לאחר הגיוס: יחק פירסמה הצעת רכש לבעלי המניות באקויטל בכ-400 מיליון שקל

הצעת הרכש, שהופנתה למחזיקים בכ-55% ממניות אקויטל, נעשית לפי מחיר של 97.7 שקל למניה - הגבוה בכ-20% ביחס למחיר ערב ההצהרה על הצעת הרכש

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

יחק השקעות פירסמה אמש (ד') הצעת רכש לבעלי המניות מקרב הציבור באקויטל בהיקף של כ-400 מיליון שקל. הצעת הרכש, שהופנתה למחזיקים בכ-55% ממניות אקויטל, נעשית לפי מחיר של 97.7 שקל למניה – הגבוה בכ-20% ביחס למחיר ערב ההצהרה על הצעת הרכש. ככל שההצעה תיענה, יחק צפויה לקבל לרשותה כ-25% נוספים ממניות אקויטל, כך שתחזיק בכ-70% מהחברה.

המחיר המוצע בהצעת הרכש גבוה בכ-13.1% מהמחיר הממוצע של מניית אקויטל בששת החודשים שקדמו למועד שבו פורסמה הצעת הרכש. מאז פרסום ההצעה, מניית אקויטל נסחרה בעליות חדות, כך שההצעה מגלמת פרמיה של כ-1% בלבד ביחס למחירה של המניה שלשום בבורסה.

אקויטל - שהשליטה בה מיוחסת בשוק ההון לקובי מימון - היא פירמידת אחזקות, השולטת בעקיפין בחברת איירפורטסיטי ובשותפות הגז ישראמקו המחזיקה בתמר. מי שמחזיק בשליטה בפירמידה באופן רשמי הוא חיים צוף, המקורב למימון. הצעת הרכש נעשית כצעד מקדים למיזוג בין אקויטל לחברה הבת יואל, וזאת על רקע "חוק הריכוזיות", שקובע כי הפירמידה נדרשת להתכנס למבנה של שתי שכבות של חברות ציבוריות עד סוף 2019.

המיזוג ייעשה כך שאקויטל - שנסחרת לפי שווי של כ-1.6 מיליארד שקל - "תבלע" את החברה הבת, בעסקת ענק של יותר מ-2 מיליארד שקל. אם הצעת הרכש תזכה להיענות הציבור, אקויטל תפנה לקידום מהלכי המיזוג. אם יחק לא תצליח להגיע לאחזקה של 70% באוקיטל - אחזקה שתאפשר לה להמשיך ולהחזיק בכ-44.5% מאקויטל גם לאחר המיזוג - באקויטל מתכוונים לבצע הנפקת זכויות, שתגדיל את חלקה של יחק.

פירמידת אקויטל היא אשכול מסועף שכולל 7 שכבות של חברות, חלקן פרטיות וחלקן ציבוריות. בראש הפירמידה נמצאת יחק - שותפות מוגבלת, המוחזקת (74%) על ידי יונייטד קינגסווי (חברה זרה בבעלותו של צוף) ועל ידי כרמן ניהול נכסים, שבבעלות משפחת לבנת ויורשי בני גאון (26%). השותף הכללי של יחק (חברת הניהול של השותפות) הינה י.ח.ק מנהלים כלליים בע"מ.

לאחר המיזוג, הפירמידה של אקויטל צפויה לכלול שתי חברות פרטיות בראש הפירמידה (יונייטד קינגסווי ויחק השקעות), ושתי שכבות של חברות ציבוריות: בשכבה האחת, החברה הממוזגת אקויטל-יואל; ובשכבה השנייה, חברת נפטא והחברה האחות איירפורסט סיטי.

לפני כשבוע השלימה יחק השקעות גיוס פרטי מגופים מוסדיים, שנועד לממן את הצעת הרכש, בהיקף של 400 מיליון שקל. יחק הנפיקה סדרת אג"ח בריבית של 2.57%, שתיסחר בין הגופים המוסדיים בלבד (רצף מוסדיים). הריבית שנקבעה בהנפקה מגלמת מרווח של 2.2% מעל אג"ח ממשלתיות בעלות תנאים דומים, וזאת למח"מ (משך חיים ממוצע) קצר יחסית של 2.6 שנים. האג"ח של יחק דורגו ברמה של A מינוס על ידי S&P מעלות - רמה בינונית גבוהה.

יחק הנפיקה את סדרת האג"ח עם שעבוד ראשון על 24.5% ממניות אקויטל. בנוסף, בעל השליטה הרשמי בפירמידה, צוף, לקח על עצמו התחייבויות שונות, כחלק מההתניות הפיננסיות שנקבעו - בין היתר לא לחלק דיווידנדים עד לפירעון מלוא החוב לגופים המוסדיים, וכן לא לבצע פירעון של הלוואות בעלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker