ילין מחלץ את גינדי השקעות: הלוואה של 75 מיליון שקל בריבית של 12%

הריבית האפקיטבית של ההלוואה מעידה על מצבה של גינדי השקעות. כ-45 מיליון שקל מההלוואה ישמשו לפירעון חלקי של אג"ח החברה; רווח מהיר לרבוע כחול נדל"ן, שבשליטת מוטי בן משה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנור גינדי (משמאל), אייל פרידמן ואורי לוי
מנור גינדי (משמאל), אייל פרידמן ואורי לויצילום: דן קינן

חצי שנה לאחר הנפילה הגדולה של האג"ח בתל אביב, גינדי השקעות מקבלת חילוץ תזרימי. ביום חמישי האחרון דיווחה גינדי כי נטלה הלוואה בסכום של כ-75 מיליון שקל. החברה לא מסרה מי הגורם המממן; ואולם, ל-TheMarker נודע כי המלווה בעסקה הוא בית ההשקעות ילין לפידות, שהעניק לגינדי את ההלוואה בריבית אפקטיבית של סביב 12% - ריבית גבוהה מאוד המעידה על מצבה של גינדי.

הסכם ההלוואה נחתם עם ילין לפידות כבר באוקטובר האחרון, אך בעקבות התארכות מימוש התנאים המתלים, הוא הושלם רק בשבוע שעבר. ההלוואה, שמיועדת ליפרעון ביולי 2020, תישא ריבית בשיעור שנתי של 4%. בנוסף על ההלוואה תשלם גינדי ריבית של 4.85% בשנה, שהיא ריבית ששולמה למלווה מראש. ההסכם אף כולל תוספת ריבית בשיעור של 2.5% במקרה של הפרת הסכם; וכן עמלות שונות - עמלת הקצאה ועמלת אי ניצול - ותשלום נוסף של 650 אלף שקל בגין התארכות המועד שבין חתימת ההסכם לבין התקיימות התנאים המתלים (בניכוי העמלות השונות, הריבית על ההלוואה יורדת ל-9%).

לפי הדיווח, גינדי מתכוונת להשתמש ב–45 מיליון שקל מתמורה לפירעון מוקדם של חלק מסדרה ד', שיתרתה מסתכמת בכ-105 מיליון שקל. סכום נוסף של 20 מיליון שקל ישמש לצרכיה השונים של החברה. בעבור ההלוואה קיבל ילין שעבוד ראשון על מניות גינדי ייזום, חברה מוחזקת הכוללת בין היתר זכויות בפרויקט ההסתדרות של גינדי בגבעתיים, בפרויקט הצעירים ברמת השרון, ובחברת חניוני תל אביב.

גינדי השקעות, שהוקמה ב-2003, מוחזקת על ידי גינדי קפיטלה הפרטית, שבעלי מניותיה הם מנור גינדי, אורי לוי, אייל פרידמן וכפיר גינדי (בניו וחתניו של משה גינדי). מניותיה של גינדי אינן נסחרות בבורסה, אך בעבר הנפיקה החבדה סדרת אג"ח סחירה (ד').

דב ילין ויאיר לפידותצילום: אייל טואג

ביולי האחרון נפלה סדרה ד' במסחר בתל אביב, והתשואה עליה זינקה לרמה דו-ספרתית של 12% (אג"ח "זבל"). הנפילה נרשמה על רקע חשש המשקיעים כי גינדי עלולה להיקלע לקשיים תזרימיים בשל הביצועים החלשים יחסית של קניון האופנה TLV בתל אביב, עם פתיחתו. מאז עברו האג"ח תיקון מסוים, כך שהן נסחרות כיום בתשואה לפדיון של 5.8%.

האג"ח עומדות לפירעון בתשלום אחד, ביולי 2018. כנגד האג"ח שועבד חלקה של גינדי השקעות בקניון TLV - כ-25% בשרשור. הקניון הוא חלק מפרויקט השוק הסיטונאי בת"א, שכולל גם מגדלי דירות ("גינדי תל אביב"). הפרויקט מוחזק בשותפות עם האחים משה ויגאל גינדי (25%), וחברת רבוע כחלון נדל"ן שבשליטת מוטי בן משה (50%).

מי שניצל את הנפילות בסדרה ד' של גינדי השקעות היה מוטי בן משה. ב-10 ביולי רכש בן משה, באמצעות רבוע כחול נדל"ן, אג"ח בהיקף של 23.15 מיליון שקל (ערך נקוב)– ובסך הכול  21.5% מהסדרה. באותו מועד נפלו האג"ח למסחר למחיר של 94.9 אגורות לכל איגרת, בהשוואה למחיר פארי (ערכה המלא של האיגרת לו היתה נפדית כיום) של 100.5 אגורות.

ההערכה היתה כי בן משה ביצע את הרכישה במצטרה להתניע השתלטות על הקניון באמצעות הבטוחה – חלקה של גינדי. במקרה שמימוש הבטוחה לא יגיע לביצוע, בן משה היה רושם לזכותו רווח מהיר – הפירעון של האג"ח במחיר המלא שלהן. ואכן, בעקבות נטילת ההלוואה – שצפויה לשפר את מצבה התזרימי של גינדי - בן משה צפוי לרשום רווח מהיר כמה אחוזים בתוך כחצי שנה.

קניון גינדי TLV

על רקע צרכיה התזרימיים של גינדי השקעות, משפחת גינדי הזרימה באוגוסט ובספטמבר לתוך החברה כ-30 מיליון שקל בדרך של הלוואת בעלים. ההלוואות נועדו לשמש לפירעון ההתחייבויות החברה – ובכלל זאת לפרעון האג"ח מסדרה ד'. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, לגינדי השקעות היה גירעון של 133.3 מיליון שקל בהון החוזר ברמת הקבוצה (כלומר, עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות); וכן גירעון של 125.8 מיליון שקל בדו"חות הנפרדים (סולו).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker