ממנה. ספציפית בארה"ב, הפירמות נהנות מצמיחה ומרפורמת המס. אנחנו מסתכלים בעיקר על שני סקטורים שמעניינים אותנו: סקטור אחד זה הטכנולוגיה, והסקטור הנוסף זה מה שקשור בתרבות הפנאי - בעיקר תחום התיירות שמתפתח בקצב מאוד מהיר.

"מבחינת פיזור גאוגרפי אנחנו מעדיפים את שוקי ארה"ב גרמניה, ועכשיו הייתי מוסיף גם את בורסת הונג קונג שמרכזת את המניות הסיניות הגדולות. מה שקורה ביפן ובאירופה זה הכל עירוי מלאכותי. אני לא מאמין בדברים מלאכותיים. כלכלות שאין בהן צמיחה של אוכלוסייה במקביל, אני חושב שלאורך זמן זה לא יחזיק מעמד. יפן בבעיה אמיתית וקשה מאוד של התכווצות האוכלוסייה - גם מזדקנת מאוד וגם אין ילדים. אז זה שהריבית שם נמוכה כבר 30 שנה ועכשיו מעבר לריבית הנמוכה הם גם קונים אג"ח ומכניסים כסף בכוח, זה נחמד בתור טרנד, אבל זה לא בסיס כלכלי אמיתי של צמיחה".

סטפק: "אם אני עושה השוואה יחסית בין השווקים, השוק האמריקאי הוא כמעט השוק הכי יקר. יש לו יתרונות, היתרון הגדול שלו זו הנזילות העצומה. היתרון השני הוא שרוב חברות החדשנות הטכנולוגית נמצאות בארה"ב. אם נוסיף את רפורמת המס שכמובן מקלה על חלק מהחברות האמריקאיות, ואת מגמת האנטי-רגולציה שמוביל ממשל טראמפ - זה גם כמובן מקל על עסקים לעשות עסקים ולהרוויח יותר". לדבריו, "גם שוק המניות האירופאי נהנה מכמה גורמי תמיכה מאוד חזקים כגון הרחבה מוניטרית, התאוששות בכלכלה האירופית ומחירים זולים".

סטפק ציין עוד שני שווקים מעניינים להשקעה: "אנחנו מאמינים בהודו ומשקיעים בה, אבל שוק זול יותר מאירופה וארה"ב הוא השוק היפני. לגבי שוק המניות בישראל, המחירים באופן יחסי לעולם בהחלט סבירים. ולא רק יחסית לעולם אלא גם יחסית לאלטרנטיבות שיש לנו פה. יש לנו ריבית נמוכה מאוד, אין כמעט אינפלציה, בדומה מאוד לאירופה וברמה נמוכה מאשר בארה"ב. ככה שאת תיק המניות הייתי בונה 45%-50% בישראל, ואת היתרה בחו"ל".

צבי סטפקצילום: אייל טואג

מה אתם חושבים על שוק הנדל"ן וחברות הנדל"ן בבורסה?

אלטשולר: "נדלן למגורים ומניות נדל"ן בבורסה זה שני עולמות נפרדים לחלוטין. רוב חברות הנדל"ן הבורסאיות שאנו מכירים בדרך כלל מתעסקות עם נדל"ן מסחרי, לא נדל"ן למגורים. אני חושב שלגוף פיננסי עדיף להשקיע בחברות נדל"ן יותר מאשר ישירות בנדל"ן. זאת, מהסיבה הפשוטה שבדרך כלל בחברות הגדולות והטובות - אם זה עזריאלי, אמות או הרבה חברות אחרות - יש מנהלים מאוד מוכשרים שהוכיחו את עצמם לאורך הרבה מאוד שנים, ובחשיפה למניות שלהן מקבלים פיזור של הרבה מאוד נכסים. אנשים פרטיים אומרים 'אני אקנה דירה, זה תמיד עולה'. אבל אני זוכר תקופות בשנות ה-90 שמחירי הנדל"ן ירדו ב-25%. הזיכרון של האנשים הוא מאוד קצר בעניין הזה".

עמדתו של סטפק דומה: "אני מאמין בעדיפות של מניות נדל"ן על נדל"ן להשקעה. במבחן התוצאה, אם ניקח למשל חברה טובה מאוד כמו אלוני חץ, שנמצאת בתחום הזה כבר הרבה מאוד שנים - היא הונפקה לפי סדר גודל של קרוב ל-20 שנה ועשתה פי 30 על הכסף. אין הרבה חברות שעשו את זה ובוודאי שמחירי הנדל"ן לא עלו פי 30. מחירי הנדל"ן יודעים גם לרדת כמו שגלעד אמר. פרט לעשור הנוכחי, שעוד לא הסתיים, היו תמיד בין שנתיים לארבע שנים שמחירי הדירות ירדו. במניות, גם אם מוכרים משהו בהפסד עדיין ניתן לצאת מזה, ולא צריך לחכות 11 חודשים כדי למכור, כמו במקרה של דירה".

מה אתם חושבים על אג"ח נדל"ן אמריקאיות?

אלטשולר: "אף אחד לא מגיע לפה מציונות. ברור לכולם שהמרווחים שהם מקבלים כאן מתומחרים לא נכון, אז הם מגייסים פה בעלויות נמוכות יותר מאשר בארה"ב. והציבור הישראלי שנוהר אחר האג"ח האלה, קונה משהו בתמחור לא נכון. מתי התמחור יהיה נכון? זה קורה כשמתחילים משברים. אז רואים בעצם מה היה מתומחר נכון ומה לא.

"האג"ח האלה, שרובן רשומות באיי הבתולה או בכל מיני חורים כאלה, הריקברי (החזר החוב) שלהן יהיה לדעתי אפס. ראינו הרבה הסדרי חוב בשוק הישראלי ולא מעט טייקונים במניות שפשטו רגל וזכו בריקברי של 60%-80%. יש כאלה שאפילו הגיעו ל-100%. בחברות האמריקאיות האלה אני חושב שזה יהיה קרוב יותר לאפס. לא יודע כמה אתם מכירים את שוק הנדל"ן האמריקאי. הוא מאוד אכזרי כשמגיע רגע האמת, ולכן אנחנו לא מתקרבים לשם בכלל".

רמת גן. נדל"ן למגורים ומניות נדל"ן בבורסה זה שני עולמות נפרדים לחלוטיןצילום: אייל טואג

סטפק: "הרעב לנכסים של אג"ח קונצרניות הוא בעיקר של הציבור הרחב, באמצעות קרנות נאמנות. מוסדיים לטווח ארוך וקופות גמל מחזיקים במעט מאוד אג"ח קונצרניות. כאן צריך להגיד 'ייזהר הקונה', כי באג"ח האמריקאיות יש בעיה. מעבר לזה שהשוק שם אכזרי, ברגע שהרישום המשפטי של החברה הוא במקום כמו איי הבתולה, כל תהליך גביית החוב הרבה יותר מסובך ומורכב וכרוך בעלויות גבוהות. בסוף, במקרה שהחברה נקלעת לקשיים, אתה יכול לצאת בלי כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker