לידר: "תיקי האשראי השתפרו - והבנקים נהפכים לשאננים"

האנליסט אלון גלזר מזהיר כי כשמצב המשק טוב ותיקי האשראי נטולי בעיות, הרצון של הבנקים לתת עוד אשראי לענפים חמים גדל והולך: "גם כשהאשראי מוגדר לא־בעייתי, אין ערובה שהבנקים יתמודדו איתו טוב במשבר הבא"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלון גלזר, לידר שוקי הון
אלון גלזר, לידר שוקי הוןצילום: ללא קרדיט

"היקף האשראי הבעייתי ממשיך לרדת, בהמשך למגמה החיובית במשק הישראלי" — כך כותב אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט הבנקים בלידר שוקי הון, שביצע ניתוח של סך החשיפה של הבנקים לאשראי הפגום שאינו נושא הכנסה ושל סך האשראי הבעייתי.

"לצד העובדה החיובית (פחות אשראי בעייתי הוא פחות הפרשות להפסדי אשראי), במקרים רבים נתוני האשראי הבעייתי אינם ערובה לכך שהתמודדות הבנקים תהיה טובה כשיגיע המשבר, וכי האשראי לא יתגלה כבעייתי יותר מכפי שהוא מוצג כיום", מוסיף גלזר.

לדבריו, מצד אחד אלה בשורות מצוינות, מכיוון שהלווים משלמים במועד, ומחלקות האשראי אינן חוששות ממצב ההלוואות. מצד שני, זהו בדיוק הזמן שבו הבנקים ומחלקות האשראי נהפכים לשאננים ולאופטימיים מדי. לכן, יש לחשוש כי ההלוואות שניתנות כיום הן מסוכנות יותר.

גלזר מצרף בניתוח שלו נתונים לגבי חמשת הבנקים ב–2011–2017, המלמדים כי האשראי הפגום מתוך תיק האשראי נמצא במגמת ירידה הדרגתית מרמה ממוצעת של 2.3% בתחילת העשור ל–0.8% בלבד כיום.

"אז הכל טוב? לא בטוח. קודם כל, משברים מגיעים בדרך כלל בהפתעה, כשכל הנתונים נראים טובים, ובדרך כלל גם במקומות שכלל לא נחשדו כמסוכנים", כותב גלזר. לדבריו, קיים סיכוי לא רע שגם במחזור השלילי הבא לא נראה הרעה הדרגתית בהיקף החובות הבעייתיים, אלא הרעה פתאומית ועלייה חדה בהיקף של האשראי הבעייתי.

בשל ריכוז האשראי בתחום משקי הבית (משכנתאות והלוואות לכל מטרה) ולתחום העסקים הקטנים. החששות צריכים להיות מכוונים בעיקר למגזרים האלה. גלזר מוסיף כי "כשמצב המשק טוב, ותיקי האשראי נראים נטולי בעיות, זו תקופה שבה איכות האשראי המוענק נפגעת".

בעקבות כך מציין גלזר כי "הבנקים נהפכים לשאננים יותר, והרצון לתת עוד אשראים (בעיקר לענפים החמים) גדל, דבר המביא לאשראי פחות איכותי. יש גבול לכמות האשראים הטובים (הלוואות בריבית גבוהה יחסית לעסקים, אנשים פרטיים בטוחים) שאפשר להעניק, וחלק מהאשראי שמוענק היום עלול להתברר כבעייתי".

"השיפור בהפועלים הוא המרשים ביותר"

לגבי מצבם של הבנקים, גלזר טוען כי לבנק מזרחי יש את תיק אשראי הכי פחות בעייתי, מכיוון שהוא מוטה לתחום המשכנתאות, ולאור העלייה במחירי הדיור והמצב הטוב של המשק — החובות הבעייתיים נמצאים היום ברמה כמעט אפסית, כשגם מי שנמצא בקשיים מוצא את המקורות לתשלום המשכנתא.

לגבי הבנקים האחרים נכתב בניתוח כי "הבנק הבינלאומי הוא הבנק השמרני ביותר במערכת, והיקף החובות הבעייתיים שבו נמצא בפער משמעותי ביחס לבנקים הגדולים. ההערכה היא כי מגמה זו תימשך.

בנק לאומי מעט שמרן יותר מבנק הפועלים והדברים באים לידי ביטוי בגרפים, כתוצאה ממדיניות אשראי מעט יותר שמרנית וגם בשל הטיפול באשראי הבעייתי, כולל הפרשות גבוהות יחסית לעבר".

גלזר טוען כי "הפועלים רשם בשנים האחרונות שיפור משמעותי בהיקף החובות הבעייתיים. ניתן לראות כי השיפור בהיקף החובות הבעייתיים אצלו מתחילת העשור הוא המרשים ביותר".

לדבריו, דיסקונט הוא הבנק עם תיק האשראי הבעייתי ביותר במערכת, וגם לאחר השיפור שנראה בהיקף החובות הבעייתיים — הוא עדיין עם פרופיל סיכון גבוה יותר מיתר הבנקים. בלידר שוקי הון חוששים שהצמיחה החדה באשראי בשנים האחרונות, והעובדה שלבנק תיק אשראי גדול יחסית בניו יורק, עשויות לפגוע בבנק בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker