האסיפה הכללית בבזן אישרה רכש גז מאנרג'יאן; המחיר - 3.975 דולרים בלבד ליחידת אנרגיה

מדובר במחיר הנמוך בכ-33% ביחס למחיר שבו רוכשת חברת החשמל גז ממאגר תמר – 5.9 דולרים ליחידת אנרגיה ■ המחיר אף נמוך בכ-24% ביחס למחיר שבו נמכר גז לצרכנים במשק (שאינם יצרני חשמל) - 5.2 דולרים ליחידת אנרגיה, צמוד למחיר הברנט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם

האסיפה הכללית של חברת בתי זיקוק לנפט ( בזן ), מקבוצת ה חברה לישראל שבשליטת עידן עופר, אישרה את ההסכם לרכישת גז טבעי ממאגרי כריש תנין. האישור הושג ברוב של 99.9% מבעלי המניות שאינם בעלי השליטה. ההצבעה על ההסכם נדחתה בשבוע בשל הגשת תביעה נגזרת נגד אישורו, וזאת על מנת לאפשר לבעלי המניות שהקדימו והצביעו לשקול, שוב, את הצבעתם.

חברות מקבוצת החברה לישראל, ובכלל זאת בזן, חתמו בתחילת דצמבר על הסכם לרכישת גז טבעי מחברת אנרגי'אן, בעלת הזכויות במאגרי תנין וכריש. ההסכם – בהיקף כולל של כ-6 מיליארד דולר -כולל אספקה של כ-39 מיליארד מ"ק (BCM) למשך 15 שנה, עם אופציה להארכה בשלוש שנים נוספות. בהסכם נקבע כי בזן תרכוש מאנרג'יאן 17 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 15 שנים, חברת כיל תרכוש 13 BCM לאותה התקופה וחברת OPC תרכוש 9 BCM.

לפי הערכות, החברות מקבוצת החברה לישראל ישלמו לאנרג'יאן מחיר שנע סביב 4 דולרים ליחידת אנרגיה – בצמוד לתעריף ייצור החשמל. בחוות דעת שהוכנה בנובמבר 2017 (טרם כינוס האסיפה הכללית) על ידי היועץ הכלכלי מנחם פלרמן, נכתב כי בהתאם לתעריף ייצור החשמל הנוכחי – 26.4 אג' לקוש"ט - חברות הקבוצה לישראל ירכשו גז מאנרג'יאן במחיר של 3.975 דולר ליחידת אנרגיה בלבד.

לפי היועץ הכלכלי, מדובר במחיר הנמוך בכ-15% ביחס למחיר שנקבע במתווה הגז ליצרני חשמל פרטיים - 4.7 דולרים ליחידת אנרגיה; וכן נמוך בכ-24% ביחס למחיר בחוזים של צרכנים שאינם יצרני חשמל, הצמוד למחיר הברנט - 5.2 דולרים ליחידת אנרגיה. ל-TheMarker נודע כי התעריף שבו נקב היועץ הכלכלי הוא למעשה מחיר ה"רצפה" שנקבע בהסכם בין החברה לישראל לאנרג'יאן. המחיר נמוך משמעותית מזה שבו רוכשת כיום חברת החשמל גז ממאגר תמר – 5.9 דולרים ליחידת אנרגיה (פער של 33%).

יו"ר דירקטוריון בזן, עובדיה עלי, ציין שההסכם של אנרג'יאן עם בזן יקדם את פיתוחו של משק הגז בישראל. לדבריו, "עלות הגז תקטן מהותית, הקטנה שתפחית משמעותית את עלויות הייצור של הקבוצה".

בזן השלימה את חיבור כל מתקני הקבוצה למערכת ההולכה הארצית עוד ב-2011, ומאז היא עושה שימוש בגז טבעי, במקום במזוט, בתהליך הייצור של תזקיקי הנפט. השימוש בגז הטבעי תורם לשמירה על איכות הסביבה, לחיסכון בהוצאות האנרגיה ולשיפור ביעילות התפעולית. בעתיד מתכוונת בזן להקים בשטח המפעל בחיפה תחנת כוח גדולה המופעלת בגז, בהשקעה מוערכת של כ-200 מיליון דולר.

עידן עופר
עידן עופרצילום: Chris Ratcliffe / Bloomberg

לפני כשבועיים הגישה חברת ק.ר.נ.א - בעלת מניות בבזן - לבית המשפט בקשה  לתביעה נגזרת נגד בזן, דירקטורים בבזן, בהם עקיבא מוזס ויוסי רוזן, כיל ו-OPC ובעלי המניות עידן עופר ואודי אנג'ל. הבקשה עוסקת בשתי עסקות, שבהן בזן, כיל ו-OPC, חברו יחד לחתימה על הסכמים משותפים לרכישת גז. העסקה הראשונה נחתמה עם תמר ב-2012 ("עסקת העודפים" - מכירת עודפי הגז שנרכש בין חברות החברה לישראל), והעסקה השנייה היא זו שנחתמה עם אנרג'יאן. בשתי העסקות ניהלו בזן, כיל ו-OPC מו"מ משותף, שנועד לנצל את כוח הקנייה לקבלת הטבה כלכלית.

בבקשה לאישור התביעה, שהוגשה על ידי משרד עו"ד צמח–שאשא לבית המשפט הכלכלי בתל אביב, המבקשת כובלת על כך שתנאי רכש הגז של בזן זהים לאלה של כיל ושל OPC, ללא הצדקה. "עסקת אנרג'יאן מקפחת את בזן מאחר שהיא אינה זוכה לחלקה ההולם בהטבות הכלכליות, נוכח כוח הקנייה הגדול שלה ותרומתה העודפת למו"מ", נכתב.

המבקשת טוענת בשם ק.ר.נ.א, כי בעלי השליטה (עופר) נגועים בעניין אישי ומוטים מבחינת אחוזי השליטה לרעת בזן. ההטיה נובעת מהשוני בהחזקה ההונית: בעוד שהחזקתה של החברה לישראל בבזן הסתכמה ב-2012 ומסתכמת כעת ב-33%-37%, הרי שאחזקתה בכיל גבוהה יותר- 46%-52%, וב-OPC כ-100%-75% ב-2012 וב-2018 בהתאמה.

בין היתר, התובעת מעוניינת כי בית המשפט ייתן סעד הצהרתי לפיו אישור ההחלטה שהתקבלה באסיפה הכללית בעניין אנרג'יאן אינו תקף, וכן שיורה על הליך מו"מ בין החברות בקבוצת החברה לישראל, על מנת לקבוע את מחיר הגז בתוך הקבוצה. המבקשת גם טוענת כי מגיע לה פיצוי בגובה של 50% מסכומי הנזק או סכומי ההשבה, שצריכים להיפסק לה בשל "מקדם השחיתות התאגידית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker