לאחר שכיל קרסה ב–60%: פוטאש מכרה 13.8% מהחברה ב–700 מיליון דולר

פוטאש מחויבת למכור את אחזקותה בכיל בשל המיזוג עם אגריום ■ הרוכשים בעסקה היו בעיקר מוסדיים מישראל, שקנו את המניות בדיסקאונט של 5% ביחס למחיר הנעילה ביום חמישי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עידן עופר
עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ

העננה שריחפה חודשים ארוכים מעל מניית כיל הוסרה היום (ג'), לאחר שיצרנית הדשנים הקנדית פוטאש דיווחה על עסקה למכירת אחזקותיה (13.77%) בכיל בתמורה לכ–700 מיליון דולר. החלטת פוטאש לממש את חלקה בכיל נובעת מאילוצים רגולטוריים הקשורים להגבלים עסקיים על רקע המיזוג של פוטאש עם אגריום.

פוטאש מכרה את מניותיה בכיל לשורה של גופים מוסדיים מישראל ומהעולם בהנחה (דיסקאונט) של 10% על מחיר השוק. מקור המקורב לעסקה אמר ל–TheMarker כי מדובר בקבוצה של חמישה־שישה מוסדיים מישראל ושני גופים זרים, שפנו לפוטאש והגישו הצעה לרכישת מניות כיל. לפי הערכות, המוסדיים מישראל היו מיטב דש, פסגות, הפניקס, כלל ביטוח, הראל ומנורה מבטחים — שלפי הערכות השקיעו כל אחד כ–100 מיליון דולר.

אתמול התנהל מו"מ על המחיר בין פוטאש למוסדיים, והעסקה נסגרה לבסוף במחיר של 13.6 שקל (כ–4 דולרים) למניה, המגלם דיסקאונט של כ–10% על מחיר הסגירה ביום שני — 14.45 שקל — או דיסקאונט של 5% ביחס למחיר הסגירה ביום חמישי בשבוע שעבר. מי שהובילה את העסקה ואירגנה את קונסורציום המשקיעים היתה קרן הגידור ion של סטיבן לוי. בנקאי ההשקעות בעסקה היה UBS.

כבר ביום ראשון עלתה מניית כיל ב–8.7%. ייתכן כי העלייה נבעה מדליפה מוקדמת של העסקה הנרקמת לפעילים בשוק. אתמול ירדה המניה בכ–3%, והיום עלתה ב–0.9% למחיר של 15.25 שקל, לאחר שבתחילת יום המסחר נסחרה בירידה של כמעט 5%. המחיר היום בנעילה מגלם למוסדיים רווח של כ–10%. המכירה צפויה להגדיל את הסחורה הצפה של מניות כיל בכשליש, ועשויה גם לתרום להגדלת הסחירות במניה.

היום דיווחה פוטאש כי תציע לגופים מוסדיים מישראל ומהעולם 176 מיליון מניות של כיל, שיימכרו במכרז. המכרז של פוטאש, שלמעשה כבר הושלם, נעשה בדרך של הצעה פרטית לגופים המוסדיים, וסגירתו הטכנית תתקיים ב–23 בינואר. זוהי עסקה מחוץ לבורסה. ההצעה הוגבלה בידי הרגולטורים בחו"ל, כך שפוטאש יכלה למכור חבילה שכוללת עד 5% ממניות כיל לרוכש אחד.

מכירת השליטה נבלמה בזמנו על ידי יאיר לפיד

פוטאש, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, רכשה 9% ממניותיה של כיל בשלב הראשון של הפרטת החברה בידי ממשלת ישראל ב–1998, וב–2010–2005 הגדילה את אחזקותיה ל–13.77%. החברה פתחה במהלך לרכישת השליטה בכיל ב–2012, אך שר האוצר בזמנו, יאיר לפיד, והחשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנג'ו, הכשילו את המהלך.

ההחלטה על מימוש המניות אינה מפתיעה. באוקטובר קיבלה פוטאש את אישור רשויות ההגבלים העסקיים בסין ובהודו למיזוג בינה לאגריום. המיזוג, שיצר חברה מאוחדת בשם נוטריאן (Nutrien), המנוהלת על ידי צ'אק מגרו, הותנה בכך שפוטאש תמכור תוך 18 חודשים לכל המאוחר את אחזקותיה ביצרניות אחרות של דשנים כמו כיל, חברת האשלג הירדנית APC (28%) ו–SQM מצ'ילה (32%).

פוטאש ואגריום קיבלו אישור לבצע את המיזוג עוד בטרם תשלים פוטאש את מכירת הנכסים הללו. אישור רשות ההגבלים בסין ובהודו נדרש, משום ששתי המדינות הן שתיים מארבעת השווקים הגדולים בעולם לאשלג עם ארה"ב וברזיל. עוד לפני קבלת האישור בהודו, קיבלו פוטאש ואגריום אישור בלתי מותנה למיזוג בקנדה, ברזיל ורוסיה, בעוד תהליך האישור הרגולטורי בארה"ב עדיין נמשך.

לפני המיזוג פוטאש החזיקה ב–19% מכושר הייצור העולמי של אשלג, ואגריום החזיקה ב–3% ממנו, כך שהמיזוג יביא לכך שנוטריאן תחזיק ישירות ב–22% מכושר הייצור העולמי. אלמלא נכפתה עליה מכירת אחזקותיה ביצרניות אשלג אחרות, היתה פוטאש מחזיקה במישרין ובעקיפין ב–35% מכושר הייצור העולמי. נוטריאן נסחרת כעת בבורסת NYSE בארה"ב לפי שווי של 17.5 מיליארד דולר.

שוק הדשנים בשפל

מניית כיל נפלה בחמש השנים האחרונות בכ–60%. שווי החברה, מקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר, מסתכם ב–19.5 מיליארד שקל, המגלם למניותיה של פוטאש שווי של כ–2.7 מיליארד שקל (782 מיליון דולר).

הנפילה במניית כיל קשורה למצבו של שוק הדשנים הגלובלי, שנמצא כעת בשפל, עם מחירים נמוכים בכל שלוש קטגוריות הדשנים — חנקן, פוספט ואשלג. ההערכות הן שהשפל, שנגרם עקב ביקושים נמוכים של חקלאים, יימשך גם ב–2018, וייתכן אף ב–2019.

כתוצאה מהשפל, חברות בענף, בהן כיל, פונות להתייעלות, משביתות חלק מהמפעלים, ומחפשות דרכים יצירתיות להתייעל — ובכלל זאת באמצעות מיזוגים. לחולשה בענף עשויה להיות השלכות גם על דירוג האשראי של חלק מהחברות. לפי הערכות, הירידה בביקושים לאשלג נובעת, בין השאר מקיטון בהכנסות החקלאים; מפגעי מזג אוויר ואסונות טבע, שהובילו להרס משמעותי של יבולים בעולם; ומהתחזקות הדרגתית של הדולר מול המטבעות בדרום אמריקה, שהובילה לשחיקת כוח הקנייה.

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, התייחסה לעסקה ואמרה: "נוטריאן, שמחויבת למכור את אחזקתה בכיל, הציעה את מניותיה בהנפקה פרטית. המחיר הנגזר בהנפקה, 13.6 שקל, בצד הסרת האיומים המסחריים, מגלם את מרבית הסיכונים, להערכתנו, ונראה אטרקטיבי למדי. אנו זהירים ביחס לסממנים שהמגזר עשוי ליהנות מהתאוששות במחצית השנייה של 2018. עם זאת, תמחור כיל אינו גבוה, ועליית מחירי הנפט מפיחה גם הזדמנויות טקטיות".

בכיל עדיין מחפשים מנכ"ל

מנכ"ל כיל הקודם, סטפן בורגס, עזב בספטמבר 2016, על רקע חוסר שביעות רצון של בעל השליטה, עידן עופר. מאז כיל מתנהלת ללא מנכ"ל, והיא מנוהלת בידי המשנה למנכ"ל, אשר גרינבאום.

הכנסות כיל הסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2017 — עלייה של 4.1% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. החברה הרוויחה ברבעון השלישי 84 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 340 מיליון דולר ברבעון המקביל, שבו ביצעה כיל הפרשות חד־פעמיות של 522 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker