"משת"פ מתוך הטייקונים הביא להקמת ועדת הריכוזיות; הזדעזעתי מהדברים שסיפר"

שר האנרגיה יובל שטייניץ, שקידם לפני שבע שנים את הקמת ועדת הריכוזיות, מגיב לפרסומים הבוקר ב-TheMarker, ומדבר על מאחורי הקלעים של הקמת הוועדה - וגם על ששינסקי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג
ערן אזרן

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ (ליכוד), הגיב לסיקור המיוחד היום ב-TheMarker בנוגע ליישום ולהשלכות חוק הריכוזיות - ארבע שנים לאחר חקיקתו בכנסת. "ועדת הריכוזיות קמה בזכות בן אדם אחד - שאני לא יכול למסור את שמו; זה משת"פ או בוגד מתוך חברות הטייקונים או המנכ"לים שלהם", סיפר שטייניץ, שכיהן לפני כשבע שנים בתפקיד שר האוצר, וקידם את הקמת ועדת הריכוזיות.

"באמצע 2010 אותו גורם ביקש להיפגש איתי בארבע עיניים, והשביע אותי שהזהות שלו לא תיחשף. באתי לפגישה בלי אף אחד - אפילו בלי ראש המטה שלי. שאלתי אותו 'מה כל כך סודי', ואז הוא התחיל להסביר לי את הבעיה של הריכוזיות, ואיך הבעיה פוגעת בתחרות ואיזה שטיקים עושים ביניהם הקבוצות הגדולות כדי למנוע תחרות או כדי לא להרגיז אחת את השנייה. הוא אמר ש'אנחנו מרוויחים (בגלל הריכוזיות) יפה מאוד - וזה לא בסדר'. קיבלתי גם דוגמאות שהבהירו לי את עוצמת הבעיה.

"מאוד הזדעזעתי, ובעקבות השיחה חזרתי למשרד, וכינסתי את המנכ"ל, ראש אגף התקציבים, החשכ"לית, ואמרתי שאני רוצה להתחיל לדון בשאלה מה אנחנו עושים עם הריכוזיות. קודם כל האם יש בכלל בעיה, ומה אנחנו נעשה כדי לטפל בה. הזווית לא היתה מהכיוון של פגיעה בטייקונים; זה היה עוד לפני המחאה החברתית. הזווית העיקרית היתה להועיל לכלכלה. השתכנעתי שהריכוזיות מזיקה ופוגעת בתחרות וביעילות הכלכלית.

"מתווה הגז לא ייצור קבוצות ריכוז"

איתן ששינסקיצילום: תומר אפלבאום

למרות הקרדיט ששטייניץ מבקש לעצמו על הקמת ועדת הריכוזיות – נושא שעד לפני כמה שנים כלל לא היה פופולרי והוכחש על ידי "ראשי" המשק - הרי שבאחרונה שטייניץ נתן את ידו לחתימה על "מתווה הגז" – הנוסח הרגולטורי השנוי במחלות בין המדינה לבין חברות האנרגיה הגדולות. מתווה הגז הכשיר את הרווחים העצומים של חברות הגז הגדולות – בהן נובל אנרג'י וקבוצת דלק – ב-30-20 הבאות, שמוערכת בכ-400-350 מיליארד שקל.

בתור מי שזיהה את בעיית הריכוזית, האם אתה לא מוטרד מהעובדה שחברות הגז עשויות להפוך תוך כמה שנים לקבוצות ריכוז עם הרבה יותר עוצמה מהקבוצות שהכרנו?

"אני לא חושב שחברות הגז הרבה יותר עוצמתיות מהבנקים או מחברות ההייטק הגדולות. אני לא חושב שזה מגיע לזה. אם תעשה חשבון לרווחים של הבנקים, כיל או צ'ק פוינט ל-30-40 שנה הבאות - אתה תגיע למספרים דומים. עובדה, שערך השוק של חברות הגז הוא לא הכי גבוה בישראל - הן לא עברו את צ'ק פוינט , לא את מובילאיי ולא את טבע . השוק משקף נכונה את העוצמה העתידית של חברות הגז - ואני לא רואה שתהיה פה מפלצת ענקית: לא הולכת להיות בישראל סטנדרט אויל (חברת האנרגיה של רוקפלר, ע"א) כמו שהיתה בזמנו בארה"ב. גם המאגרים שלנו הם לא כאלה גדולים – ואם הם יהיו גדולים הם יהיו מבוזרים.

"אני דווקא רואה את התהליך ההפוך. לפני מתווה הגז היתה קבוצת אחת - דלק-נובל - שהחזיקה בכל הגז בישראל. עכשיו היא לא מחזיקה בכל הגז, קבוצת דלק מכרה את מאגרי תנין וכריש, שמופעלים כבר היום על ידי גורם אחר, שמציק להן ומתחרה על הלקוחות ועל המחיר. רוב הרווחים מהמאגרים - 60% - הולכים לקופת המדינה בשל ועדת ששינסקי. אני מניח שחלק גדול מהרווחים של חברות הגז לא יושקעו בארץ, כי אין מה להשקיע פה סכומים כאלה בתחום האנרגיה".

אני מרגיש שקצת לא נוח לך עם הרווחיות של חברות הגז.

"הרווחיות של חברות האנרגיה דומה בכל העולם. חברות אנרגיה שהשקיעו בשדות הגז במצרים, כווית, הולנד או נורבגיה מרוויחות אותו דבר כמו נובל או דלק. זה התחום. בעתיד, הרווח יתפזר בין שלוש קבוצות: תהיה קבוצה נפרד בתמר, קבוצה נפרדת בלווייתן, קבוצה נפרדת בתנין וכריש, ואנחנו גם מקווים שיתגלו פה עוד מאגרים. לא מפחיד אותי שגילנו מאגרי גז. בעיניי זו ברכה. הברכה עולה בהרבה על הקללה".

"ועדת הריכוזיות קמה הרבה לפני המחאה"

חוק הריכוזיות החל להתגלגל במסדרונות הכנסת ב–2010 על רקע ביקורת ציבורית. החוק, שנוסח על רקע החשש מהתעצמות יתר של גופים עסקיים במשק, הורה על כיווץ הפירמידות בבורסה לשתי שכבות (חברה אם וחברה בת), הפרדה בין בעלות על בנקים או חברת ביטוח לבעלות על חברות ריאליות משמעותיות, וכן קבע מגבלות בנושאי הפרטה או מתן זיכיון לנכסי המדינה באמצעות ועדת ייעוץ מיוחדת שתמונה ברשות להגבלים עסקיים.

בתחילת דרכה, הוועדה היתה "ברווז צולע", שסבל מנטישה של חברים, התמשכות של דיונים וקושי להגיע למסקנות חותכות. למעשה, החוק היה קרוב להיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה, אלמלא לחץ המחאה החברתית של קיץ 2011. ואולם, שטייניץ דואג להדגיש כי הקמת הוועדה אינה קשורה ללחץ המחאה. "הוועדה הוקמה בלי שום קשר. הרעיון להקים ועדה החל להתגלגל הרבה זמן לפני כן. הדיונים הסודיים אצלי במשרד האוצר בנושא הריכוזיות החלו ב-2010", הוא מדגיש.

זה נכון, אבל אלמלא המחאה החברתית הוועדה היתה נקברת. הוועדה לא תיפקדה – חברים נטשו. היא לא הצליחה לגבש מסקנות.

"הקמתי ועדה כדי שתוציא מסקנות. במידה רבה, הכתבתי את הכיוון של המסקנות מראש. בדבר אחד אני מסכים לביקורת: אני חושב שהטיפול בפירמידות היה מוגזם. כלומר, המניעה של חברות 'נכדות' או 'נינות' היתה בעייני טעות. זה דבר שאי מצטער עליו. רציתי לרכך את הנושא ברגע האחרון, אבל הוועדה - אולי בלחץ ציבורי - כבר יצאה משליטתי. אמרו לי נטפל בזה בכנסת – ושם לא טיפלו בזה.

"השגיאה השנייה בעיני היא הקמת הוועדה לייעוץ בענייני ריכוזיות. היום אני רואה שהוועדה הזו מזיקה. אם מנסים לקדם מהלכים במשק, צריך לקבל חוות דעת מוועדה שרואה את הדברים רק מזווית של ריכוזיות, שזו לא תמיד הזווית הנכונה. לפעמים יש מהלכים שאמנם לא מפחיתים את הריכוזיות, אבל יתרמו לתחרות בעתיד ויתרמו להתפתחות הענף. יש דוגמא לכך בחו"ל: בארה"ב רצו להגביל את חברות ההייטק הגדולות, כמו אינטל ו-IBM, ובדיעבד התברר שטוב שלא הגבילו. קמו להן מתחרים, על אף שבשלב מסוים היתה להן דומיננטיות מוחלטת".

אלו מהלכים ועדת הריכוזיות בלמה?

"הוועדה כאילו רק מייעצת, אבל נורא קשה להתנגד לה. אתה לא יכול ללכת נגד הייעוץ. אני שר שלא מפחד להגיד 'לא', אבל הפקידים מפחדים ללכת נגד הייעוץ של הוועדה. גם אם בסופו של דבר, הוועדה לא בולמת – היא מעכבת ומסרבלת את התהליך; כי אז צריך להוציא דו"ח,  ומתחילים ויכוחים, ומתחיל דיאלוג, 'תעשו את זה ככה, לא ככה'. כתוצאה מזה, נורא קשה לנהל את המדינה ולהזיז תהליכים. זה לא בלתי אפשרי, אבל נורא קשה, וזה הופך לקשה יותר ויותר. בשנים הראשונות שלי כשר אוצר היה לי הרבה יותר קל להזיז תהליכים. מאז, הבירוקרטיה רק התגברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker