בנק הפועלים מציג: שלוש שנים של מחיקות בהשקעה בבנק פוזיטיף בטורקיה

כמעט חמש שנים חלפו מאז הוביל דני דנקנר עסקה לרכישת הבנק הטורקי פוזיטיף על ידי בנק הפועלים ■ הבנק נקנה ללא רישיון לניהול פקדונות שחיוני לפעילותו, המשבר ביחסים בין המדינות מטיל סימן שאלה כבד על אפשרות הפועלים להשיג את הרישיון הנכסף ולסכם את הסרט הטורקי כהצלחה

אתי אפללו

>> עשירי ישראל מחזירים את היאכטות מטורקיה; במשק הישראלי נשמעות קריאות להחרים תוצרת טורקית; בענף התעופה מביעים חששות מכך שטורקיה תסגור את המרחב האווירי בפני מטוסים ישראליים; וחשבונות טוויטר של ישראלים נפרצים על ידי האקרים טורקים. ההידרדרות ביחסים בין שתי המדינות מספקת כותרות רבות בשבועות האחרונים.

גם לשוק ההון הישראלי יש נציגות משמעותית בטורקיה, שההסלמה ביחסים נוגעת אליה ישירות. אחד הנציגים הוא בנק הפועלים, שמחזיק בשליטה (כ-70%) בבנק הטורקי פוזיטיף כבר כמעט חמש שנים. בהפועלים משדרים "עסקים כרגיל" - מצהירים כי פוזיטיף אינו מוצע למכירה ומספרים כי מכיוון שהנהלת פוזיטיף היא כמעט כולה טורקית, הבעיות ביחסים בין ישראל לטורקיה לא מורגשות בבנק. אבל ההצהרות האופטימיות האלה לא מצליחות להסתיר את המצב הרגיש שאליו נקלע הפועלים.

לפוזיטיף אין רישיון לקבל ולנהל פיקדונות. בנקים מתפרנסים מקבלת פיקדונות (מקורות) שבעבורם הם נותנים ריבית נמוכה. את המקורות האלה נותנים הבנקים כאשראי במינוף שמתיר להם החוק (יחס הלימות הון) או משקיעים בניירות ערך ובהשקעות ריאליות. המרווח שבין עלות גיוס המקורות לריבית על מתן האשראי או הרווח מהשקעותיו הוא למעשה את הרווח של הבנק. אם פוזיטיף לא יוכל לנהל פיקדונות, עליו למצוא מקורות אחרים למתן האשראי, כמו גיוס חוב והלוואות בעלים. מקורות אלה יקרים מהפיקדונות ומפחיתים את הרווח.

כשהפועלים רכש את השליטה בבנק הטורקי הוא דיווח כי מתנהלים מגעים מול הרגולטורים המקומיים לקבלת רישיון לפיקדונות - רישיון, שכאמור, עדיין לא התקבל. השינוי באקלים הפוליטי לא מבשר טובות, ומעלה שאלה מהותית: האם בימים אלה הרגולטור הטורקי יעניק רישיון כזה לבנק הנמצא בבעלות ישראלית.

"העובדה שלפוזיטיף לא היה רישיון לקבלת פיקדונות השתקפה במחיר שהפועלים שילם על הבנק", אמר ל-TheMarker מקורב לבנק הפועלים. "בהפועלים חשבו אז שהרישיון יתקבל במהירות, אבל העניינים הסתבכו, ופוזיטיף עדיין לא קיבל את הרישיון להחזיק פיקדונות. אם הפועלים יצליחו לקבל רישיון כזה, עתידו של פוזיטיף עדיין לפניו". אבל, בינתיים, קבלת הרישיון לא נראית באופק - ובנק הפועלים ממשיך לרשום הפסדים על השקעתו בפוזיטיף.

"בנק פוזיטיף הוא השקעה תקועה. כשבנק הפועלים ביצע אותה הפוטנציאל שראה לנגד עיניו התבסס על ההנחה שפוזיטיף יקבל את הרישיון. הפיקדונות הן דרך גיוס הכספים הזולה ביותר, וכשפוזיטיף ממשיך לגייס כספים בעלויות גבוהות יותר - ברור שמיצוי הפוטנציאל של ההשקעה מוטל בספק. כעת, בגלל המצב בין המדינות, נראה כי הפועלים לא יקבל בקרוב את הרישיון", מסביר יובל בן זאב, ראש מחלקת המחקר בכלל פיננסים בטוחה.

פוזיטיף מרוויח, הפועלים מפסיד

החשיפה של הפועלים לבנק הטורקי גדולה מסכום ההשקעה. פוזיטיף מדווח על האשראי שהוא נותן - החשיפות שלו והביטחונות מולן. חלק מהחשיפות של פוזיטיף מגובות בערבויות מהפועלים.

לפי דו"חות פוזיטיף, הסכום שלו היה ערב בנק הפועלים בסוף הרבעון הראשון של 2010 היה כ-100 מיליון לירות טורקיות (245 מיליון שקל). ואולם בכך לא מסתכמת חשיפת הפועלים לפוזיטיף. מכיוון שאין לבנק רישיון לנהל פיקדונות, הוא זקוק למקורות אחרים כדי להעמיד אשראי. חלק ממקורות אלה מספק לו בנק הפועלים - בין אם בדרך של מימון ישיר, בין אם בדרך של השקעה בכתבי התחייבות שמנפיק פוזיטיף.

מאז 2007, שנה שבה רשם בנק הפועלים רווח של 102 מיליון שקל בגין פעילות פוזיטיף, השתנתה התמונה: החל ב-2008, שבה רשם הפועלים הפסד של 142 מיליון שקל מפעילות פוזיטיף, מייצרת פעילות זו הפסדים. הסיבות העיקריות למעבר להפסד היו שינויים בשערי החליפין של השקל מול הלירה הטורקית ומשברים בשוק הטורקי ובשווקים נוספים שבהם השקיע פוזיטיף.

בין סוף 2008 ל-2009 ירד שווי השקעתו של הפועלים בפוזיטיף בכ-26 מיליון שקל - על אף שהשקיע בבנק הטורקי כ-12 מיליון שקל נוספים בתקופה זו. ב-2009 השינויים בשער הלירה הטורקית דווקא פעלו לטובת הפועלים, אבל המשבר הכלכלי שפגע בקזחסטאן - ב-2007 רכש הפועלים, באמצעות פוזיטיף, את הבנק הקזחי DKB - והתבטא בצמצום היקפי האשראי שנתן הבנק הקזחי הובילו את פוזיטיף לרשום מחיקה של 40 מיליון שקל במוניטין של הבנק הקזחי.

ברבעון הראשון של 2010 הפועלים הפסיד מפעילות פוזיטיף עוד 21 מיליון שקל - שוב, בעיקר בשל שינויים בשער החליפין של הלירה הטורקית מול השקל - ושווי ההשקעה בפוזיטיף ירד ל-827 מיליון שקל. המאזן של פוזיטיף הסתכם בסוף 2009 ב-1.6 מיליארד לירות טורקיות - לעומת 1.8 מיליארד לירות ב-2008. בסך הכל, מחק הבנק הפועלים על השקעתו בפוזיטיף עשרות מיליוני שקלים מאז רכש אותו בסוף 2005.

מפתיע לגלות כי פוזיטיף עצמו דווקא מציג רווחיות. כך, ברבעון הראשון 2010 הרוויח הבנק 9.7 מיליון לירות טורקיות (רווח של 7.7 מיליון לירות בינואר-מארס 2009). ואולם, כאמור, השפעות של שער החליפין הובילו לכך שהפועלים מציג הפסדים מפעילות פזיטיף.

דני דנקנר מביא עסקה

באמצע העשור חיפשו בבנק הפועלים דרכים להגדיל את התשואה על ההון. זו היתה תקופת טרום המשבר, והשווקים נעו לכיוון אחד בלבד - למעלה. בהפועלים החליטו לאמץ אסטרטגיה המתמקדת בשווקים בינלאומיים. בסוף 2005 רכש הבנק מאיש העסקים חאליט צ'ינילולו, טייקון בנקאות מקומי, 57.55% מהבנק הטורקי פוזיטיף ב-100 מיליון דולר.

במשך השנים הגדיל הפועלים את אחזקותיו בפוזיטיף והזרים כספים נוספים - בסך כולל של עשרות מיליוני דולרים. באפריל 2009 הגיע הפועלים לאחזקה של 69.8% בפוזיטיף, כשביתרת האחזקה (30.2%) ממשיכה להחזיק חברת האחזקות של משפחת צ'ינילולו. מטעם בנק הפועלים הוביל את העסקה מי שהיה אז סגן יו"ר הדירקטוריון ולאחר מכן יו"ר הדירקטוריון, דני דנקנר.

לפני כמה חודשים, כשדנקנר נעצר, נבדקו גם צעדים שנגעו לרכישת פוזיטיף (ראו מסגרת). אתמול פורסם כי דנקנר, שהודח מהנהלת בנק הפועלים לאחר מאבק מתוקשר בין בעלת השליטה בבנק שרי אריסון לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר ומונה לתפקיד מנכ"ל אריסון השקעות - עזב את חברת האחזקות של אריסון.

ב-2006 ביצע הפועלים עסקה נוספת, באמצעות פוזיטיף, עם צ'ינילולו כשרכש ממנו את הבנק הקזחי DKB בכ-56 מיליון דולר. "לאחר שהפועלים חתם את העסקה לרכישת פוזיטיף, הוא קיבל מצ'ינילולו אופציה לרכישת הבנק בקזחסטאן", מספר מקורב להפועלים. "הבנק עבד אז עם חברת ייעוץ שהמליצה לאילו מדינות כדאי להיכנס בשווקים המתעוררים, וקזחסטאן היתה אחת מהן. הוחלט לרכוש את DKB דרך פוזיטיף, כדי שהטורקים ינהלו אותו". הפועלים דיווח שבכוונתו לרכוש את הבנק באוקטובר 2006, והשלים את העסקה כשנה לאחר מכן.

מה שיכול לסייע לבנק הפועלים להשיג את הרישיון הנכסף הוא האחזקה המשותפת בפוזיטיף עם צ'ינילולו. "כשהולכים למדינות מהסוג הזה חשוב שיש שותף מקומי, שמכיר את הפוליטיקה", מסביר בכיר לשעבר בבנק הפועלים. "צ'ינילולו הביא קשרים שנראו מבטיחים". בכיר אחר במערכת הבנקאות: "כשבכירים מהפועלים ביקרו בטורקיה, צ'ינילולו היה אחד מאלה שנפגשו עמם, יחד עם יו"ר הבנק. צ'ינילולו מקושר שם לטייקונים, לפוליטיקאים - והוא דמות דומיננטית במגזר העסקי".

עם זאת, כאמור, חלפו כבר כמעט חמש שנים מאז רכש בנק הפועלים את השליטה בפוזיטיף מידי משפחת צ'ינילולו - והרישיון עדיין לא הושג.

עד לפני עשור, חאליט צ'ינילולו נחשב לכוכב של הבנקאות הטורקית. דמירבנק, הבנק שייסד אביו, נורי צ'ינלולו, ב-1953 היה אחד הבנקים הדינמיים והגדולים בטורקיה. צ'ינילולו החל להשקיע גם מחוץ לטורקיה - בין השאר, הקים ב-1992 את בנק DHB ההולנדי. ב-1997-1998 הרחיב את פעילות קבוצת הבנקאות שלו גם לקזחסטאן, קירגיזיסטאן ולרומניה.

ואולם ב-2000 הוביל המשבר הפיננסי בטורקיה לנפילה של 30% בשווי הלירה הטורקית - מה שהביא לסגירתם של מחצית מהבנקים במדינה (מ-72 ל-31). דמירבנק, שהשקיע כסף רב באג"ח ממשלתיות, היה מהנפגעים. ביוני 2000 הממשלה נאלצה להשתלט עליו, לאחר שנקלע לקשיי נזילות ולא עמד בהתחייבויותיו.

מנכ"ל פוזיטיף, שמונה מטעם בנק הפועלים, הוא חסן אקצ'קילולו. כדירקטורים בבנק מכהנים ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, אורית לרר, עד לאחרונה מבקרת הפנים של הפועלים וכיום האחראית על החטיבה הבינלאומית, משה כרמון, אריאל חסון, לשעבר עוזרו של מנכ"ל הפועלים לשעבר צבי זיו, וקלמן שיף.

משדרים אופטימיות

בבנק הפועלים מכחישים בתוקף כי פוזיטיף נמצא על המדף. ייתכן שלא איבדו בבנק הפועלים תקווה להשיג את הרישיון לגבות פיקדונות - בלי הרישיון, ניתן למוכרו לכל היותר על פי הונו העצמי. בבנק הפועלים, ששילם עליו על פי שווי ההון, לא רוצים כנראה לצאת מופסדים מההשקעה. אם יתקבל הרישיון, הפועלים יוכל למכור את פוזיטיף במחיר גבוה משווי ההון.

בנק הפועלים שינה את האסטרטגיה שלו בפעילות הבינלאומית, והוא לא ממשיך לחפש השקעות במדינות מתפתחות. לאחר הדחתו המתוקשרת של יו"ר הבנק דני דנקנר באמצע 2009, ולאור ההפסדים שנזקפו בגין פעילות פוזיטיף, דירקטורים בהפועלים העלו תהיות בדבר יציאה מההשקעה בבבנק הטורקי. ואולם היו"ר החדש יאיר סרוסי וככל הידוע, גם המנכ"ל ציון קינן, העריכו אז כי לא כדאי לצאת מההשקעה.

ייתכן שההסלמה ביחסים בין ישראל לטורקיה תוביל לשקול מחדש את ההחלטה. "ההשקעה הזאת תמיד עלתה לדיונים, לאור כל הפרשות. דווקא בעניין המשבר עם טורקיה אנחנו מחכים, כי מורגשת נסיגה מהצד הטורקי, שמנסה לקרר את העניינים", אמר מקורב להנהלת הפועלים.

מבנק הפועלים נמסר אתמול בתגובה: "בנק פוזיטיף ממשיך בפעילותו העסקית השגרתית. מבחינת בנק הפועלים, יש דווקא ירידה בחשיפה ברבעונים האחרונים. פוזיטיף ניצל את השיפור בשווקים הבינלאומיים וגייס מימון חיצוני שהחליף קווים שנתן לו הפועלים. כמו כן, נרשמה ירידה באשראי בתקופה האחרונה - מה שהביא לכך שרמת החשיפה בטורקיה ירדה גם עקב הורדת חשיפת האשראי וגם דרך הפחתת המימון הישיר".

עוד נמסר מבנק הפועלים: "שוק הבנקאות הטורקי מגלה עוצמה ולבנק פוזיטיף הנהלה מקומית מצוינת ותוצאות עסקיות טובות. לעניין אישור קבלת הפיקדונות, אנו מקווים שבסופו של דבר האישור יתקבל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker