קרנות ההיי-טק החדשות מתקשות לגייס

מתוך חמש קרנות, שמנסות לגייס 400 מיליון שקל כל אחת, רק ארבע יוכלו ליהנות מההטבות שמציע האוצר ■ בינתיים, כל הקרנות יחדיו קיבלו התחייבויות של כ-300 מיליון שקל בלבד - אבל נותר עוד זמן רב עד למועד הסופי של הגיוס

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקזיט חברת קומרנטצילום: עופר וקנין
אסא ששון

חמש חברות שהקימו קרנות היי-טק חדשות - איילון והלמן אלדובי, אי.בי.אי, תמיר פישמן, אקסלנס ואלומות - מנסות לגייס 2-1.6 מיליארד שקל מכספי הציבור. ואולם רק ארבע קרנות, שיצליחו לעמוד ברף גיוס מינימלי של 400 מיליון שקל כל אחת, יוכלו ליהנות מההטבות שמציע משרד האוצר.

נכון להיום, כל הקרנות יחדיו קיבלו התחייבויות של כ-300 מיליון שקל בלבד. נציין כי מרבית הגופים המוסדיים לא מתלהבים מהקרנות החדשות, ואין להם עניין להשקיע בהן את כספי החוסכים. רוב ההתחייבויות הגיעו מבתי ההשקעות הקטנים. עם זאת, נותר עוד זמן רב עד למועד הסופי של הגיוס.

בשיחה עם בכיר בתחום, הוא אמר: "נורא רצו שנהיה מעורבים בזה, אבל סירבתי - כי אני מעריך שזה לא יטיב עם הצרכנים".

נזכיר כי משרד האוצר ורשות ניירות ערך יזמו הקמה של קרנות ציבוריות חדשות - שילוב בין קרן הנאמנות המסורתית והמוכרת לקרן הון־סיכון. הקרנות החדשות מאפשרות למשקיעים פרטיים להשקיע בהיי־טק, וליהנות מתמריצים שנותנת המדינה - למשל, מנגנון הגנה מהפסדים של עד 50 מיליון שקל.

הקרנות יאפשרו לכל משקיע מהציבור להשקיע כל סכום שירצה - מכספו האישי או באמצעות תיקי חיסכון, קרנות נאמנות, קרנות פנסיה או קופות גמל. מדובר בקרנות סגורות (לא ניתן למשוך או להשקיע בהן במהלך חייהן, בשונה מקרנות נאמנות רגילות), שייסחרו כחברה ציבורית בבורסה.

כאן בדיוק טמונה הבעיה העיקרית. עשוי להיפתח פער גדול מאוד בין השווי הכלכלי של הקרן לבן השווי שבו היא נסחרת בבורסה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker