>> יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר ויו"ר מינהל מקרקעי ישראל לשעבר יעקב אפרתי, נעצרו בחשד למעורבות באחת הפרשות שמסתעפות מפרשת הולילנד. העבירות המיוחסות לדנקנר על ידי יאח"ה הן מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ועבירות מס.

יעקב אפרתי חשוד בקבלת שוחד בעת כהונתו במינהל מקרקעי ישראל. זאת, בכל הקשור לתעשיות מלח שנשלטה על ידי דנקנר, על מנת להטיב עם פרויקטים שונים של החברה שהתנהלו באותה העת במינהל. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של השניים, שכן לטענתה, קיים יסוד סביר כי ישבשו הליכי חקירה. ביחס לשני החשודים, מציינת המשטרה, ישנם עדויות ומסמכים על כך שהעבירות נעשו בקשר לעסקת קרקעות שבין חברת המלח לבין מדינת ישראל.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון אברהם היימן האריך בחמישה ימים את מעצרם של השניים עד ליום א'. בפתח הדיון נראה דנקנר עייף וסרב לענות על שאלות.

"התחושה קשה אך אני בטוח בנקיון כפיי", ציין דנקנר. עורכי הדין של השניים, עו"ד יוסי בנקל ועו"ד נבות תל צור, ציינו כי הפרשה עוסקת בעסקה שנחתמה בשנת 1996, כאשר מבקר המדינה בדק את ההסכם, ובעקבות בדיקתו, היועמ"ש הקודם - מר אליקים רובינשטיין, והיועץ משפטי אחריו - מני מזוז, אישרו אותו לאחר שהוכנסו בו שינויים והתאמות על ידי הפריקליטות.

בשנת 2003 ניתן צו ביניים של בג"צ בעניין, ועד היום שר האוצר לא אישר את ההתקשרות בהסכם. המחלוקת כיום היא על סט של חשבוניות שנתנו בין השנים 2004-2003, אשר פרשנותן נמצאת במחלוקת, והמחלוקת היא בגין מה שולמו, נמסר על ידי הפרקליטים. עו"ד תל צור ציין כי דנקנר זומן לחקירה ביום ראשון השבוע, הוא השיב לכל השאלות, דחה את החשדות אך לא שמר על זכות השתיקה ולמעשה שיתף באופן מלא עם החקירה.

השופט אברהם היימן ציין כי "לאור החומר הקיים בפניי, קיים חשד סביר הקושר את דנקנר לעבירות המיוחסות לו ואף למעלה מכך, אולם אין בשלב זה לקבוע קביעות נחרצות העלולות להצביע על סופו של ההליך הפלילי. נוכח מהות החשדות, מורכבות החקירה והמעורבים בה, קיים חשש לשיבוש הליכי החקירה. לא יהיה זה נכון וראוי להורות על שחרור החשוד. מדובר במעשים חמורים, ביותר ואני סבור שיש אינטרס ציבורי רב ביותר לתת למשטרה את מלוא האפשרות למצות את החקירה בלי הסיכון שתשובש, כאשר על פי החומר שבפניי, החשוד מעורב במעשי שחיתות כה חמורים".

יעקב אפרתי היה בעבר ראש מינהל מקרקעי ישראל והוא דודו של מאיר רבין וגיסו של עמרם בניזרי - הקשורים לפרשת הולילנד. ב-2004 נקשר שמם של רבין, בניזרי ואפרתי בפרשת המאעכרים במינהל מקרקעי ישראל. חברי כנסת דרשו אז לקיים דיון דחוף בוועדת הכלכלה של הכנסת בנוגע למעורבותם של קרובי משפחתו של אפרתי בקידום עסקות הקשורות במינהל ואף חשפו כי בכוונתם לפנות לאהוד אולמרט, "כאחראי ישיר למתרחש במינהל".

באוגוסט 2003 נערכה ישיבה אצל אהוד אולמרט, שהיה באותה תקופה יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, הגוף המנהל את מינהל מקרקעי ישראל, שבה אמרו אנשי המינהל כי צריך להקים בחווה הסמוכה לחירייה וקשורה לחברת הזרע, שהיתה בבעלות פולאר, אזור עסקים של 350-400 דונם בתוספת 700 דונם למגורים. גם אולמרט הביע באותה ישיבה תמיכה בתוכנית.

הכתבת שרון שפורר חשפה ב-TheMarker את קשריה הענפים של משפחת דנקנר בשלטון, בכתבה תחת הכותרת - "דרכם המשותפת של בני הדודים דנקנר - מרכישת בנק הפועלים, ההסתבכות של דני דנקנר והקשרים עם אהוד אולמרט". להלן קטעים מתוך הכתבה:

גם אולמרט בעסק

>> ראש הממשלה אהוד אולמרט הוא דמות משמעותית בהיסטוריה העסקית של משפחת דנקנר. ב-2003, בעת ששימש שר התמ"ת ויו"ר מינהל מקרקעי ישראל, הוא אישר הסכם בין משפחת דנקנר למינהל שנחתם שנים רבות קודם לכן, אך בשל ביקורת חריפה השלמתו התעכבה.

האישור של אולמרט גרר גם הוא ביקורת נוקבת שבעקבותיה ביטל את האישור. בין הגופים שהגישו עתירות לבג"צ אפשר למנות את התנועה לאיכות השלטון, קק"ל והחברה להגנת הטבע. שינוי הייעוד של הקרקעות שעמדו במרכז ההסכם היה הגורם שאיפשר לדני ונוחי להוביל את משפחת דנקנר להשתלט על הפועלים, שכן בנק לאומי העריך כי בעקבות השינוי הקרקעות שוות 200 מיליון דולר ולכן הסכים להעמיד לדנקנרים אשראי של כ-360 מיליון דולר ולשעבד כנגדו את הקרקעות.

כיום, 14 שנים מאז הסכם משפחת דנקנר עם המינהל - שינוי הייעוד לא אושר עדיין, אך לדנקנרים זה לא משנה: בני הדודים דני ונוחי השתלטו על מוקדי כוח גדולים במשק ואולמרט מונה באחרונה ליו"ר קבוצת לבנת - השותפה של נוחי דנקנר לשליטה בקבוצת אי.די.בי.

החלטה נוספת של אולמרט שנוגעת למשפחת דנקנר היתה במהלך כהונתו כשר תמ"ת, כאשר היה מעורב בהחלטה להטיל היטל על יבוא מלט מטורקיה - היטל שהושת לבקשת חברת נשר המוגדרת מונופול בשוק המלט בישראל. החברה היא בבעלות חברת משאב מקבוצת אי.די.בי. משפחת לבנת, מבעלי השליטה באי.די.בי, מנהלת את משאב באמצעות כלל תעשיות.

לבני הדודים קשר עקיף נוסף לאולמרט: לשלושתם קשרים טובים עם עורך הדין יורם ראב"ד, שהיה מקורב מאוד לאריאל שרון ולמפלגת קדימה שבראשה עמד אולמרט. ראב"ד אף אמר בעיתונות כי "אני הקמתי את קדימה... אני כתבתי את התקנון". ראב"ד, שלמד משפטים יחד עם נוחי דנקנר סיפר בעבר בראיון בתקשורת כי הוא שומר איתו על קשר עד היום. במקביל הוא משמש עורך הדין וחברו האישי של דני דנקנר ומייצג אותו גם היום בחקירת המשטרה.

כך הגיעו הדנקנרים לבנק הפועלים

>> כבר בשנות ה-90 היתה משפחת דנקנר אמידה: חברת תעשיות מלח שבבעלותה הרוויחה כ-10 מיליון שקל בשנה ובנוסף היו לה קרקעות בחולון שהניבו כסף והיו מרוכזות תחת חברת דנקנר השקעות. ובכל זאת אין מדובר בעושר שיאפשר להם להצטרף לגרעין שליטה בבנק הגדול במדינה לצד משפחת אריסון המיליארדרית.

האפשרות לכך הגיעה ממקור אחר, לא צפוי: ב-9 ביוני 1996 פנה מינהל מקרקעי ישראל למשפחת דנקנר וביקש ממנה לפנות את בריכות המלח שלה ליד אילת, כדי לקדם תוכנית לבניית אתר תיירות ונופש, ואת בריכות המלח בעתלית - לטובת יחידות דיור. לאחר משא ומתן הושג הסכם בין הצדדים והמשפחה פינתה את הקרקעות תמורת זכויות בנייה בקרקע.

אבל הפרט החשוב יותר שנבע מן ההסכם היה כי הייעוד של הקרקעות ישתנה: מקרקעות חקלאיות, שאינן שוות יותר מדי, לקרקעות לבנייה. בעקבות שינוי זה הסכים בנק לאומי להעמיד למשפחת דנקנר אשראי בגובה של 358 מיליון דולר לצורך הצטרפות לרכישת השליטה בבנק הפועלים ביחד עם משפחת אריסון, לאחר שהעריך את שוויין של הקרקעות בכ-200 מיליון דולר. האשראי ניתן בתמורה לשיעבוד הקרקע וכעבור כמה שנים הוטחה ביקורת חריפה של מבקר המדינה על העסקה ועל מינהל מקרקעי ישראל. אבל לדנקנרים זה כבר לא שינה - הם קיבלו את האשראי שלו נזקקו כדי לרכוש את השליטה בבנק, ב-1997. חמש שנים אחר כך, ב-2002 עזב נוחי את הבנק.

ב-2007, ביקש נוחי לשוב אל הבנק ולקנות את המניות של המשקיעים האמריקאים בבנק, שהיוו חלק מגרעין השליטה בפועלים. דני שהיה אז עדיין בעל שליטה בבנק יחד עם יתר הדנקנרים לצד שרי אריסון, גם שימש כסגן יו"ר הבנק - והשניים, נוחי ודני, כמעט הגיעו לבית המשפט במאבק שליטה מול שרי אריסון. בסופו של דבר אריסון ביצרה את שליטתה בבנק, עם רכישת כל המניות של משפחת דנקנר והמשקיעים האמריקאים. זמן קצר לאחר מכן, במהלך מפתיע, פיטרה אריסון את יו"ר הבנק שלמה נחמה, ומינתה את דני דנקנר תחתיו. ממלחמה על מניות הבנק, עברו יחסי שרי ודני לאידיליה שהגיעה לשיאה כשאריסון נלחמה בנגיד בנק ישראל נגד הדחת דני דנקנר - מלחמה בה נכשלה בסופו של דבר. לאחר הדחתו, מינתה שרי את דני למנכ"ל אריסון השקעות.

לכתבה המלאה >>>>

הקשרים של הח"כית לשעבר נחמה רונן עם קלנר, אולמרט ובנק הפועלים

>> עוד חשפה הכתבת שרון שפורר את הקשרים של הח"כית לשעבר נחמה רונן עם בנק הפועלים שבשליטת שרי אריסון, שו היא משמשת כדירקטורית החל החל בפברואר 2010. ארבע שנים לפני כן מונתה רונן גם לדירקטורית בחברת תעשיות מלח, שנשלטה אז על ידי משפחת דנקנר והחזיקה בכ-7% ממניות בנק הפועלים.

אולמרט עצמו היה דמות משמעותית בהיסטוריה של מלח. ב-2003, בעת ששימש שר התמ"ת ויו"ר מינהל מקרקעי ישראל, אישר הסכם בין משפחת דנקנר למינהל - הסכם שנחתם שנים רבות קודם לכן, אך בשל ביקורת חריפה השלמתו התעכבה. פרויקט זה איפשר להגדיר מחדש את ייעוד הקרקעות של מלח כקרקע לבנייה, ובשל כך משפחת דנקנר יכלה ליטול הלוואה מבנק לאומי כדי להשתלט על בנק הפועלים עם תד אריסון. האישור של אולמרט גרר ביקורת שבעקבותיה הוא ביטל את האישור.

לכתבה המלאה >>>>

יו"ר תחת חקירה

>> מול דנקנר מתנהלת בתקופה האחרונה חקירה בפרשה אחרת: בתחילת מארס נחשף כי דנקנר, מנכ"ל אריסון השקעות בהווה, נחקר בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על פקודת הבנקאות. לפי המשטרה, החשדות מתייחסים לתקופה שבה כיהן דנקנר כדירקטור וכיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, בין 2005 ל-2009, עד הדחתו המתוקשרת מהתפקיד על ידי בנק ישראל.

במסגרת החקירה נאלץ דנקנר לשהות במשך שלושה ימים במעצר בית. החקירה מתבצעת ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. המשטרה בודקת עסקות שונות למתן אשראי שנעשו בתקופה שבה דנקנר כיהן כיו"ר הפועלים, מהן עולה חשש כי פעל בניגוד עניינים ותוך העדפת מקורבים. במסגרת החקירה נקרא למסור עדות גם מנכ"ל הבנק הקודם, צבי זיו, וכן הגיעו החוקרים למשרדי הבנק ותפסו מסמכים.

TheMarker Online

דנקנר סיים את תפקידו בבנק הפועלים במאי 2009, לאחר הדחה שבנק ישראל התעקש על סיום תפקידו. בעת המאבק על הדחתו של דנקנר, סירבו נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, והמפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, להסביר מדוע ביקשו להדיח את היו"ר המכהן של בנק הפועלים. "הכוונה שלנו היתה לטפל בעניין בשקט כפי שעושים בכל העולם", אמר פישר. לאחרונה כינה פישר את פרשת דנקנר "סיפור עצוב".

ככל הידוע, החקירה מתמקדת בעסקות בין הבנק לקרן RP. דירקטוריון הפועלים החליט לפצות את קרן RP ב-25 מיליון דולר תמורת ויתור על אופציית האחזקה במניות (7.45%) של פוזיטיף. RP היתה שותפה עסקית של אלרן - שבשליטת דני דנקנר (12.8%) - ולכן החלטה זו של ההדירקטוריון, כפי שפורסם לפני פחות משנה ב-TheMarker, היתה בעייתית.

בקבוצת אריסון, שבשליטת שרי אריסון אשר דני דנקנר משמש בה כמנכ"ל, סירבו להגיב למעצרו.

בהכנת הכתבה השתתף עמית בן ארויה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker