"האם ביטקוין הוא נייר ערך? בקרוב נפרסם מסקנות"

בראש הוועדה לבחינת הרגולציה בתחום הביטקוין והנפקת מטבעות דיגיטליים עומד מוטי ימין, לצד הכלכלנית הראשית של רשות ני"ע ■ רגע לפני שהוא פורש מתפקידו אחרי 18 שנה ברשות, ימין מדגיש: "אנחנו כרשות צריכים להחליט אם זה נייר ערך או לא"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
ביטקויןצילום: Benoit Tessier/רויטרס

אחד הדברים החמים שמעסיקים את מוטי ימין לקראת פרישתו מתפקיד מנהל מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך הוא הוועדה לבחינת הרגולציה בתחום הביטקוין והנפקת מטבעות דגיטליים (ICO), שהוא עומד בראשה עם הכלכלנית הראשית של הרשות, ד"ר גיתית גור גרשגורן.

לדברי ימין, "תופעת הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגטליים צברה תאוצה בקצב מסחרר, וחשוב להבין שביטקוין ו–ICO זה שני דברים שונים. ה–ICO זאת דרך של סטארט־אפ לגייס כסף. אנחנו כרשות צריכים להחליט אם זה נייר ערך או לא. ואם התשובה חיובית, האם זה מוצע לציבור בישראל — זה לא ממש ברור מאחר שהאינטרנט גלובלי. ואם זה נייר ערך, מהי הרגולציה הרלוונטית".

הם לא מוצעים בישראל, זה מוצע באינטרנט.

"זאת שאלה שכל הרגולטורים נדרשים לה. זאת פנייה לציבור בלתי ידוע, שאינה מתחשבת בגבולות טריטוריאליים. גם בעולמות של רגולציה יש פה מהלך של מכירה לישראלים. יש הנפקות שבהן מוצעים טוקנים (אסימונים) בעלי משמעות גלובלית, ויש טוקנים שהם בעלי אופי מקומי (למשל, לצורך רכישה בעסקים בתל אביב בלבד), שלא יעניינו משקיעים עולמיים גם אם ההנפקה תהיה באינטרנט. בהקשר הזה יש את הוועדה לבחינת הרגולציה, ובקרוב נפרסם את המסקנות והדו"ח. זה בהחלט אתגר. חייבים לתת תשובות ברורות עבור היזמים. אם לא נדע לייצר ודאות רגולטורית, אז גופים שפונים לקהל גלובלי עלולים לחסום את תושבי ישראל".

מוטי ימיןצילום: אייל טואג

תסביר בבקשה.

"אם יזם לא יידע מה נחשב הפרת חוק בישראל, אז יזמים שמבצעים גיוסים של טוקנים ברמה גלובלית יימנעו מגיוס בישראל, כי הם לא ירצו להיחשב מפרי חוק. ישראל היא כוח חזק בצד היזמי והטכנולוגי של ה–ICO's, אבל ברמת המימון היא שחקן קטן לעומת הכסף שניתן להשיג במדינות כמו ארה"ב. לא היינו רוצים לחסל את החלק המימוני, לכן השוק צמא לכללים רגולטוריים".

אתם מתואמים עם רשויות אחרות בעולם?

"הנושא נמצא בחיתולים. אנחנו עוקבים אחר כל התפתחות של רגולטורים אחרים, גם לגבי המלצות שמאגדות כמה גופים".

אתם הרי לא יכולים להגן על המשקיעים ב–100%, יהיו גם נפילות. אז אולי צריך להגיד למי שירצה לפעול בתחום שיידע שיהיו נפילות ושזה חלק מהמשחק.

"אני מסכים לגמרי. זה נכון גם להשקעה במניות וגם לחברות ביומד. סיכויי ההצלחה של סטארט־אפ נמוכים אפילו מ–5%, וצריך לומר את זה למשקיעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker