כנפיים מעוניינת לרכוש את תעש

דדי בורוביץ' למנכ"ל משרד ראש הממשלה: "אנו עוקבים בדריכות אחר פעולותיה של הממשלה הנוגעות להפרטת תעש"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

קבוצת כנפיים, בעלת השליטה באל על, מעוניינת להתמודד במכרז על הפרטת התעשייה הצבאית (תעש) - כך נודע ל-TheMarker.

קבוצת כנפיים אחזקות, הנמצאת בשליטת משפחת בורוביץ' וחברת טמרס של פויו זבלודוביץ', מחזיקה (100%) בכנפי תחזוקה, המתחזקת מטוסים לחיל האוויר בשיתוף התעשייה האווירית. אביו של זבלודוביץ' היה ממקימי תעשיית הנשק בישראל. בסוף שנות ה-80 הפסיקה החברה של משפחת זבלודוביץ' את פעילות ייצור הנשק, ועברה להשקעות בנדל"ן.

בין המתעניינים ברכישת תעש נמצאות אלביט מערכות, רפאל, התעשייה האווירית ומספנות ישראל. המהלכים להפרטת תעש נעצרו לאחר שמנהל רשות החברות החדש, דורון כהן, הודיע לעובדים כי לא ניתן להנפיק את החברה בבורסה במצבה הפיננסי הנוכחי, ולכן יש לפרסם מכרז למכירתה למשקיע פרטי. העובדים מתעקשים כי החברה תונפק כאשר היא נקייה מחובות ובעלת יציבות פיננסית.

המכשול העיקרי להפרטה נובע מהפער בין הממשלה לעובדי תעש בנוגע לגובה הסכום שישמש רשת ביטחון ל-1,050 עובדים הצפויים לעזוב לאחר ההפרטה. בעוד הממשלה מוכנה לספק רשת ביטחון של 300 מיליון שקל בלבד, העובדים דורשים סכום של יותר ממיליארד שקל, לפי קצב הפרישה; מדובר בפער של 500-800 מיליון שקל. הנהלת תעש הציעה להפקיד עבור העובדים 670 מיליון שקל, אך העובדים דחו את ההצעה. מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, פנחס בוכריס, מנהל מגעים לגשר על הפער בין הצדדים.

בשנים האחרונות נעו התוצאות הכספיות של תעש בין הפסד לאיזון. במחצית השנייה של 2009 נאלצה הממשלה להזרים כספים לתשלום משכורות לעובדי החברה, אולם מתחילת 2010 מצליחה החברה לשלם את המשכורות מתזרים המזומנים שלה, בין השאר, הודות לעסקה באחת ממדינות מרכז אסיה. חלק מהקשיים של תעש בסוף 2009 נבעו מהקפאת עסקות בהודו בחשד כי החברה הציעה שוחד כדי לקדם את עסקיה במדינה. בתעש הכחישו את החשדות. באחרונה פורסם בהודו כי ההקפאה הופשרה בתחומים בהם יש לתעש ערך מוסף ייחודי.

נוסף על תוכנית ההפרטה, גיבשה הנהלת החברה תוכנית חומש, הכוללת תחזית צמיחה פנימית של 10% בכל אחת מחמש השנים הבאות; התוכנית כוללת שינוי במבנה הארגוני למבנה מכוון לקוח והתמקדות בתחומי הליבה, ובהם רכב קרבי משוריין (רק"מ), מערכות ארטילריה וחימוש חכם.

בדיון שקיימה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בחודש שעבר במצבה של תעש, אמר מנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, כי הממשלה מבקשת למכור את תעש באמצעות מכרז ולא באמצעות הנפקה בבורסה. כהן גילה כי שוחח עם הרוכש של מספנות ישראל, סמי קצב, המבקש להשתתף במכרז להפרטת תעש ולנהל משא ומתן עם העובדים כפי שנעשה במספנות ישראל.

ביקושי יתר בהנפקה

קבוצת כנפיים השלימה לפני כחודשיים בהצלחה גיוס אג"ח שקליות (סדרה ד') בהיקף של 100 מיליון שקל עם ביקושי יתר של יותר מ-220 מיליון שקל, גם במכרז המוסדי וגם במכרז הציבורי. האג"ח גויסו בשיעור מרווח הסופי של 4.9% מעל ריבית הגילון ובמח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-4.1 שנים, והן נפרעות בשמונה תשלומים חצי שנתיים (פברואר ואוגוסט) בשנים 2013-2016.

לכנפיים אחזקות נוספות בתחום התעופה; הקבוצה מחזיקה (100%) בגלובל כנפיים ליסינג, העוסקת בהחכרת מטוסים בחו"ל, ו-50% ב-QAS המעניקה שירותי קרקע לחברות תעופה, טרקליני נוסעים VIP ובתי קפה בנתב"ג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker