חושש לאבד את בזק? סיידוף לא מוותר על אפריקה ישראל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חושש לאבד את בזק? סיידוף לא מוותר על אפריקה ישראל

במכתב לרשות לניירות ערך ורשות שוק ההון מזהיר נציגו של סיידוף בישראל: "במהרה עלול להתברר כי בפרק זמן קצר... מתקיימים כל היסודות שהובילו לקריסות כלכליות של חברות ההחזקה הגדולות"

7תגובות
מוטי בן משה ונתי סיידוף
אייל טואג, עופר וקנין

האם נתי סיידוף חושש שלא יוכל לסגור את רכישת הפירמידה המחזיקה בבזק? ביום שבו חשפה קרן ההשקעות האמריקאית אליוט כי אספה 4.7% ממניות בזק, שלח תמיר כהן, נציג קבוצת סיידוף, מכתב תלונה על העסקה שאותה הפסיד - רכישת אפריקה ישראל, ושבעקבותיה פנה לרכישת יורוקום.

כותרתו של המכתב, שנשלח לרשות לניירות ערך ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון היתה - "התערבותכם בעסקת אפריקה ישראל".

המכתב הופנה למשנה למחלקת התאגידים ברשות, אמיר הלמר, ויואב גפני, סגן בכיר רישוי ופיננסים ברשות שוק ההון. כהן מדגיש בפני הרשויות כי עליהן להתערב, שכן "במהרה עלול להתברר כי בפרק זמן קצר וללא הפרעה מתקיימים כל היסודות שהובילו לקריסות כלכליות של חברות ההחזקה הגדולות: העמסה של חוב ציבורי נוסף בשם יחסי מינוף סבירים לכאורה, המבוססים על שווי שוק במחירי שיא, ללא התחשבות בתזרים החופשי לשירות החוב; והנחה כי צמיחה תימשך לעד וכי במקרה הכי גרוע בעל השליטה 'יביא עוד כסף מהבית'. מצער ותמוה יהיה המצב שבו שתי חברות שיוצאות מהסדר - אפריקה ישראל ואלון רבוע - ייכנסו לסחרור זה כשניתן היה למנוע את המצב מראש והכתובת היתה על הקיר".

את המכתב פתח נציגו של סיידוף בהסבר על ההשקעות שאותן בוחנת הקבוצה בישראל, וטוען כי הן "צפויות להיות מהותיות מאוד ולשלב בשוק הישראלי גורם נזיל חדש בעל יכולות מוכחות בתחומי הניהול והכלכלה". לדבריו, הוא אינו מצפה לכל יחס מיוחד הקלות או הטבות מס אך הוא כן מבקש כי "כללי ההתנהלות העסקיים יהיו בהתאם לחוק, וכפופות לנורמות מינימליות של התנהלות שוק הון המקובלות בעולם".

לאחר מכן, מסביר כהן כי הקבוצה היתה מעורבת במשא ומתן לרכישת אפריקה יותר משנה. "הקבוצה בחרה לסגת מהעסקה", הוא טוען ומסביר כי הנסיגה מהעסקה לא היתה רק כי המחיר בעסקה הפך להיות לא סביר, אלא כי "המטבע בעסקה הפך להיות חוב ציבורי חדש, בעסקה מורכבת המערבת חברה ציבורית מדווחת ופרטית, כולם אגודות כהצעה אחת על שם בעל השליטה".

ההצעה עליה דיבר היתה זו שהגיש מוטי בן משה באמצעות שלוש חברות שבהן הוא שולט: אלון רבוע כחול שאמורה לרכוש 56% ממניות אפריקה נכסים תמורת 1.27 מיליארד שקל במזומן ושתי סדרות אופציות בשווי כולל של 130 מיליון שקל; דור אלון שאמורה לשלם 165 מיליון שקל במזומן עבור אחזקותיה של אפריקה בחברת המפעיל המחזיקה בכביש 6; ואקסטרה שאמורה לרכוש את יתרת הנכסים, שבהם חברת הקבלן דניה סיבוס, חברת הבת אפריקה מגורים, מספר קרקעות בישראל וחברת אפריקה תעשיות בתמורה לתשלום של 125 מיליון שקל, הזרמה של הון לתוך החברה בסך 45 מיליון שקל, העברת נכסים בשווי של 20 מיליון דולר והנפקת סדרת אג"ח בהיקף של 325 מיליון שקל - אותה תידרש לפרוע תוך שנתיים.

מחזיקי אגרות החוב של אפריקה העדיפו לבחור בהצעה של בן משה, שהניבה להם סכום עתק במזומן, אותו הוא בפועל משלם מקופת החברות הציבוריות בבעלותו. זאת, על סמך המחשבה כי בעתיד יוכל לגייס ללא בעיה סכום של כ-700 מיליון שקל כחוב חדש באלון רבוע. לעומתו, ההצעה של סיידוף מינפה את אפריקה עצמה והיה חשש של הנושים שלה כי בעתיד תיקלע להסדר חוב נוסף - שכן אין ערובה מספיקה לכך שסיידוף יוכל לשלם את הכסף.

"כשומרי הסף, אנו מבקשים לוודא כי ננקטים הצעדים הנדרשים כדי לוודא כי המטבע בעסקה היה חוקי. מעבר לאמון הציבור, מובן כי כלכלה שבה לשחקן קיים יש יכולת לבלום כניסת שחקנים חדשים באמצעות מניפולציות בכללים היא כלכלה עוינת להשקעות חדשות", כותב הנציג לרשויות.

במכתב, הוא חוזר על האזהרות שהפנה למוסדיים בטרם ההצבעה האחרונה, וכותב: "חשוב להבין כי עסקת אפריקה ישראל עלולה להסתיים בהתפרקות באג"ח החדשה המונפקת באפריקה ישראל המצומצמת (כוונתו לאפריקה שרוכשת אקסטרה - ש.א.), שתשלוט רק בדניה ודרכה באפריקה מגורים - שבגין הסיכונים בה החליטה רשות המסים להאיץ את התערבותה". כוונתו לדיווח של רשות המיסים על כך שלאפריקה מגורים חוב של כ-100 מיליון שקל לרשויות המס, שאותו היא נדרשת לשלם בגין 2013-2012. אפריקה דיווחה למשקיעים כי קיימת מחלוקת על החוב, ועל פי חוות דעת היועצים שלה ניתן יהיה לערער עליו.

עוד מודגש במכתב כי "קיים סיכום נוסף - והוא כי בן משה רוכש את אפריקה באמצעות הזרמה מינימאלית של מזומן, כאשר כל היתרה מתבצעת בחוב חדש. חוב זה, בהיקף של כמיליארד שקל, עלול לגרום להתרסקותה של אלון רבוע – חברה מדווחת שחייבת כבר כיום כ-900 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב שלה".

מבחינתו של הנציג של סיידוף, התפקיד של רשות שוק ההון לבדוק כל גוף שישתתף בהנפקה "האם מצוי בניגוד עניינים מובנה והאם הוא מאמין כי ההנפקה החדשה אכן ראויה או שהוא מעוניין לחלק את החוב הבעייתי שלו ולדחות את הקץ - תוך סיבוכה של חברה ציבורית חדשה". לדבריו, על הרשות לשים לב האם הנוסטרו מחזיק בחוב בעייתי, והאם ההנפקה החדשה בה ישתתפו החוסכים תחלץ את הבית.

מהרשות לניירות ערך הוא דורש, בין היתר, לבדוק האם בוצעו הנהלים הנדרשים מחברות קשורות כדי לאשר את ההצעה והאם מתוכננות העברות נכסים במחירים ובנהלים ראויים.

לסיום, הוא דורש כי עמדת הרגולטורים תשמע מראש ולא בדיעבד - זאת שכן גם לו ברור כי אם בן משה ינסה לשנות את העסקה בגלל ששיכון ובינוי ואלון דרשו כי ירכוש מהן את האחזקות בכביש 6 באותו מחיר, או בגלל הדרישה של מס הכנסה לגרוע עוד 100 מיליון שקל מקופת אפריקה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#