"ראשי המשק" דואגים בראש ובראשונה לעצמם

מדוע לאף אחד לא איכפת מהאזרח הקטן? הנה התשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השם שבחר לעצמו "פורום ראשי המשק" עלול להטעות. חבריו הם אלה שהכתירו עצמם בתואר הזה. אם מעיינים ברשימת החברים אפשר להצביע על רבים שלו היו מועמדים לבחירה אובייקטיבית, ספק אם מישהו היה אומר עליהם שהם ראויים להיכלל ברשימת ראשי המשק. אבל השם הזה עוזר ודאי לצורך יחסי ציבור.

פורום ראשי המשק, שהשתתף השבוע בדיוני הוועדה לקביעת שכר הבכירים במשק והציג סדרה של המלצות, הוא בראש ובראשונה גוף אינטרסנטי. הוא מייצג את האינטרסים של חבריו בעלים ומנכ"לים של החברות הגדולות במשק. למרות מאמציו להציג עצמו כגוף שטובת המשק לנגד עיניו, צריך להיות ברור שהמלצותיו משקפות את האינטרסים של חבריו.

נכון, קשה למצוא אינטרס משותף אחד ל-150 חברים, חלקם בעלים של חברות וחלקם עובדיהם, אבל סביר מאוד להניח שהגוף הזה לא יציג לממשלה המלצות כלכליות שיפגעו באינטרסים של רוב חבריו. די לשבת בדיוני הפורום כדי להיווכח שכל דובר מציג בדרך כלל את מה שכואב לו ולכן הפתרון או ההמלצה שמתקבלים בסופו של דבר משקפים את מה שטוב לחברי הפורום. אין כל פסול בגוף שמקדם את האינטרסים של חבריו, אבל צריך להיות ברור למקבלי ההחלטות שאלו הם פני הדברים ושעמדתם של חברי הפורום אינה ניטרלית ואינה אובייקטיבית.

"ראשי המשק" הגדולים באמת לא ממש זקוקים לפורום כזה אבל מבחינתם, טוב שיש כזה. הוא מסייע להם לשמור על האינטרסים שלהם וגם מעצים את עובדיהם החברים בפורום, ומעניק להם תחושת חשיבות העולה לא פעם על יכולותיהם האמיתיות.

"ראשי המשק" האמיתיים יודעים כיצד להגיע לכל ראש ממשלה, שר, מנכ"ל או חבר כנסת, ללא עזרתם של קינן ויתר חברי הפורום. הם מארגנים חוג בית, מזמינים אותם וקוראים לזה מפגש להצגת עמדות; זאת בעוד שכל הצדדים יודעים שמדובר בדרך המלך ליצירת קשרים. שר או חבר כנסת שמגיעים לקדנציה אחת או שתיים במשכן הכנסת או במשרד ראש הממשלה עשויים להזדקק, מן הסתם, לג'וב הולם, עתיר שכר ומנעמים, לאחר פרידתם מכורסת עור הצבי במשכן.

ל"ראשי המשק" יש כוח מאגי על הפוליטיקאים. הם אלה שהצליחו להשפיע באמצע שנות ה-90 על ראש הממשלה דאז יצחק רבין לבטל את מס הבורסה. רבין לקח אותם אתו לסיור באסיה, וכך, במטוס, הם הצליחו להפחיד אותו מההשלכות שיהיו להטלת המס. רבין נכנע ללחצים, והנסיגה מהטלת מס הבורסה הוסברה בין היתר ב"טעמים טכניים".

אריאל שרון זימן אף הוא את "ראשי המשק" לחוות השקמים, עם כניסתו ללשכת ראש הממשלה. והוא לא היחיד. עם בחירתו לראש הממשלה, במארס 2009, נפגש בנימין נתניהו בבית מלון בתל אביב עם "ראשי המשק". בין צחצוחי המזלגות שמע נתניהו את הצעותיהם של אילי ההון לצעדים ההכרחיים להוצאת המשק הישראלי מהמיתון, וכמובן (איך לא?) כיצד לסייע לטייקונים ולאנשי העסקים במשק.

את הנציגים של הארגונים והעמותות החברתיות הזמין נתניהו כמה ימים לאחר מכן למשכן הכנסת, לא לבית מלון. הפגישה היתה נוצצת פחות מקודמתה: למשתתפים הוגשו רוגעלך, ונתניהו הבטיח לסייע לעמותות החברתיות.

מתברר שלאזרח הקטן, הקשיש, החוסך בקופת גמל, שמשקיע את הונו בשוק ההון ובחברות של ראשי המשק, לזקנה שכורעת תחת דמי הניהול הגבוהים שגובות קופות הגמל וקרנות הפנסיה, לאם החד-הורית שנאנקת תחת תשלומי העמלות לבנקים, או למשפחה הממוצעת שמשלמת הון בעבור חשבונות הסלולר של הילדים לכל אלה אין מי שייצג אותם נאמנה במסדרונות השלטון. לאזרח הקטן אין "ראש משק" שיארגן חוג בית ויזמין את נתניהו.

האזרחים האלה הם ה"ראש הקטן", שמשלם מסים ועושה מילואים אבל אין לו כסף ואין לו נגישות לצמרת השלטון. לאזרחים האלה אין מי שיכתוב ניירות עמדה בנושא השפעת הריכוזיות והגבלת שכר הבכירים, ואין מי שיעזור להם. חברי הכנסת והשרים אמורים להיות השליחים של הציבור הזה, אבל רבים מהם שכחו מזמן את האזרח הקטן. ל"ראשי המשק", לעומת זאת, הם לא שוכחים להאיר פנים.

TheMarker Online

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker