הסדר החוב בסכנה? רשות המסים דורשת עוד 245 מיליון שקל מאפריקה ישראל

שני צווי שומה שהוציאה הרשות עשויים להוביל את בן משה לסגת מההסדר ■ תשלום הסכום המלא שדורשת הרשות עלול להביא את אפריקה לפירוק, אך הנושים צפויים לפנות לביהמ"ש ■ מקורב להסדר: "זו לא פעם ראשונה שהרשות מופיעה ברגע האחרון ומנסה לסחוט כספים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

במקביל להצבעה של נושי אפריקה על גורל הסדר החובות שהציע מוטי בן משה - רשות המסים הוציאה אתמול (ב') שני צווי שומה לאפריקה, שמחייבים אותה לשלם במזומן סכום עתק של 245 מיליון שקל. הרשות אף הבהירה כי לא תאפשר לאפריקה להכיר בהפסדים צבורים של כ-600 מיליון שקל.

אם רשות המסים אכן תקבל את הסכום שהיא דורשת ובמקביל יסרב בן משה להעביר לקופת החברה סכומים נוספים מעבר לאלה שהסכים להעביר במסגרת ההסדר - המשמעות מבחינת מחזיקי האג"ח היא שאפריקה תישלח לפירוק ושלא ניתן יהיה לשלם על סדרת האג"ח שאמורה להיות מונפקת. בן משה, שהבין את הבעיה, ניסה בשבועות האחרונים לנהל מו"מ עם מס הכנסה, אך המגעים לא הניבו תוצאות.

"זו לא הפעם הראשונה שרשות המסים מופיעה ברגע האחרון בהסדר חוב ומנסה לסחוט כספים", האשים מקורב לחברה בשיחה עם TheMarker. "עד היום לא היו כל שומות של אפריקה לתשלום כספים במוזמן. הדיון בשומות הפתוחות נגע להעברת הפסדים משנה לשנה. פתאום, באופן לא סביר, רשות המסים באה ודורשת תשלום".

"ההסדר של אפריקה לא נעשה במחשכים - איפה הם היו עד עכשיו?", תהה מקורב אחר להסדר. "בעבר קיבלה החברה שומה אפס ל-2010 ופתאום עכשיו רשות המסים משנה את עורה ומוציאה דרישה לשלם 245 מיליון שקל?".

פנינו לנציגיו של בן משה כדי לבדוק האם הוא עומד לסגת מההסדר בעקבות הדרישה החדשה של רשות המסים. "אנחנו לא בורחים משום דבר", נמסר בתגובה. "ראיה לכך הינה כי ההצבעות על ההסדר עדיין נערכות כסדרן לאחר שכתבי ההצבעה פורסמו. נצטרך ללמוד את הדברים ונקווה כי כלל בעלי העניין בהסדר יפנו לשופט איתן אורנשטיין בשביל שיסדיר את הנושא".

בימים הקרובים צפויים שני הצדדים לפנות לבית המשפט. ההערכה היא כי רשות המסים עשויה להגיש התנגדות להסדר שהגיש בן משה בטענה כי יביא לפירוק החברה ולהפשטתה ממרבית נכסיה - כשהוא מותיר אותה רק עם נכסים כמו דניה סיבוס ואפריקה מגורים, שמהם לא יוכל להיפרע בעתיד.

מנגד צפויים נציגי אפריקה ונציגי מחזיקי האג"ח לבקש מבית המשפט להתערב לטובתם. מקורבים להסדר הביעו תקווה שנשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, לא יאפשר להפיל את ההסדר בגלל דרישות מס חדשות - ואולי אף ימנה בורר שיפסוק מס נמוך בהרבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker