ירושת זלקינד: האחים קיבלו 1.4 מיליארד שקל באלקו, האחות נשארה בחוץ - וכך היא הגיבה

מקורב למשפחה העריך כי האחות, דפנה ססלר, "קיבלה נכסים פרטיים כמו נדל"ן ומזומן" - ואולם קשה להאמין ששווי הנכסים האלה מתקרב לסכום שירשו אחיה ■ המקורב הוסיף כי "לא יהיה מאבק ירושה בסגנון של משפחת עופר"

ערן אזרן
דפנה ומיכאל ססלר
דפנה ומיכאל ססלרצילום: אביב חופי

ביום חמישי האחרון, כארבעה חודשים לאחר מותו של גרשון זלקינד, אישר הרשם לענייני ירושה במחוז תל אביב את העברת מניות השליטה בקבוצת אלקו לשני בניו — מיכאל ודניאל (מייקי ודני). שני האחים יקבלו לידיהם, בחלקים שווים, את כלל אחזקותיו הישירות והעקיפות של זלקינד בג.זלקינד — החברה הפרטית המחזיקה 64.38% ממניות אלקו החזקות, השוות 1.4 מיליארד שקל.

בעוד שני האחים קיבלו ירושה בשווי של 700 מיליון שקל כל אחד, בולטת בדיווח דווקא מי שלא הוזכרה בה: ד"ר דפנה ססלר, בתו של זלקינד ואחותם של מייקי ודני. בניגוד לשני האחים, ססלר — וטרינרית במקצועה — לא קיבלה ממניות אביה בנכס העיקרי של המשפחה: קבוצת אלקו .

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד
מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי השליטה באלקוצילום: ישראל הדרי

לפי הערכות, ססלר קיבלה נכסים פרטיים מחוץ לקבוצת אלקו. ואולם קשה להאמין שקיבלה נכסים המגיעים לשווי כולל של כ–700 מיליון שקל, בדומה לכל אחד מאחיה. בסוף השבוע החולף סירבה ססלר להתייחס לדברים, וענתה בתגובה לשאלה מדוע לא קיבלה מניות באלקו: "לא נורא, אתה לא צריך להבין את הכל". מאלקו לא נמסרה תגובה.

מקורב המכיר את המשפחה, אמר בסוף השבוע ל–TheMarker: "לדעתי, דפנה קיבלה את כל הנכסים הלא ציבוריים. האבא עשה איזון בין הילדים. מכיוון שמייקי ודני עובדים עמו שנים באלקו הם קיבלו את כל הנתח הציבורי. דפנה קיבלה את כל הנדל"ן וכסף מזומן שנצבר לאורך השנים.

"אני חושב שזה נבע מהרצון שלה לא להיות מעורבת באחזקות הציבוריות. זו משפחה שיש לה נכסים רבים, גם בתים בחו"ל. המשפחה מחזיקה גם בקרן השקעות. לא יהיה כאן מאבק ירושה בסגנון של משפחת עופר. אני חושב שהילדים יודעים על תוכן הצוואה לפחות עשר שנים. לא היו הפתעות".

ססלר מתגוררת בסביון עם בעלה, ד"ר מיכאל ססלר (רופא), שהיה במשך כשני עשורים בכיר באלקטרה מוצרי צריכה, ובתפקידו האחרון סגן נשיא. בשנה שעברה נחקר ססלר באזהרה ברשות המסים בחשד להעלמת הכנסות, עם היועץ הפיננסי רפי ליפא. השניים הכחישו את החשדות שיוחסו להם. התיק נמצא כעת בפרקליטות לקבלת המלצות. לפני הבחירות האחרונות, ססלר, כמו אנשי עסקים נוספים, נתן ערבות בגובה של 130 אלף שקל ליאיר לפיד למימון מערכת הבחירות של "יש עתיד".

אף שלא ידוע אם קיימים חילוקי דעות סביב הירושה במשפחת זלקינד, בשוק ההון הישראלי היו לאורך השנים כמה מאבקים משפחתיים. למשל, סכסוך ירושה ניטש בין ילדיו של יולי עופר, ליאורה ודורון; וגם הירושה של מוזי ורטהיים היתה נתונה לחילוקי דעות בין ילדיו דרורית ודודי ורטהיים. סכסוכים נוספים נרשמו סביב ירושת סמי שמעון, בעל השליטה בקבוצת יכין־חק"ל; וכן לאחר מותו של שאול אייזנברג ב–1997.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

שווי שוק של יותר מ–2 מיליארד שקל

גרשון זלקינד מת בספטמבר 2017 בגיל 87. זלקינד ירש את אלקו מאבא שלו – אלכסנדר זלקינד, שהקים אותה ב-1949. אלקו נקראה אז "חרושת אלקטרו־מכאנית". שווי השוק של החברה בבורסה בתל אביב כיום גבוה מ–2 מיליארד שקל.

האחים זלקינד לקחו לידיהם את מושכות הניהול של קבוצת אלקו כבר לפני כמה שנים. השניים מכהנים כיום כדירקטורים ומנכ"לים משותפים בחברה. שני האחים חתמו ביניהם על הסכם בעלי מניות שמעניק להם שותפות בשליטה על אלקו.

לפי הדיווח לבורסה, הסכם בעלי המניות כולל, בין היתר, מנגנונים מקובלים במקרה של העברת מניות, אופציית רכישה של מניות ג. זלקינד בידי בעל מניות במקרה של מוות, והוראות הנוגעות לפתרון מחלוקות. עוד נכתב כי האחים "ישאפו לפעול בשיתוף פעולה".

אלקו היא חברת אחזקות השולטת בשלוש חברות ציבוריות — אלקטרה בע"מ (53%), אלקטרה נדל"ן (61%) ו אלקטרה צריכה (61%). החברה הגדולה בקבוצה היא אלקטרה, ששווי השוק שלה מגיע לכ–3 מיליארד שקל. החברה עוסקת בתחומי מיזוג האוויר, מערכות אלקטרו־מכאניות ונדל"ן.

החברה השנייה בגודלה, אלקטרה צריכה, נסחרת לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. החברה — שעוסקת בשיווק מוצרי צריכה חשמליים ומפעילה את רשתות שקם אלקטריק ומחסני חשמל — מכרה לפני כמה שנים את רשת אייס־אוטודיפו, ורכשה באחרונה את חברת הסלולר גולן טלקום. החברה השלישית, אלקטרה נדל"ן, עוסקת במקבצי דיור למגורים בארה"ב. החברה ספגה הפסדים כבדים בשנים שלאחר משבר 2008, ונקלעה למשבר חמור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker