הפועלים חוזר לתחום ההשקעות הריאליות: מקים קרן השקעות של מאות מיליוני שקלים

הקרן הייעודית תנוהל בפועלים שוקי הון ותשקיע בתחומי התשתיות והאנרגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

בנק הפועלים חוזר לבצע השקעות ריאליות, והתחום הראשון שבחר הוא תחום התשתיות והאנרגיה. ל-TheMarker נודע כי באחרונה התקבלה בבנק הפועלים החלטה להקים קרן שתעסוק בהשקעות במיזמים בתחום התשתיות והאנרגיה.

ככל הידוע, הקרן תחפש השקעות גם מחוץ לישראל. הקרן, המיועדת להשקעה באקוויטי של המיזמים, תרכוש נתחים מהם, ולא תתמקד במימון פעילותם בלבד. הקמת הקרן עדיין לא אושרה בהנהלת הבנק. בשבועות הקרובים, לאחר שתוקם הקרן ויסתיים איוש המנהלים בה, תפנה הקרן למשקיעים ותגייס כספים. לפי ההערכות, היקף הגיוס יסתכם בכמה מאות מיליוני שקלים. הקרן תנוהל בפועלים שוקי הון. בשבועות האחרונים נפגשו אנשי פועלים שוקי הון עם משקיעים מוסדיים וניסו לעניין אותם בהשקעה בקרן.

בנק הפועלים צפוי להיות אחד המשקיעים העיקריים בקרן, ודמות דומיננטית בקרן צפויה להיות ענת לוין, מנהלת הנוסטרו החדשה של הפועלים, שהגיעה לבנק, בין השאר, כדי לקדם את ההשקעות הריאליות. זאת בהנחה שהפועלים אכן יבחר להשקיע בקרן שתקים פועלים שוקי הון. הקרן צפויה לפעול במתכונת דומה לקרן התשתיות לישראל (IIF), הרוכשת נתחים מפרויקטי תשתיות.

לפני כ-15 שנה היו להפועלים אחזקות בכ-770 חברות שהיו אחראיות ל-8.2% מהתוצר המקומי. ועדת ברודט, שמונתה באותם ימים כדי לבחון את סוגיית הריכוזיות במשק, הטילה הגבלות על אחזקות הבנקים בתאגידים ריאליים, ובעקבות זאת מכר הפועלים את מרבית אחזקותיו. כיום יש לבנק אחזקה של 9.9% בכלל ובדלק נדל"ן.

בשנים האחרונות התרחק הפועלים מהשקעות ריאליות, אך בתוכנית האסטרטגית ל-2010 עלתה על הפרק החזרה לתחום זה. את הנושא מוביל יו"ר הבנק, יאיר סרוסי, המשמש גם יו"ר פועלים שוקי הון. הפועלים הוא אחד המממנים העיקריים של פרויקטי תשתיות ומממן את כביש חוצה ישראל, הרכבת הקלה בירושלים, מתקן ההתפלה בפלמ"חים ומתקן ההתפלה בשורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker