מטקסטיל וגז - לנדל"ן: משפחת רוטלוי מקימה קרן השקעות חדשה בתמ"א 38

הקרן, שתוקם בשותפות עם רפי חן, לשעבר משנה למנכ"ל חברת הגמל באלטשולר שחם, והיזם רפי דנן — תתמקד במימון פרויקטים של התחדשות עירונית, ליווי קבוצות רכישה ומימון נכסים מסחריים ■ גילעד אלטשולר וקלמן שחם התחייבו כבר להשקיע

ערן אזרן
סביונה רוטלוי
סביונה רוטלויצילום: מיכל פתאל
ערן אזרן

משפחת רוטלוי, בעלת אחזקות בשווי של מאות מיליוני דולרים במאגר לווייתן, נערכת להתרחב לאפיק חדש: מימון פרויקטים לנדל"ן. לפני כשבוע דיווחה לודז'יה רוטקס השקעות , זרוע הנדל"ן שבשליטת רוטלוי, על מו"מ להקמת קרן השקעות בתחום — אך לא מסרה פרטים נוספים. ל–TheMarker נודע כי רוטלי עמלה בימים אלה על הקמת קרן השקעות חדשה בהיקף של 180 מיליון שקל.

הקרן, אשכול, תתמקד במימון פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38), פינוי בינוי, ליווי קבוצות רכישה ומימון נכסים מסחריים. בנוסף, צפויה הקרן לחבור לקרנות חוב — דוגמת קלירמארק, ברקת ואקספו — במימון עסקות חוב משמעותיות של יותר מ–100 מיליון שקל. תמהיל ההשקעות של הקרן צפוי להיות מורכב מהלוואות חוב בכיר מגובות משכנתא בשיעור של עד 60% משווי הנכס, וכן מהשלמות הון (הלוואות מזנין).

הקרן תוקם בשותפות בין לודז'יה לרפי חן, שהיה משנה למנכ"ל חברת הגמל באלטשולר שחם, וליזם הנדל"ן רפי דנן. לודז'יה תחזיק בכשליש מהזכויות בחברת הניהול של הקרן, לצדם של חן ודנן. לודז'יה — שיש לה יתרות נזילות גדושות של 135 מיליון שקל — מתכוונת להשקיע בקרן 15 מיליון שקל בשלב הראשון. הקרן היא לתקופה של כארבע שנים, והיא מכוונת להשיג תשואה שנתית של 12%.

אשכול מתחילה בימים אלה ברואד שואו — מסע שיווק שנועד לגייס את הכספים מגופים מוסדיים. הקרן פונה בעיקר למשקיעים בינוניים וקטנים, ובכלל זאת פמילי אופיס, ומשקיעים כשירים שישקיעו בקרן 5–10 מיליון שקל. הקרן תגבה דמי ניהול של 1.75% בשנה, בתוספת דמי הצלחה של 20% (אם התשואה של הקרן תהיה יותר מ–6%). מי שיעמוד בראש ועדת ההשקעות הוא יוני אופיר, מנהל מערך נכסים לא סחירים באלטשולר שחם.

ליגד רוטלוי
ליגד רוטלויצילום: מוטי קמחי

עד כה השיגה הקרן התחייבויות השקעה בהיקף של 30 מיליון שקל. פרט ללודז'יה, עם המשקיעים נמנים גילעד אלטשולר וקלמן שחם, ממסיידי בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהשקיעו בקרן באופן אישי.

משפחת רוטלוי — שכוללת, בין השאר, את זוריק (מנכ"ל לודז'יה), יאיר, ליגד, ציפורה, סביונה, אביב ואורי — היא אחת מקבוצות הטקסטיל הוותיקות בישראל. המשפחה החזיקה בעבר בכמה מתפרות, ובכלל זאת בחברת ארגמן שממשיכה גם כיום לייצר. רוטלוי שותפה (15%) באמצעות חברת רציו במאגר הגז לווייתן, ששוויו נאמד ב–5 מיליארד דולר; וכן ברציו פטרוליום, שיש לה פעילות חיפוש נפט ברחבי העולם.

ב–2013 מכרה לודז'יה את פעילות הטקסטיל, שייצרה את המותגים Fix ,Veto ,Fix on you ליצרנית האופנה דלתא. העסקה הותירה את לודז'יה ללא פעילות, אך עם נדל"ן באזורי הביקוש במרכז הארץ (קרקעות שעליהן שכנו בעבר מתפרות החברה).

בשנתיים שלאחר מכן חתמה רוטלוי, באמצעות לודז'יה, על כמה עסקות נדל"ן גדולות, שהתפיחו את קופתה באורח משמעותי, והציפו את הערך החבוי במאזניה. בתחילת 2016 מכרה לודז'יה קרקע גדולה באזור התעשייה של חולון לקבוצת עזריאלי בתמורה ל–300 מיליון שקל. ביולי 2017 מומשו התנאים להסכם אופציה בבני ברק, שבו מכרה לודז'יה לקבוצת הנדל"ן סופרין שני מגרשים בשטח של 4.2 דונמים ב–69 מיליון שקל. לודז'יה ממשיכה להחזיק במגרש נוסף בבני ברק בשטח של שלושה דונמים, כך שהיא עשויה לרשום הכנסות נוספות בעתיד.

רפי דנן
רפי דנן

קרנות מימון הנדל"ן פורחות

הגאות בענף הנדל"ן והזינוק המתמשך במחירי הבתים הביאו בשנים האחרונות לגידול מספר הקרנות הפועלות בתחום מימון הנדל"ן. המוסדיים מוצאים עניין רב בתחום בשל פוטנציאל התשואות הגבוה הקיים בו, לנוכח סביבת הריביות האפסית שמקשה עליהם לייצר תשואות לעמיתים. לפי הערכות, התשואות בתחומי ההתחדשות העירונית והלוואות לנדל"ן הן 10%–15% (IRR), ויכולות להגיע במקרים מסוימים גם ל–20% ואף יותר מכך. מדובר בתשואות גבוהות מאוד ביחס לאלה שניתן לקבל מהשקעה בנכס למגורים או בנכס מסחרי, ובעצם ביחס לכל מסלול השקעה אחר בנדל"ן.

עם הגופים המרכזיים שפועלים בתחום ניתן למנות את יסודות, שהוקמה ב–2014 בידי כמה בכירים בשוק ההון והנדל"ן — ובהם דוד ברוך, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים; אסתי פרידמן, לשעבר מנכ"לית כלל מימון; ויעקב סיסו, לשעבר ממלא מקום מנכ"ל אזורים. יסודות כבר גייסה שתי קרנות בהיקף כולל של יותר ממיליארד שקל.

קרנות נוספות הפועלות בתחום הן בית וגג, שהוקמה ב–2010, וגייסה 250 מיליון שקל מגופים מוסדיים, כמו הפניקס, פועלים שוקי הון, אקסלנס, עמיתים ובית ההשקעות אי.בי.אי; קפיטל 38, שהוקמה בתחילת 2013 בידי אילן אברהמי, רוני זוהר ואסף אופנהיים, שפעלו קודם לכן בתחום הפרייבט אקוויטי; וקרן הגשמה של אבי כץ ועו"ד חנן שמש, המתמקדת בעיקר בפרויקטים של פינוי־בינוי (תמ"א 38/2).

חן אמר בשיחה עם TheMarker כי "קרן אשכול תנוהל כתיק השקעות, שיכלול גיוון של אפיקי השקעה עם רכיבי סיכון־סיכוי שונים. הקרן תעסוק, בין השאר, במתן הלוואות חוב בכיר ובהשלמות הון (מזנין) לפי רמות סיכון שונות. בשונה מקרנות אחרות, הקרן שלנו אינה גוף יזמי, אלא רק ורק גוף מימוני. אנחנו נשמש גוף מוסדי שמתמחה במימון נדל"ן למגורים בישראל, עם בטוחות הולמות ופיזור נרחב.

רפי חן
רפי חן

"על סמך נתוני מקרו של ריבוי טבעי וגידול במשקי הבית, ניתן להעריך שקצב הבנייה בישראל ימשיך להסתכם בעשרות אלפי דירות בשנה, שעה שהבנקים נדרשים לצמצם את החשיפה למגזר הנדל"ן. התוצאה היא הקשחת התנאים לקבלת מימון בנקאי וסלקטיביות גבוהה יותר", הוסיף חן.

בנוגע לסיכון הקיים כיום בשוק הנדל"ן בישראל, על רקע עליית המחירים, אמר חן: "אף שאיננו צופים שינויים חדים במחירי הנדל"ן בישראל, מבנה הבטוחות ומגבלות של סך חשיפה שקבענו בקרן — מעניקים לנו שוליים מספיק רחבים כדי להתמודד עם שינויים עתידיים, אם יהיו כאלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker