אלה פיקדונות גייסה עוד 350 מיליון שקל באג"ח המשקיעות בפיקדונות בנקאיים

בימים הקרובים תנסה החברה לגייס כ-70 מיליון שקל נוספים ■ האג"ח שהנפיקה מדורגות AAA על-ידי מעלות S&P

מיכאל רוכוורגר
שמואל פרנקל, מנכ"ל אפסילון
שמואל פרנקל, מנכ"ל אפסילוןצילום: אייל טואג

חברת אלה פיקדונות השלימה אתמול (ב') בהצלחה את השלב המוסדי של הרחבת האג"ח מסדרה ב' בהיקף של כ-350 מיליון שקל. האג"ח מסדרה ב' בעלות מחמ"מ (משך חיים ממוצע) של 4.71 שנה וגויסו במרווח אפקטיבי של כ-0.62% מעל תשואת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים.

בימים הקרובים תנסה אלה פיקדונות לגייס כ-70 מיליון שקל נוספים, כך שההיקף הכולל של ההרחבה יגיע לכ-420 מיליון שקל. האג"ח שהנפיקה אלה פיקדונות מדורגות ע"י מעלות S&P בדירוג AAA. את הגיוס של החברה הובילה אפסילון חיתום, מקבוצת אי.די.בי.

אלה פיקדונות הוקמה על-ידי בית ההשקעות אפסילון והבנקאי לשעבר, שלומי פרידמן. מדובר בחברה ייעודית שהוקמה לצורך הנפקה ציבורית של אג"ח מגובות במלואן בפיקדונות בבנקים. האג"ח סחיר בבורסה ומאפשר חשיפה צמודת מדד לבנקים בישראל בפרופיל סיכון נמוך. תמורת ההנפקה תשמש כפיקדונות בבנקים בדירוג AAA ישראלי והסכום בבנק בודד יהיה פחות מ-50% מסכום הקרן. בנוסף, הקרן והריבית ישולמו מהנכסים המגובים.

אלה פיקדונות גייסה באוגוסט האחרון כ-430 מיליון שקל באמצעות סדרת אג"ח צמודה לדולר, ובאוקטובר האחרון כ-2.7 מיליארד שקל באמצעות הנפקת סדרת אג"ח שקלית. הסכומים גויסו במרווח של קצת יותר מ-0.1% והושקעו בפיקדונות בנקאיים - מהלך שמייצר לחברה רווח שנתי של כ-3 מיליון שקל. בהתאם למח"מ של כחמש שנים, העסקה מגלמת רווח של כ-15 מיליון שקל. את הגיוס של אלה פיקדונות הובילה חברת אפסילון חיתום.

להבדיל מאלה פיקדונות, שתי חברות נוספות שניסו לבצע מהלכים דומים נכשלו בינתיים. חברת אודם מימון נכשלה לפני כשלושה שבועות בשלב המוסדי של הנפקת אג"ח בהיקף של עד 1.5 מיליארד שקל, שתיכננה לגייס בציבור ולהפקיד בפיקדונות בנקאיים.

אודם מימון היא חברה חדשה שהוקמה על-ידי המפקח על הבנקים לשעבר, דודו זקן; יו"ר קבוצת הפניקס לשעבר משה ברקת; ראש מחלקת תאגידים לשעבר ברשות ני"ע, איציק בצלאל; והיזם והמשקיע צבי ברק. במסגרת השלב המוסדי של ההנפקה, הגיעו ביקושים יחסית גבוהים של למעלה ממיליארד שקל, אולם ההנפקה יצאה לדרך בלי שנקבעה ריבית מקסימום שאודם תהיה מוכנה להיענות לה.

בשל כך, ציטוטי הריבית שנתקבלו במסגרת הביקושים שהזרימו המשקיעים היו גבוהים (סביב 0.8%) מהריבית שאודם היתה יכולה לקבל בעת הפקדת הפיקדונות הללו בבנקים. עובדה זו הפכה את העסקה של אודם להפסדית, והחברה החליטה לא להוציא אותה לפועל בשלב זה. ייתכן שהיא תנסה להשלים את הגיוס בהמשך.

במקביל לאודם מימון, גם חברת דיפוזיט, שהוקמה על ידי יוסי ארד (לשעבר מנכ"ל טאו תשואות, שנשלטה בידי אילן בן דב וקרסה) לצורך גיוס אג"ח לפיקדונות בנקאיים ותיכננה לגייס עד 1.5 מיליארד שקל - לא מתקדמת בשלב זה בגיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker