תשכחו מפייסבוק - תכירו את פורסקוור

אומרים עליה שהיא תצליח לשנות לא רק את החיים המקוונים שלנו, אלא גם את חיינו האמיתיים. הכירו את הרשת החברתית מבוססת המיקום פורסקוור, שמאפשרת לדווח לחברים בכל עת היכן אתם נמצאים - ולראות היכן הם נמצאים

אורי ברקוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי ברקוביץ'

>> כנראה שצריך הרבה מאוד ביטחון עצמי כדי לסרב להצעה של גוגל. בדצמבר 2009 עשתה זאת חברה צעירה בשם Yelp, שלאחר משא ומתן ארוך ומייגע סירבה להירכש תמורת 550 מיליון דולר ונותרה עצמאית. עם או בלי קשר להחלטה החריגה, כחודש לאחר מכן השיקה Yelp גרסה חדשה ומהפכנית לאפליקציית האייפון שלה. באותו רגע נהפכה Yelp לשחקנית הגדולה ביותר בזירה הלוהטת ביותר בתעשיית האינטרנט כיום - רשתות חברתיות מבוססות מיקום.

רשתות חברתיות מבוססות מיקום (ראה מסגרת), הן כבר מזמן הרבה יותר מניווט GPS, ומשלבות בין המאפיינים של רשתות חברתיות רגילות כמו פייסבוק לבין אפליקציות סלולריות הפועלות על גבי מכשירים חכמים הכוללים GPS. יחד הן יוצרות שירות בסיסי המאפשר למשתמש לדווח לחבריו על מקום הימצאו בכל רגע נתון, ולראות היכן הם נמצאים. על גבי יכולות אלה ניתן לבנות אינספור שירותים נוספים, ולא מעט מודלים עסקיים חדשים. במסגרת המודל המסקרן ביותר מוגדרים למעשה מחדש היחסים בין העסק ללקוח. הלקוח עוזר לקדם את העסק באמצעות ביקורים חוזרים בו, שמתועדים ברשת החברתית ומהווים סוג של פרסום עקיף, או באמצעות כתיבת ביקורות אודותיו. במקביל, העסק יכול לקבל הבלטה ברשימת העסקים הקרובים ללקוח תמורת תשלום לספק או בחינם, תמורת הבטחה למתן הטבה ללקוח, למשל.

הרשת החברתית מבוססת המיקום פורסקוור נהפכה בשבועות האחרונים לשם החם ביותר בתעשיית האינטרנט האמריקאית - והשירות שלדעת רבים בעיתונות הטכנולוגית מסמן את הכיוון שאליו הולכות הרשתות החברתיות בשנים הקרובות. מייסדי פורסקוור, דניס קאולי ונייבין סלבדוראי, הקימו את החברה על חורבות חברת דודג'בול, שנמכרה לגוגל ב-2005 ונסגרה על ידה לפני כשנה. אף שמספר הגולשים בפורסקוור עדיין נמוך, קצב הצמיחה שלה בשבועות האחרונים מעורר השתאות, עם מספר עדכונים ששילש עצמו מאז נובמבר 2009 וכבר מגיע לכ-1.2 מיליון עדכונים בשבוע.

למרות השוני, המרכיב המשותף לכל הרשתות החברתיות הקיימות הוא היכולת לבצע את הפעולה המכונה "צ'ק אין". מדובר בפעולה המקבילה לפרסום טוויט בטוויטר או עדכון סטטוס בפייסבוק - אך נבדלת מהן בדבר אחד: היא מקושרת למיקום ספציפי. באפליקציית האייפון MyTown, הגולש מבצע צ'ק אין במסגרת משחק וירטואלי שבו הוא "רוכש" נכסים ברחבי העיר, וברגע שהגולש נמצא ליד מקום מסוים הוא מעדכן בלחיצת כפתור כי הוא נמצא שם.

ב-Yelp, רשת חברתית המתמחה בביקורות על מסעדות ומקומות בילוי, הגולש יכול לציין באיזה עסק הוא מבקר. בפורסקוור היריעה רחבה יותר, ולמעשה הגולש יכול לסמן כל מקום במפה בתור אירוע ולעשות עבורו צ'ק אין. ברשת החברתית Whrrl, המסע בעיר מתועד כסיפור, אבל גם שם יחידת הבסיס היא פעולת הצ'ק אין.

באתי, ראיתי, צייצתי

כיצד מתבצעת בפועל הגלישה ברשת חברתית מבוססת מיקום? בפורסקוור, כאשר משתמש מגיע לאירוע, הוא שולף את הסלולרי, מפעיל את האפליקציה המתאימה או גולש לאתר הסלולרי, מחפש אילו אירועים יש בסביבה, בוחר את האירוע שבו הוא נמצא ולוחץ על כפתור צ'ק אין. אם המשתמש הגדיר זאת מראש, לחיצת הכפתור תעדכן לא רק את חבריו בפורסקוור, אלא גם את חבריו בפייסבוק ובטוויטר. החברים בפורסקוור יוכלו לראות את העדכון באתר, בסלולרי או במייל. בחלק מהמקרים הם יראו את ההודעה בליווי מפה שבה ציון המקום שממנה נשלחה ההודעה.

הרשת מתגמלת בנקודות ובעיטורים (Badges) שונים על סוגים שונים של פעולות ובכך מעודדת אותם להרבות בעדכונים ובהשתתפות. עתה, משתמש נוסף שיגיע לאירוע יוכל גם כן לעדכן על נוכחותו באמצעות צ'ק אין ולהוסיף הודעה אישית. אם משתמש הרשה זאת מראש, הנוכחים האחרים יוכלו להגיע מעמוד הפרופיל שלו בפורסקוור אל העמוד שלו בפייסבוק או בטוויטר. בלחיצת כפתור המשתמש יכול לראות גם מי מחבריו נמצא בסביבה, ברשימה או על גבי מפה.

האפליקציה והאתר של פורסקוור מציעים עוד מגוון פיצ'רים שהופכים אותו למעין מדריך עירוני ולאתר לניהול פעולות הפנאי. כך למשל, ניתן להוסיף בכל עת טיפים על בתי עסק שונים. למרות שפע הפרטים, מבדיקת TheMarker עולה כי מדובר ביישום אינטואיטיבי וקל להבנה ושליטה.

Yelp נערכת לפריצה מטאורית השנה

בשבועות האחרונים כמעט שלא עובר יום מבלי שתעשייה מתעוררת זו מספקת כותרות. כשבועיים לאחר הפיכתה לרשת חברתית מבוססת מיקום, הודיעה Yelp כי גייסה 100 מיליון דולר מקרן פרטית לפי שווי של 475 מיליון דולר. גיוס ההון ישמש את החברה כדי להרחיב את השירות לערים נוספות בארה"ב ומחוצה לה. כמו כן, היא מתכוונת להרחיב את מספר השפות שבהן היא תומכת ולהגדיל את סוללת אנשי המכירות מ-150 כעת ל-500 עד סוף השנה.

לזירה חמה זו נכנסות גם מפעילות הסלולר הגדולות בארה"ב. בסוף ינואר הכריזה AT&T כי השיקה יישום מתחרה ל-Yelp בשם buzz.com, שנמצא בשלבי ניסוי וסגור לקהל, ושלא יכיל מאפיינים של רשת חברתית עצמאית והוא מתוכנן כשירות המבוסס על רשתות חברתיות קיימות. מיד לאחר מכן הודיעה ורייזון על פיצ'ר חדש באפליקציית הניווט שלה, שמאפשר לעדכן באמצעותה את הסטטוס בפייסבוק בצירוף המיקום המדויק.

מרוץ האפליקציות הוא רק קדימון למאבקים בעתיד. במצגת של מורגן סטנלי שפורסמה בינואר היו Yelp ופורסקוור שתי הדוגמאות הבולטות תחת הכותרת "שירותים מבוססי מיקום הם ביג דיל". סביב עסקים אלה צפוי להתחולל האקשן, אך כצפוי לתחום שנמצא בחיתוליו, עדיין לא ברורים המודלים העסקיים. Yelp למשל, מציעה חינם שירותים לעסקים הרוצים לקבל הבלטה ברשת, בשעה שפורסקוור מנסה לגבות תמורתם תשלום.

עם זאת, פורסקוור נהפכת לשחקנית הבולטת בענף החדש של הרשתות החברתיות, וזוכה לפרגון מקיר לקיר. הבלוג המוביל בעולם למדיה חברתית, מאשאבל, אף פירסם פוסט תחת הכותרת "האופנים שבאמצעותם פורסקוור משנה את העולם", וקבע כי פורסקוור יצרה מטבע עובר לסוחר חדש והפכה פעילות חברתית למשחק. לא מן הנמנע כי אחת הסיבות להתלהבות זו היא רשימת המשקיעים ה"כוכבים" שעומדים מאחורי החברה. בין המשקיעים בחברה נמצאים כמה מהשמות של היזמים שהקימו את להיטי הווב 2.0 של העשור הקודם: מייסד טוויטר ג'ק דורסי, מייסד Digg קווין רוז ומייסד דלישס ג'ושוע שכטר.

ההובלה של פורסקוור נובעת כפי הנראה מכך שהיא לא חיכתה עד שיהיה בידיה השירות המושלם. להפך, היא הסתפקה בכמה פיצ'רים חיוניים וניתנים להבנה אינטואיטיבית והעדיפה להשקיע את האנרגיה המוגבלת שלה בהפצה. כך, בעוד המתחרות ממשיכות להגביל את עצמן בעיקר לארה"ב, נפתחה פורסקוור בהדרגה אך בקצב מהיר לעוד ועוד ערים עד שבינואר 2010 נפתחה לכלל העולם. בעוד המתחרות מציעות לרוב אפליקציות לאייפון ולאנדרואיד בלבד, פורסקוור, שלה שבעה עובדים בלבד, תומכת גם בבלקברי ובפאלם. האפליקציה לסימביאן - מערכת ההפעלה של המכשירים החכמים של נוקיה - נמצאת כעת בשלבי פיתוח גם היא.

הטרנד הטרי לא פסח גם על ישראל, אם כי הרשת היחידה שמפגינה כאן ניצני פעילות היא פורסקוור, אך בשלב זה בעיקר בקרב אנשי אינטרנט והיי-טק, המכונים "מאמצים מוקדמים". תל אביב הצטרפה לפורסקוור כבר בנובמבר 2009, בעת שהשירות התרחב ל-100 ערים בעולם. יש לציין כי האפליקציה של פורסקוור לא פועלת עדיין באופן מלא בישראל, וכי פונקציה מרכזית בה - הצגת המיקום על גבי מפה, אינו פועל באופן תקין.

ומה עם פייסבוק? כיצד קרה שהשם המזוהה ביותר עם מובילות וחדשנות בתחום הרשתות החברתיות נותר מאחור? לפייסבוק לא תהיה בעיה לכבוש בקלילות מקום מרכזי בתעשייה המתפתחת הזו, וברור כי היא עובדת ברגעים אלה על יישום מבוסס מיקום משלה.

לפייסבוק מרב הסיכויים להצליח. בניגוד לרשתות ייעודיות, היא כבר כוללת את מרבית החברים האמיתיים, כאלה שסביר מאוד שהמשתמש ירצה לספר להם על מקום הימצאו וירצה לדעת היכן הם נמצאים כדי לפגוש אותם. ואולם הגורם המשמעותי אולי מכל הוא הגורם הטכני. האפליקציה של פייסבוק מותקנת כבר עתה על מיליוני מכשירי סלולר בעולם. בקלות יחסית יכולה החברה לשדרג האפליקציה למבוססת מיקום.

אילו יישומים אנו צפויים לראות בעתיד? אם הרשת היא הקרקע, פייסבוק היא שכבת האספלט המרוחה עליו. היא פלטפורמת הגלישה הפופולרית כיום, האוטוסטרדה שממנה הגולש יוצא אל הנתיבים והאתרים השונים, אך תמיד חוזר לדרך הראשית. היישומים הבאים יוכיחו שפייסבוק היא בסך הכל עוד שכבה גיאולוגית ברשת. שירותים מבוססי מיקום שעונים על השאלה "היכן אתה?" הם רק תחילת דור חדש של יישומים. החל ביישומים שיציגו למשתמש חברים פוטנציאליים על בסיס הרגלי הבילוי שלו, משחקים, שירותי היכרויות וכמובן, שפע יישומים מסחריים, עסקיים ופרסומיים חדשים שיפתחו אינסוף הזדמנויות חדשות. מי היה מאמין שהעשור שחלף ייראה כה פרימיטיבי, כה מהר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker