ההשקעה החדשה-ישנה של מייסד ICQ, יאיר גולדפינגר

יאיר גולדפינגר משקיע 1.5 מיליון שקל בחברת הפרסום באינטרנט, וויטסמוק, במחיר הגבוה בכ-11% ממחיר השוק - ויגדיל את החזקתו בה מ-6.7% ל-12.2% ■ גולדפינגר מתכוון להעמיק את מעורבותו בחברה - שמנייתה צללה בשנתיים האחרונות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יאיר גולדפינגר
יאיר גולדפינגרצילום: תומר אפלבאום

מייסד אייסיקיו מאמין כי יוכל להוציא את וויטסמוק הכושלת מהבוץ שבו שקעה. חברת השיווק והפרסום באינטרנט, שפיטרה בחודש שעבר כשליש מעובדיה בשל גידול בהפסדים, דיווחה היום על גיוס של 1.9 מיליון שקל מיאיר גולדפינגר וממשקיעים נוספים. ההשקעה נעשתה לפי מחיר של 30 אגורות למניה, הגבוה ב-10.7% ממחיר המניה אתמול. מניית וויטסמוק מגיבה בזינוק של עד כ-30%, לשווי חברה של כ-25 מיליון שקל.

השקעתו של גולדפינגר, בהיקף של 1.5 מיליון שקל, תתבצע דרך חברת רימון שבשליטתו המלאה. החברה החזיקה ב-7.2% ממניות וויטסמוק, ותעלה כעת לאחזקה של 12.9%, כך שהיא תהיה בעלת המניות השנייה בגודלה בחברה, אחרי קרן אוולושן (13.1%). גולדפינגר הודיע לוויטסמוק כי הוא מעוניין להעמיק את מעורבותו בחברה, ואף להתמנות בעתיד לדירקטור.

מנכ"ל וויטסמוק, איתי מרוז

בחברה מקווים כי גולדפינגר, המתגורר בארה"ב, יוכל למצוא עבורה השקעות בתחום פעילותה. "הוא חושב שיש הזדמנויות שאפשר לנצל עבורנו, גם בתחומים אחרים". אמר גורם בחברה. ההשקעה תכניס כסף לקופת המזומנים הריקה של וויטסמוק, שמאמינה כי לאחר תכנית ההתייעלות שביצעה בחודש שעבר תציג סוף-סוף רווחיות. החברה סגרה מחלקות הפסדיות שונות, שאינן צפויות להניב רווח נקי גם בשנה הנוכחית. מתוך 30 העובדים בחברה, עשרה פוטרו כחלק מתכנית ההתייעלות. לפי ההערכות, וויטסמוק הכניסה בשנה החולפת בין 60 ל-70 מיליון שקל בשנה. במחצית 2017 הסתכמו הכנסותיה ב-36.3 מיליון שקל, גידול של 85% בהשוואה למחצית הראשונה של 2016. הגידול נרשם בזכות פעילות הפרסום בוידאו ורכישת פעילות וויז דאטה בפברואר 2017. בתקופה זו הפסידה החברה כ-900 אלף שקל.

וויטסמוק מתמודדת עם מצב עסקי מאתגר במיוחד, ושווייה צנח בשנתיים האחרונות לרמות שפל. באוגוסט שעבר היא מכרה את הזכויות על מיזם ''קיבו'' (kibo) הכושל, שבו השקיעה כ-11 מיליון דולר יחד עם  אפליי  של נעם לניר. השתיים התקשו לייצר ממנו הכנסות משמעותיות, והמיזם גרם לשתיהן הפסדים. תכנית ההתייעלות עליה הכריזה החלה בעקבות הפסדים של 1.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2017 בלבד – פי חמישה מההפסד ברבעון המקביל ב-2016. הכנסות החברה באותו רבעון הסתכמו ב-14 מיליון שקל בלבד – ירידה של 17% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016. באותו יום שווייה של וויטסמוק קרס בכ-40%. מניית החברה צללה ביותר מ-80% בשנים 2017-2016 לשווי של כ-20 מיליון שקל בלבד. 

גם כוונתה של החברה לרכוש חברה ישראלית הסינרגטית לפעילותה, במטרה לעבור לרווחיות, העלתה חרס. באוקטובר האחרון הודיעה וויטסמוק כי תרכוש חברה תמורת כ-6 מיליון דולר, והמנכ"ל איתי מרוז אף הצהיר כי יחד יוכלו החברות לעבור לרווחיות, אך חודשיים לאחר מכן הודיעה וויטסמוק על סיום המגעים בין הצדדים ללא שהושגו הבנות.

הנהלת מדיפאואר פותחת את המסחר בבורסה לרגל רישום מניות החברה, ב-2017. גולדפינגר (במרכז) מחזיק ב-52% ממניות מדיפאוארצילום: שי שחר/אתר הבורסה

גולדפינגר משקיע כיום בעיקר בחברות סטארט־אפ צעירות. ב-1998 ביצע את האקזיט הגדול במשק הישראלי עד אותה תקופה, כשמכר את חברת מיראביליס שהקים (ושפיתחה את אייסיקיו) לחברת AOL האמריקאית תמורת 407 מיליון דולר. פרט להשקעות בתחום ההיי־טק, גולדפינגר השקיע גם בתחומי הנדל"ן והאופנה, והוא מחזיק כיום ב-52% ממניות חברת חברת הנדל"ן המניב  מדיפאואר .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker