לעבור למע"מ פרוגרסיבי

חוקי המס

ניר יעקבי
ניר יעקבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ניר יעקבי
ניר יעקבי

>> "לא פשוט לפשט את חוקי המס" כתב מאיר קפוטא (TheMarker, 20.1). לא בכדי כל הדוגמאות שהוא מביא נוגעות למס הכנסה. מס הכנסה אכן בלתי ניתן ליישום.

הבעיות של מס הכנסה והאי-קוהרנטיות שלו נובעות מכמה סיבות עיקריות: חוסר יכולת להגדיר באופן משפטי את המושג הכלכלי של הכנסה, בעיקר בכל הקשור לחברות ורווחי הון; מדרגות מס ההכנסה מאפשרות תכנון מס באמצעות הזזה של מועד ההכרה בהכנסה ובין בני משפחה; שיעורי מס שונים על סוגי הכנסות שונות מאפשרים תכנון מס על ידי שינוי הסיווג המשפטי של ההכנסה ומעוותים את הקצאת המקורות במשק; קיימת בעיה כיצד להתייחס להכנסות שכבר מוסו בחו"ל והפתרון לכך הוא מלא חורים; ההכנסה ממוסה כל שנה לחוד ובדרך כלל לא ניתן לתאם הכנסות באופן מלא בשנים שונות וממקורות שונים; קיימת בעיה של מיסוי בתנאי אינפלציה; בגלל הסיבוך גדלה האי-סימטריה במידע בין הנישום לשלטונות המס; חוסר יכולת ואי צדק במיסוי ההכנסה גורמים למעבר חלקי למס צריכה, כמו פטור להפקדות פנסיוניות ומיסוי הקצבה הפנסיונית ומיסוי רווחי הון במימוש ולא בהיווצרות.

מס הכנסה ממסה את ההכנסה ואילו מע"מ ממסה את הצריכה. יעיל ומוסרי יותר למסות את מה שאדם לוקח מהכלכלה (צריכה) ולא את מה שהוא תורם לה (הכנסה). כסף שניתן כהכנסה הוא סתם רישום במחשב או ניירות. רק כאשר משתמשים בכסף לצריכה באה לידי ביטוי רווחתו של האדם.

מע"מ פרוגרסיבי, בהיותו מס צריכה, שטוח (ללא מדרגות), אחיד על כל המוצרים, חודשי, על בסיס טריטוריאלי ועל בסיס מזומן ובנוסף פרוגרסיבי, יפתור את רוב הבעיות באופן פשוט. כל מי שמתעסק במסים מכיר את הפשטות של המע"מ לעומת מס הכנסה. מדינות רבות בעולם השלישי שבנו מערכות מס מהיסוד בשנים האחרונות הלכו לכיוונים אלה של מס שטוח, אחיד ועל בסיס מזומן.

מע"מ פרוגרסיבי הוא הפתרון לבעיית המס. הלובי נגד שינוי כזה הוא אדיר. חשבו כמה עורכי דין ורואי חשבון מתקיימים מהאי-בהירות של חוקי מס ההכנסה. ואולם זו בדיוק הסיבה לשנות. כמה עצוב שכל אותם מוחות מבריקים מתעסקים בהנדסת מסים ולא בהנדסת תוכנה או ביוטכנולוגיה. סימולציה על כלכלת ישראל צופה עלייה של כ-35% בהכנסה הריאלית אם יוחלף מס הכנסה במע"מ פרוגרסיבי.

ברור שהיישום של רפורמה יסודית כל כך הוא בעייתי מבחינה פוליטית. בשלב ראשון יש לבטל את מס החברות (להעלות את המס על דיווידנדים) ולהשלים את הפסד הגבייה בהעלאת המע"מ.

הכותב חיבר עבודת דוקטורט בנושא החלפת מס הכנסה במע"מ פרוגרסיבי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker