רשות המסים עושה סדר בהנפקת מטבעות דיגיטליים

על רקע הקריסה בשערי המטבעות הדיגיטליים המובילים, רשות המסים פירסמה לעיון הציבור טיוטת חוזר להסדרת המיסוי בתחום ■ הטיוטה עוסקת במיסוי חברות שמנפיקות אסימונים דיגיטליים ובמשקיעים שרוכשים את האסימונים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
אסא ששון

רשות המסים פירסמה אתמול טיוטת חוזר מקצועי להתייחסויות הציבור, המסדירה את היבטי המיסוי לחברות שמגייסות כספים בדרך של ICO (Initial Coin Offering) על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ'יין. ICO היא דרך לגייס מימון למיזמים עסקיים, שמתאפשרת דרך טכנולוגיית הבלוקצ'יין. מתחילת 2017 גויסו באמצעות הנפקות ICO יותר מ–4 מיליארד דולר. טיוטת החוזר אינה מתייחסת להשלכות המס העולות ממסחר באסימונים דיגיטליים מבוזרים כמו ביטקוין ואתריום.

רשות המסים התייחסה בטיוטה לאופן המיסוי שחל על חברה המנפיקה אסימונים דיגיטליים ועל המשקיעים שרוכשים את האסימונים, ומאפשרת להם ודאות מיסויית הן מההיבט של ההנפקה והן מההיבט של המסחר המשני והשימוש באסימונים.

כשחברה מעוניינת לבצע גיוס הון באמצעות הנפקה של אסימונים דיגיטליים היא לרוב תצא בקמפיין שיווקי, שמטרתו למשוך משקיעם פוטנציאליים. בהנפקה תפרסם החברה Paper White, שבו יפורטו תנאי החוזה החכם של האסימונים שאותם היא מנפיקה. מסמכי ה–Paper White יפרטו את המוצר או השירות שבכוונתם לפתח ולהציע למשקיעים, את המודל העסקי הצפוי של החברה, יזמיה, האסימון שיונפק, אופן חלוקתו והזכויות הנובעות ממנו.

החוזר מציין כי התמורה המתקבלת מהנפקה תירשם כהכנסות נדחות או הכנסות מראש (מעין מקדמה מלקוח) בחברה המנפיקה. ההכנסות מראש יירשמו על פי שווי התקבולים שהתקבלו ביום ההנפקה, מזומן ושווה מזומן, ככל שהתקבלו אסימונים מבוזרים אחרים. חברה מנפיקה, ששמרה בבעלותה מלאי אסימונים במסגרת ה–ICO תכיר בהכנסה במועד מכירתם.

ואולם, החברה שהנפיקה אסימונים תוכל להכיר באופן מיידי בהכנסה — אם תמורת ההנפקה היתה מיועדת לפיתוח של מוצר או שירות מסוים, והפיתוח לא צלח; אם החברה המנפיקה הכריזה על פירוק, או נכנסה להקפאת הליכים או הגיעה לחדלות פירעון; ואם החברה העבירה את מחויבויותיה למחזיקי האסימונים לגוף אחר או החברה המנפיקה מכרה את פעילותה.

אם החברה מנפיקה אסימונים לעובדים, הכנסת העובד תחויב במס בעת הקצאת האסימון.

טיוטת החוזר עוסקת רק בסוגיות המס שינבעו מהנפקות של אסימוני שירותים ומוצרים בלבד, ואין היא עוסקת בהנפקת אסימונים בעלי מאפיינים של הון.

מנהל רשות המסים, משה אשר, אמר: "רשות המסים עוקבת אחר ההתפתחויות הטכנולוגיות, ופועלת כדי לתת מענה בכל הנוגע להשלכות המיסוי הנובעות מפעילות במטבעות וירטואליים והנפקות של אסימונים דיגיטליים. בכך, יש כדי להגביר את הוודאות והשקיפות המיסויית למי שפועל בתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker