המוסדיים יממנו לאנרג'יאן את הקמת מאגרי כריש ותנין

הגופים המוסדיים הישראליים — ובהם מגדל, הראל, כלל, פסגות והפניקס — נערכים לעסקת המימון הענקית, בהיקף של 1.25 מיליארד דולר

מיכאל רוכוורגר
מאגר כריש
מאגר כרישצילום: AMIR COHEN/רויטרס

גופים מוסדיים בולטים במשק צפויים ליטול חלק במימון הקמתם של מאגרי תנין וכריש של חברת אנרג'יאן היוונית. מדובר בעסקת מימון ענקית, בהיקף של 1.25 מיליארד דולר, שמארגנת החטיבה העסקית של בנק הפועלים המנוהלת על ידי יעקב אורבך.

הגופים המוסדיים שעשויים להצטרף לקונסורציום הממנים הם מגדל , הראל , כלל , הפניקס , מנורה מבטחים ופסגות. כמו כן, עשויים להשתתף במימון בנקים ישראליים בינוניים כמו בנק דיסקונט . כל אחד מהגופים יעניק אשראי של לפחות 100 מיליון דולר. ההרכב הסופי של המממנים והתנאים הסופיים של המימון צפויים להיסגר בשבועות הקרובים. על פי הערכות, המאגרים יהיו מוכנים לפעילות במחצית השנייה של 2020.

כניסתם של גופים מוסדיים למימון של הקמת פרויקט גז גדול כל כך היא צעד נדיר. המממנים ייהנו אמנם מריבית גבוהה יותר לעומת החלופה של מימון נכס שכבר מניב — אך הסיכון בעסקה גבוה יותר. עם זאת, מדובר עדיין בסיכון נמוך באופן יחסי, מכיוון שאנרג'יאן כבר חתמה עם חברת רפק הציבורית על חוזה לאספקה של כ–3 מיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של 15 שנה. בנוסף חתמה על חוזים גדולים עם לקוחות העוגן שלה — בזן, או.פי.סי אנרגיה (שבשליטת קנון) וכיל (שבשליטת החברה לישראל).

אנרג'יאן נערכת לגיוס מניות בבורסת לונדון לצורך פיתוח המאגרים. ההנפקה נועדה לסייע לה להצטייד בהון ראשוני לפיתוח שני המאגרים. עלות הפרויקט נאמדת ב–1.3–1.5 מיליארד דולר.

לצורך מימון הפרויקט נדרשות אנארגי'אן ושותפתה (50%) בכריש ותנין, קרן קרוג'ן קפיטל (Kerogen Capital), להעמיד הון עצמי של 400–500 מיליון דולר. חלק מהסכום צפוי להגיע ממקורותיהן העצמיים, ומרביתו תגויס באמצעות ההנפקה בלונדון. היתרה תמומן כאמור באמצעות גיוס חוב.

אנרג'יאן בחרה בחברת טקניפ כקבלנית של הפרויקט. טקניפ תבצע את התכנון ההנדסי, הבנייה והפיתוח של שדות הגז כריש ותנין. הפיתוח ייעשה באמצעות מתקן צף להפקה, אחסון ופריקה של נפט או גז טבעי.

אנרג'יאן נהפכה לבעלת השליטה בכריש ותנין לאחר שרכשה את המאגרים מקבוצת דלק של יצחק תשובה כחלק ממתווה הגז. תמורת המאגרים שילמה אנרג'יאן 150 מיליון דולר, וכן קבלת תמלוג ל–9% מההכנסות שיפיקו המאגרים. תנין וכריש יצטרפו למאגרים אחרים של ישראל — תמר לוייתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker