חברי הבורסה בתל אביב מתחילים להיענות להצעה למכירת מניותיהם

בית ההשקעות מיטב דש וכמה בנקים הודיעו כי ימכרו את מניות הבורסה שהם מחזיקים לפי שווי כולל של 500 מיליון שקל ■ העסקה תביא להפרדה בין היכולת לסחור בבורסה לבין הבעלות עליה ■ קבוצת הבנק הבינלאומי, בעלת המניות הגדולה ביותר, צפויה לרשום רווח נאה מהמכירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: אייל טואג

בתחילת החודש הציע מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, לחברי הבורסה למכור את מניות הבורסה שבידיהם לגורם שלישי לפי שווי של 500 מיליון שקל. בסוף השבוע החלו חלק מבעלי מניות הבורסה לדווח כי נענו להצעה הבלתי מחייבת שקיבלו מבן זאב.

הראשון להיענות היה בית ההשקעות מיטב דש , שמחזיק ב-5.3% ממניות הבורסה. בית ההשקעות דיווח כבר ביום חמישי כי ימכור את המניות שבידיו תמורת 26.5 מיליון שקל.

לאחר מכן הודיעה קבוצת הבנק הבינלאומי , שמנוהלת על-ידי סמדר ברבר צדיק, כי החליטה למכור 15.4% ממניות הבורסה שהיא מחזיקה תמורת כ-77 מיליון שקל. הקבוצה היא בעלת המניות הגדולה בבורסה, עם החזקה של 20.3%, מתוכן 19.3% מהמניות מוחזקות על-ידי הבנק עצמו והיתר על-ידי חברות בנות.

מכיוון שההחזקה בבורסה רשומה במאזני הבינלאומי לפי שווי זניח, עם השלמת העסקה צפויה הקבוצה לרשום רווח נאה. בקבוצה מעדיפים בשלב זה להישאר עם החזקה של כ-4.9%, בתקווה כי זו תניב השבחה גבוהה יותר בעתיד.

גם שני הבנקים הגדולים - בנק הפועלים ובנק לאומי - החליטו להיענות להצעה ולמכור את מניות הבורסה שלהם. הפועלים, שמחזיק בכ-11.6% ממניות הבורסה, צפוי לקבל תמורתן כ-58 מיליון שקל. רוב הסכום יירשם בדו"חות הבנק כרווח. בנק לאומי יקבל 46.5 מיליון שקל עבור 9.3% מהמניות שבידיו, וגם עסקה זו תירשם ברובה כרווח.

בנק ירושלים , שמנוהל על-ידי גיל טופז, הודיע כי ימכור גם הוא את החזקותיו בבורסה (5.4%) תמורת 26.95 מיליון שקל. גם בית ההשקעות איביאי צפוי להיענות להצעה של בן זאב.

הכנסת משקיעים אסטרטגיים לבורסה

מכירת מניות הבורסה תביא להפרדה הנדרשת בין חברוּת בבורסה, שמביאה עמה את היכולת לסחור בה, לבין הבעלוּת. עד היום החברות והבעלות היו כרוכות זו בזו, אך ההפרדה תאפשר גם לחברות שלא מחזיקות חלק בבעלות על הבורסה לסחור בה.

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: אייל טואג

מטרת ההצעה של בן זאב היא להכניס משקיעים זרים אסטרטגיים לבורסה באחד העם, בניסיון להבטיח את הנפקת הבורסה לפי תוכניות ההנהלה. בחודשים האחרונים סיירו בישראל מספר בכירים מבורסות זרות במטרה למשוך חברות ישראליות לרשום את מניותיהן בבורסות בחו"ל.

בין היתר הגיעו ארצה בכירים מנאסד"ק ומהבורסות בהונג קונג, סינגפור, לונדון, סידני וטורונטו. מעבר לבחינת שיתוף פעולה שיקל על חברות שרשומות בישראל לרשום את מניותיהן גם למסחר בחו"ל, הבכירים בחנו את אופן רכישת מניות הבורסה מידי חברי הבורסה.

החוק החדש לשינוי מבנה בעלות הבורסה קובע כי בעלי השליטה בה חייבים לדלל את החזקותיהם לרמה נמוכה מ-5% תוך חמש שנים. הבנקים מחזיקים ברמה גבוהה מ-5% ולכן לפי החוק הם מחויבים למכור את מניותיהם בבורסה.

רף המחיר המקסימלי למכירת מניות השליטה הוא 500 מיליון שקל, וחברי הבורסה שיקבלו את ההצעה של בן זאב יבטיחו לעצמם את התשלום המקסימלי. עם זאת, הם ימנו מעצמם דיווידנדים שהבורסה עשויה לחלק בחמש השנים הקרובות.

בספטמבר הציע בן זאב לחברי הבורסה לרכוש את מניותיהם לפי שווי של 400 מיליון שקל. ראש רשות ניירות ערך היוצא, שמואל האוזר, לא ראה את ההצעה בעין יפה והעדיף שרכישת מניות הבורסה תיעשה רק על-ידי שותפים אסטרטגיים.

תגובות