עסקת בעלי עניין באי.די.בי: שופרסל וגב ים יקימו פרויקט משרדים ברעננה

בעסקת הקומבינציה תביא שופרסל את הקרקע שבאזור התעשייה ברעננה, שנחשב לאחד מאזורי הנדל"ן החמים בארץ, ותזכה לנתח של 30% מהרווחים העתידיים ■ הפרויקט, בהשקעה של 400-350 מיליון שקל, יכלול 40 אלף מ"ר משרדים, עם מעט שטחי מסחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור התעשייה של רעננהצילום: תומר אפלבאום

שופרסל ו גב ים , הנמנות עם קבוצת אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין, מקדמות הקמת פרויקט משרדים ברעננה בהשקעה של 350–400 מיליון שקל. מדובר בעסקת קומבינציה, שבה שופרסל תביא את הקרקע לעסקה, ותזכה לנתח של כ–30% מהרווחים העתידיים בפרויקט. אם תושלם העסקה, היא תיעשה במסגרת עסקת בעלי עניין בתוך קבוצת אי.די.בי.

שופרסל מחזיקה כיום בקרקע בסמוך לרחוב זרחין באזור התעשייה של רעננה, שעליו אמור להיבנות הפרויקט. בחודשים האחרונים פנתה שופרסל לכמה חברות נדל"ן, שנתנו אינדיקציה למחיר הקרקע בעסקה. לפי המחיר נקבע יחס חלוקת הזכויות בפרויקט בין שופרסל לבין החברה האחות גב ים (30%/70%). עם ההשלמה של קבלת האישורים וההיתרים הנדרשים, ניתן יהיה לבנות במקום פרויקט עם 40 אלף מ"ר שטחי משרדים ומעט שטחי מסחר.

שופרסל, שנסחרת לפי שווי של 5.5 מיליארד שקל, מחזיקה בנדל"ן בהיקף נרחב בארץ. נכון לתחילת 2017, לחברה יש נדל"ן בשווי הוגן של 2.2 מיליארד שקל, וכן מרכזים לוגיסטיים בשווי של 600 מיליון שקל. בעבר קידמו בשופרסל מהלך להנפיק בבורסה את הנדל"ן, ולהציף בכך ערך למשקיעים. ואולם לבסוף התוכנית לא יצאה לפועל.

אזור התעשייה של רעננה, הממוקם בצפון מזרח העיר, מצפון לציר ויצמן וממערב לכביש חיפה־תל אביב הישן (כביש 4), הוא אחד ממתחמי הנדל"ן החמים בארץ. המתחם מאוכלס כיום במלואו בקומפלקסים של חברות, כמו נייס, סאפ, מלאנוקס, ואמדוקס, שרכשה באחרונה מטבע מתחם של 45 דונם לצורך הקמת מטה החברה. לפני כשנה וחצי נכנסה לתוקף תוכנית המתאר העירונית החדשה של רעננה, שבה הוגדלו משמעותית זכויות הבנייה באזור התעשייה. התוכנית מאפשרת הקמתם של מגדלי משרדים נוספים ומסחר.

שופרסל הנפיקה אג"ח בחצי מיליארד שקל

עם או בלי קשר לעסקה המתוכננת עם גב ים, שופרסל השלימה בשבוע שעבר גיוס אג"ח גדול מגופים מוסדיים בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל. בהנפקה התקבלו ביקושים של יותר מ–1.2 מיליארד שקל. האג"ח קיבלו דירוג של AA מינוס (רמה גבוהה מאוד) מ–S&P מעלות, לאחר שחברת הדירוג העלתה בשבוע שעבר את דירוג שופרסל. סדרת האג"ח (שקלית) הונפקה במקור בריבית של כ–5%, והיא נסחרת כעת בתשואות לפדיון של כ–2% למח"מ (משך חיים ממוצע) של 5.5 שנים.

גב ים נסחרת לפי שווי של 3.5 מיליארד שקל. לחברה יש נכסים בשטח כולל של 875 אלף מ"ר, המרוכזים ב–15 ערים, ב–19 פארקי היי־טק ותעשייה. עם הנכסים המרכזיים של החברה נמנים פארק מת"ם בחיפה, בשטח של כ-234 אלף מ"ר; מרכזי היי־טק בהרצליה, בשטח כולל של 254 אלף מ"ר; פארק גב ים נגב בבאר שבע; פארק גב ים רחובות; וכן פארקי תעשייה ולוגיסטיקה במודיעין, קיסריה, מפרץ חיפה ויבנה.

לפי כחודשיים נחשף ב–TheMarker כי גב ים סיכמה על מכירת חטיבת קרקע בשטח של 50 דונם בקרית אריה בתמורה ל–140 מיליון שקל. הרוכשים בעסקה היו אקרו נדל"ן והאחים ישראל ושמוליק טייבר. העסקה נחתמה ואושרה בידי דירקטוריון גב ים, והיא צפויה להגדיל את נזילותה של גב ים. פרט למכירת הקרקע בפתח תקוה, בספטמבר 2017 השלימה גב ים גיוס גדול של 430 מיליון שקל, באמצעות הנפק הסדרת אג"ח חדשה (ח').

בשופרסל וגב ים סירבו להתייחס לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker