השר יעקב נאמן - ראש הוועדה לבחינת שכר הבכירים או יועץ לקבוצת הלחץ החזקה בישראל?

הם מרוויחים מיליונים ועומדים בראש החברות הגדולות בישראל ■ יש להם אוזן כרויה תמיד בקרב שרים וחברי כנסת ■ דוברת הליכוד לשעבר משמשת לוביסטית שלהם ■ שר המשפטים יעקב נאמן, שעומד בראש הוועדה לבחינת שכר הבכירים, שימש להם בעבר יועץ ■ TheMarker חושף: כך מנהל "פורום ראשי המשק" את הקרב נגד הגבלת שכר הבכירים במשק

"ראשי המשק" הוא תואר מפוצץ לכל אותם טייקונים ואילי הון המקושרים לצמרת הפוליטית והעסקית של מדינת ישראל, ולבעלי ההון בתקשורת. את "ראשי המשק" ניתן למצוא בקוקטיילים מהודרים, לצד כמה מהפוליטיקאים.

הקשרים של "ראשי המשק" שווים כסף. לא סתם כסף, אלא הרבה כסף. לא סתם חלק מהפוליטיקאים אוהבים ומעדיפים להתחכך בהם, על פני מפגש עם מסעודה מדימונה או הזקנה מהמסדרון בבית החולים בנהריה.

"ראשי המשק", הוא תואר אמורפי. לא ברור את מי בדיוק הוא כולל, אבל הוא מצטלצל טוב. כל כך טוב, עד שנוגה קינן החליטה ליזום את הקמתו של פורום חדש של אנשים עם כסף וקראה לו "פורום ראשי המשק". אותה קינן עומדת גם בראש ארגון סמנכ"לי הכספים במשק (CFO).

הפורום מונה כ-150 איש בעלים, מנכ"לים ויו"רים של חברות בעלות מחזור שנתי של יותר מ-200 מיליון דולר. בין חבריו אפשר למצוא את יאיר שמיר, אילן בירן, אברהם ביגר, אהוד שפירא, שלמה נס, אלעד תשובה, דוד עזריאלי, פאר נדיר, אהוד קוקיה, ישראל קז, רפי ביסקר, צדיק בינו, שאול שני, שרי אריסון, סמדר ברבר-צדיק, מיכאל זלקינד, רון אילון, רוני קוברובסקי ואסי ברטפלד.

חברי ועדת הנשיאות של הפורום כוללים את יצחק תשובה, מוזי ורטהיים, חיים כצמן, דודי ויסמן, יעקב פרי, רוית ברניב, רונן בראל, אבי לוי, ארז ויגודמן, עובדיה עלי, אבי הוכמן, זאב וורמברנד, יוסי בן-שלום ורפי לבל. יועצי הפורום הם אלי הורוביץ, איזי בורוביץ', אלי רונן, טלי ירון-אלדר, רם כספי ונגה קינן.

נראה כי הקשרים ההדוקים בין הון לשלטון מעולם לא נחשפו באופן בוטה יותר. מבדיקת TheMarker עולה כי בשנה האחרונה נפגש הפורום עם פוליטיקאים בכירים. עם זאת, הרכב המשתתפים במפגשים אלה מטעם הפורום אינו ידוע. כך למשל, לפני כשבעה חודשים ערך הפורום פגישה בנמל אשדוד בהשתתפות שר התחבורה ישראל כץ ויו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד). אקוניס אמר אתמול כי המפגש עסק בענייני הנמל והרפורמה בנמלים.

פגישה נוספת קיים הפורום לפני כמה חודשים עם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). קינן עצמה אירחה בביתה מפגש של ראשי הפורום עם מזכיר הממשלה צבי האוזר. מפגש דומה התקיים עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי.

המפגשים של ראשי פורום ראשי המשק עם בכירי משרד ראש הממשלה מסייעים לחברי הפורום להעביר מסרים לבנימין נתניהו, שגם עמו נפגשו חברי הפורום לפני כשנה.


הון, שלטון ושר משפטים

חברי הפורום לא מסתפקים בפגישות. הקרב החדש שלהם הוא נגד הגבלת שכר הבכירים במשק, כלומר השכר שלהם, ושל מנכ"לים אותם הם מעסיקים. והם מכירים היטב את שר המשפטים יעקב נאמן: בפרסום רשמי של פורום ראשי המשק מ-2008 צוין כי יעקב נאמן, משמש יועץ לפורום וחבר בו. נאמן, שר המשפטים כיום, משמש גם יו"ר הוועדה לבחינת שכר הבכירים במשק. אותה ועדה שמעה שלשום, בין היתר, את עמדת פורום ראשי המשק, שמתנגד כמובן באופן נחרץ להטלת מגבלות על שכר הבכירים. כך שומרים החתולים על השמנת.

בהודעת הפורום בעניין שכר הבכירים נטען כי "בחברה חופשית, הסומכת את ידיה על כוחות השוק, מתחייבת הכרה בכך ששחקנים מובילים במשק מתוגמלים על יכולותיהם וביצועיהם... המנהלים הבכירים אינם היחידים המתוגמלים בסדרי גודל מעין אלה אולם הם היחידים ששכרם מפורסם...התמקדות הדיון בפערים החברתיים במדינת ישראל ב'מטבע שמתחת לפנס', יוצרת שיקוף מוטעה ומעוות של המציאות".

קינן אמרה אתמול בתגובה כי נאמן שימש חבר בנשיאות הפורום וכיועץ עד למינויו לשר המשפטים. לדבריה, "הפורום נאלץ להיפרד מנאמן עם מינויו לשר, אך ממתין לשובו בתום הקדנציה שלו".

נאמן אמר אתמול בתגובה: "לא שימשתי יועץ לפורום. עם זאת, בפתח הדיון של ועדת השרים שלשום, הודעתי שאני מכיר את הפורום".


מי מממן את פעילות הפורום?

הפורום פועל לשכנע את מקבלי ההחלטות, השרים וחברי הכנסת בעמדותיו. לצורך כך, מינה הפורום לפני שלושה חודשים את דוברת הליכוד נילי רייכמן למנהלת הדוברות, התוכן וקשרי הממשלה. רייכמן עזבה את תפקידה כדוברת המפלגה, ואמורה לבצע עבודת לובינג מטעם הפורום בקרב מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה ובכנסת.

מאז מאי 2010, אז החלה לפעול ועדת השרים לקביעת שכרם של המנהלים בחברות הציבוריות, מקדם הפורום פעילות שנועדה להתנגד להצעת החוק בעניין שהגישו הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה) וחיים כץ (ליכוד). חברים בפורום קיימו פגישה שבה דנו בגיבוש טיוטת מסמך המציג את עמדתם נגד החקיקה.

במפגש השתתפו, בין היתר, ז'ק אלעד, יו"ר הבנק הבינלאומי; שמלה חנאל מחברת כנפיים; איציק תמיר, מנכ"ל החברה המרכזית למשקאות; יעקב פרי, יו"ר בנק מזרחי טפחות; משה עמית מדלק; טלי ירון-אלדר, לשעבר נציבת מס ההכנסה (המשמשת יועצת של הפורום); איתן רוב, מנהל רשות המסים לשעבר מניסקו; חיים כצמן מגזית גלוב; ואלי אברמוב מקבוצת ברן. הטיוטה שגובשה לאחר מכן הועברה לעיונם של 150 חברי הפורום.

מימון פעילות הפורום מבוסס על דמי חבר שמשלמות החברות בו ועל חסויות. דמי החבר השנתיים לאדם מסתכמים בכ-950 דולר. כך, אם חברה שולחת לפורום שניים-שלושה נציגים, דמי החבר שהיא משלמת עשויים להגיע ל-1,500 דולר בשנה. חברות שנותנות חסות לפורום הן בדרך כלל כאלה שרוצות לראות את אנשי הפורום בין לקוחותיהן. השנה, למשל, העניקה חברת אורקל חסות לפורום; בעבר היה זה דואר ישראל שהעניק חסות. סכום החסויות אינו מפורסם.


האידיאולוגיה: צמיחה כלכלית וחברה קפיטליסטית

פורום ראשי המשק הוקם בקיץ 2006 כיוזמה של קינן. המטרה היתה ליצור גוף שישפיע על מקבלי ההחלטות במשק.

"אמרנו שבישראל אין גוף שמאגד את כלל המנהלים והבעלים הבכירים במשק, שמסתכל הסתכלות כוללת ולא סקטוריאלית על התנהלות המשק", אמרה אתמול קינן. "כל זאת, במטרה לשפר ביצועים מבחינת הסביבה העסקית והפעילות השלטונית".

הפרסום הרשמי של הפורום מצטנע פחות: "פורום ראשי המשק מאגד בעלי שליטה, יו"רים, נשיאים ומנכ"לים של החברות המובילות במשק. זהו המנוע של המשק הישראלי, הכוח המניע את המשק להצלחה".

עוד נכתב בפרסומי הפורום כי הוא "בעל ראייה מנהיגותית על-סקטוריאלית על המשק הישראלי, בעל יכולות להוביל מהלכים תכנוניים וביצועיים בשיתוף, או ללא שיתוף, הסקטור הממשלתי וליישם לקחים מהעולם העסקי הגלובלי לטובת המשק הישראלי. חזונו של הפורום הוא להביא להצלחה ושגשוג ארוך טווח של כלכלת ישראל".

נוהל העבודה של הפורום כולל התכנסות של 30-40 בכירים לצורך הבעת דעות בנושאים עליהם הוחלט לדון. בתום הדיון מתקבלות המלצות, וצוות מיוחד עוקב אחר ישומן.

בתשובה לשאלה, כיצד יכול פורום של בעלי אינטרסים מובהקים להציג עמדה כלל-ארצית, שעלולה לפגוע בחבריו, השיבה קינן: "כשיושבים הרבה סקטורים יחד, אין הסתכלות צרה. לחברי הפורום הסתכלות אידאולוגית בסיסית משותפת, שכוללת צמיחה כלכלית וחברה קפיטליסטית. לצד תפישת העולם הכלכלית המשותפת של חברי הפורום, ישנה שונות בתפישות העולם של חבריו. לכן, האינטראקציה לא מוכוונת אינטרסים, ולא חד-ממדית".

לדברי קינן, הפורום יזם את הקמת המועצה הכלכלית-חברתית במשרד ראש הממשלה. בנוסף, גיבש הפורום המלצות לקידום מכרזי תשתיות (PPP). בעת המשבר הכלכלי, בינואר 2009, גיבש הפורום המלצות לחברות כיצד לבצע התייעלות תפעולית, והמלצות לממשלה כיצד להשקיע ביצוא ובתשתיות ולעודד את תעשיות ההיי-טק.


הדירקטור עציץ? תתבעו אותו

קינן שללה את ההנחה כי המלצות הפורום בנושא שכר הבכירים נבעו מהאינטרסים של חבריו. לדבריה, הפורום הציג מחקר על הנעשה בחו"ל, ונתן דוגמאות מניסיונות של ממשלות בעולם לטפל בבעיה, "שכולם נכשלו", כלשונה.

"השאלה היא מה גודל הבעיה והאם כצעקתה", אומרת קינן. "שווי האופציות יוצר עיוות בנתוני השכר. מחברים תפוחים ואגסים ומקבלים אשכוליות. אני לא יודעת מה זה שכר גבוה יותר מדי. היחידים שיכולים לענות על כך הם הבעלים של החברות או המשקיעים. אנחנו אומרים שאין נוסחת קסם לפיה ניקח את השכר הנמוך ביותר, נכפיל ונחלק. זה לא יכול להתאים לכל החברות במשק. יש דירקטוריון שכולל דירקטורים חיצונים (דח"צים), והוא זה שצריך להחליט. אם צריך לחזק את הדח"צים, בואו נעשה את זה. אם יש דירקטור שהוא 'עציץ', ועושה מה שהבעלים רוצה, אני מציעה שיתבעו אותו ושישלם את המחיר".

באחרונה פנה הפורום אל יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בבקשה לקיים מפגש בינו לבין חברי הפורום. בסופו של דבר הפגישה נדחתה, ועדיין לא התקיימה. ועדת הכספים מופקדת בכנסת על שורה של נושאים כלכליים, כמו שכר הבכירים, שוק ההון, ביטוח, תקציב המדינה ורפורמות מבניות. פגישה של חברי הפורום עם גפני תסייע להם להציג בפניו את טענותיהם.

בכל הנוגע לשמו של הפורום אמרה קינן כי אם יציעו לה שם אחר, תשמח לשקול אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker