הזינוק של דלק US סייע לאלון לפרוע 500 מיליון שקל

שווי האחזקה של קבוצת אלון בדלק US זינק ב-60% בשנה האחרונה ■ אלון מכרה באחרונה חצי מהאחזקה, ופרעה אג"ח ■ השווי הנכסי הנקי של אלון הוא אפס - בשל התחייבויות של 950 מיליון שקל וחיוב מס צפוי של 100 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית זיקוק
ערן אזרן

קבוצת אלון, שנשלטה עד אוקטובר 2017 בידי שרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים, מקבלת רוח גבית מהזינוק במחירי הנפט בעולם, ומההתאוששות של אחת האחזקות המרכזיות של הקבוצה — מניות דלק US. החוב הפיננסי של אלון קטן מאז העברת השליטה בסוף אוקטובר 2017 בכחצי מיליארד שקל, ומסתכם כיום ב–950 מיליון שקל.

מדובר בהפחתה משמעותית של החוב, לאחר שבתחילת 2017 — עוד לפני החתימה על הסדר החוב בקבוצה — חובה הפיננסי הכולל של אלון היה 2.2 מיליארד שקל. בסוף אוקטובר הסתכם ב–1.4 מיליארד שקל. יתרת החוב הנוכחית כוללת חוב של 885 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, חוב של 50 מיליון שקל לרשות המסים וחוב של 15 מיליון שקל לבנק הפועלים.

במסגרת המימושים האחרונים, קבוצת אלון מכרה 3 מיליון מניות דלק US (מחצית מאחזקתה) בתמורה כוללת של 115 מיליון דולר (כ–400 מיליון שקל), וכן מכרה את כלל אחזקותיה בחברת תחנות הדלק דור אלון ב–62 מיליון שקל.

לאחר שמנייתה זינקה בתוך שנה ב–60%, דלק US נסחרת בוול סטריט לפי שווי של 3 מיליארד דולר. דלק US מחזיקה ומפעילה בתי זיקוק, צינורות להולכת דלקים ותחנות דלק בארה"ב.

מניית החברה קיבלה רוח גבית מהעלייה במחיר הנפט מסוג טקסס מתוק, שקפץ בחצי השנה האחרונה בכ–40% ל–64 דולרים לחבית. גורמים נוספים שתרמו לעלייה במניה היו גידול במרווח הזיקוק על הנפט שבו משתמשת החברה, Light Crude, שעלה יותר מסוגי נפט גולמי אחרים; וכן המיזוג עם אלון US שהושלם באמצע 2017.

מקור מקורב לאלון העריך שהעלייה במניית דלק US קשורה גם להעברת השליטה למוסדיים: "בהסדר החוב היתה הוראה שאם מניית דלק US נסחרת בפחות מ–22 דולר במשך חמישה ימי מסחר, אלון חייבת למכור את האחזקה. השוק פירש את הסעיף כמכירה אוטומטית, ולכן היה לחץ על המניה. כשמחזיקי האג"ח ויתרו על הסעיף הזה, השתחרר קצת לחץ — והמניה החלה להמריא".השליטה בקבוצת אלון עברה בסוף אוקטובר מבירן וארגוני הקניות של הקיבוצים לגופים המוסדיים, לאחר שאלון לא עמדה בתנאי הסדר חוב בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

באחרונה פורסם כי המשקיע הקנדי קורבין בלום מקדם גיוס חוב בקנדה במטרה לפרוע את החוב של אלון למוסדיים בתמורה לקבלת השליטה בקבוצה.

פרט לאחזקה בדלק US, קבוצת אלון שולטת (80%) באלון גז, שמחזיקה ב–4% ממאגר תמר; וב–29% ממניות החברה שמפעילה את כביש 6 ומנהרות הכרמל. שווי שתי האחזקות האלה הוא 670 מיליון שקל. כלומר, מול התחייבויות בסך 950 מיליון שקל, לחברה נכסים בשווי יותר ממיליארד שקל. ואולם השווי הנקי הנכסי שלה (NAV) הוא אפס, בשל חיוב מס צפוי של 100 מיליון שקל עם מימוש מניות דלק US.

מי שמנהל בפועל כיום את קבוצת אלון הוא המנכ"ל אבי גפן, שמונה בידי בעל השליטה הקודם. עד כה גפן ממשיך לנהל את החברה באופן מוצלח יחסית, כך שייתכן שהדירקטוריון יאריך את כהונתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker