חודק: "ניסינו ליצור איזון בין המנפיקים למוסדיים ולהגן טוב יותר על כספי החיסכון הפנסיוני"

עודד שריג: "התפקיד של כולנו הוא שאנשים שחוסכים כל חייהם לא יעמדו מול שוקת שבורה בהגיעם לפנסיה"

אורה קורן

"כתוצאה מההבדלים בין חוב בנקאי לאשראי קונצרני, למוסדיים יש אינטרס מפוזר והחברות המגייסות מנווטות את תנאי ההנפקות, המוסדיים רוכשים מוצר אחיד ונחות וכתוצאה מכך יש פגיעה בכספי החוסכים לפנסיה. ניסינו ליצור מערכת מאוזנת יותר בין המנפיקים למוסדיים. לקיים הגנה טובה יותר על כספי החיסכון הפנסיוני" - כך אמר היום דוד חודק, במסיבת עיתונאים בה הוצג הדו"ח העוסק בהסדרת השקעותיהם של הגופים המוסדיים בשוק איגרות החוב.

לדברי חודק, הדו"ח כולו הוא ניהול סיכונים של המוסדיים: "ועדת ההשקעות רשאית לאשר סטיה מההחלטות שלנו, רק שהכל יהיה מתועד מסודר ומאורגן מראש".

חודק הדגיש כי הוועדה מצאה שוק הון בו קיימת תופעה של דחיסת כל מיגוון החוב וההתניות שקיימות בעולם למודל מאוד פשטני מצומצם ורזה, בכלל זה לגבי איך שנראות אג"ח במיגוון ובסוגי החובות. הצורה הפשטנים חסרה הרבה מרכיבים".

לדבריו, הוועדה מציעה ליישם בשוק פרקטיקות מקובלות בעולם: "רצינו לעודד וליצור שיווי משקל חדש בשוק ההון בין השחקנים. הצענו לפתוח השוק למיגוון התניות מכשירים תנאים וסוגי חובות".

חודק הציג תנאי גיוס אג"ח של חברת חשמל ממוסדיים בישראל ובארה"ב. לדבריו, כל ההתניות שמגנות על משקיעים בארה"ב לא יושמו בגיוס בישראל, בכלל זה נושא השעבוד השלילי, פירעון מיידי במקרים של שינוי שליטה, אירוע מהותי בחיי חברה וחדלות פירעון צולבת. כמו כן, לא ניתנה בארץ כל התחיבות לדירוג לכל אורך חיי האג"ח. "המוסדיים צריכים ללמוד לדרוש ואני מקווה שההמלצות יהיו לעזר בנושא זה".

"המטרה העיקרית של האוצר לפני הכל היא ליצור תנאים של ביטחון והגנה על חסכונות ישראל לטווח ארוך לגיל הפנסיה", אמר במסיבת העיתונאים שר האוצר, יובל שטייניץ. "הוועדה שילבה אנשים מקצועיים מהשורה הראשונה מהמיגזר הממשלתי והפרטי. עשתה עבודתה נאמנה. זו ועדה רצינית עם המלצות רציניות והן יקבלו התיחסות רציניות ביותר וייושמו לאחר עוד שיקול דעת וליבון הדברים באוצר ונשמח לשמוע דעתם של רגולטורים אחרים. אבל האחריות רובצת לפתחו של הממונה על שוק ההון והביטוח והם יצטרכו להוציא הדברים מהכח לפועל ולקבל הכרעות סופיות".

ועדת חודק - הדו"ח המלא

"הכוונה אינה לנהל את השוק המוסדי והחסכונות לטווח ארוך. אנחנו גם לא נקבע בדיוק באיזה נייר או חברה להשקיע. אבל נקבע את כללי ההתנהלות של השוק. כן נקבע סטנדרטים ברורים ומחייבים של איך צריכים גופים מוסדיים להתנהל ולנהל את חסכונות מדינת ישראל. נקבע כללים וסטנדרטים כיצד מנהלים את החסכונות לטווח ארוך בישראל".

לדברי שר האוצר, "הוועדה מדגישה שלושה ערוצים: כללי התנהגות, שקיפות תהליכים כלפי חוסכים, הציבור והתקשורת, שזה דבר חשוב מאוד כדי שדברים לא יתקיימו באופן מהיר ונמהר. יש בהמלצות דגש על מעמד האג"ח הקונצרני בכמה מובנים. אחד החשוב ביותר הוא סוגיית השעבוד השלילי. גם כאן הוועדה הוציאה כללים וסייגים שנראים על פניו מאוד רציניים ושקולים".

שר האוצר הבהיר, כי תתקיים התייעצות עם בנק ישראל ורשות ניירות ערך, אולם הסמכות וההכרעה בידי משרד האוצר בלבד. "יש לנו פורום רגולטורים שמתכנס פעם בחודשיים, שידון בהמלצות. הוא כולל את רוני חזקיהו וזהר גושן. אבל, האחריות והסמכות על הפיקוח על שוק ההון והביטוח היא באוצר, מסורה בידיו של עודד שריג בלבד. כך שההחלטה הסופית תתקבל באגף לביטוח ושוק ההון, בהסכמת השר, סגן השר והמנכ"ל. כמו בכל נושא עם השלכות רוחב ועומק, נתייעץ עם הקולגות שלנו, אבל האחריות והובלה הם עלינו. ההמלצות יאומצו על פי שיקול דעתנו המקצועית, ואנחנו לא חייבים להגיע להסכמה עם הגופים האחרים".

הסמכות וההחלטה בידי האוצר

עודד שריג, המפקח על שוק הון והביטוח, אמר כי המטרה שהיתה לנגד עיני הוועדה חשובה במיוחד - הגדלת הביטחון של החסכון הפנסיוני. "התפקיד של כולנו הוא שאנשים שחוסכים כל חייהם לא יעמדו מול שוקת שבורה בהגיעם לפנסיה".

"הדו"ח הסופי בידנו, נלמד אותו, נתייעץ עם אנשים ונוציא הוראות לגופים מנהלים שיהיו בהתאם לניתוחים. העבודה של הוצאת הוראות לא פשוטה לכן ביקשתי מחברי הועדה להמשיך ללוות אותנו", הוסיף שריג.

ענת לוין, מנהלת ההשקעות של חברת מגדל וחברת הוועדה, אמרה כי חברי הוועדה עסקו בדיוק בנושא 'תיאבון הסיכון' של המוסדיים. "אחת ההמלצות היא לסווג אג"ח, והסיווג יציף את מטריצת ניהול הסיכונים של הגוף המוסדי. כשהמוסדיים ייצאו לדרך, הם יידעו עם איזה תיק אשראי אתה נמצא, כמה בדיפולט. מהו ארגז הכלים שלך לנהל סיכון כשהוא מתרחש. הועדה מכניסה ארגז כלים לניהול סיכונים בגופים המוסדיים".

ועדת המשנה לביטוח מברכת על המסקנות הסופיות / צבי זרחיה

יו"ר ועדת המשנה לביטוח, ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), בירכה על הגשת המסקנות הסופיות של ועדת חודק. היא קראה למשרד האוצר ולממונה על שוק ההון להתייחס לוועדה במלוא כובד הראש. לדבריה, "ועדת חודק ערכה שינויים חשובים על מנת להתאים את שוק ההון הישראלי כפי שהתבקשה על ידי גופים רגולטורים. ועדת המשנה לביטוח תדון בדו"ח על מנת להבטיח את כספי הפנסיה של אזרחי המדינה".

עיקרי הדו"ח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker