המהפכה המגדרית: כך תפסו נשים את עמדות הפיקוח על שוק ההון

עם מינויה של גואטה מחר לתפקיד יו"ר רשות ני"ע, בראש גופי הרגולציה על שוק ההון והמשק יעמדו שורה של נשים: ד"ר קרנית פלוג, חדוה בר, דורית סלינגר ומיכל הלפרין ■ גואטה: "מינוי נשים תורם לשיפור ביצועי החברות ומפחית הסיכון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, ענת גואטה, ראש רשות ניירות ערך, חדוה בר המפקחת על הבנקים, נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג

ענת גואטה, חברת מליאת רשות ניירות ערך ומנכ"לית חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי לשעבר, תחל מחר (ג') לכהן בתפקיד יו"ר הרשות. גואטה תחליף בתפקיד את יו"ר רשות ניירות ערך הפורש, פרופ' שמואל האוזר, שסיים אתמול את תפקידו, לאחר כ-7 שנים. גואטה מונתה לתפקיד על ידי שר האוצר, משה כחלון, ללא שמונתה ועדת איתור.

גואטה היתה שותפה לייסוד והקמת אנטרופי שירותי מחקר כלכלי וכיהנה בתפקיד המנכ"לית בשבע השנים האחרונות. ב-2008-2005 כיהנה בתור מנכ"לית חברת ההשקעות ארקו. ב-2005-1993 מילאה גואטה כמה תפקידים בבנק מזרחי טפחות ובחמש השנים האחרונות לעבודתה בבנק שימשה כלכלנית בחטיבה העסקית.

עידן הרגולטוריות

עם מינויה של גואטה, בראש גופי הרגולציה על שוק ההון והמשק הישראלי יעמדו שורה של נשים. אלה כוללות את נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג; המפקחת על הבנקים חדוה בר; ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, שצפויה לסיים את תפקידה בקרוב; הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין; וכאמור, גואטה ראש רשות ניירות ערך.

לצד הרגולטוריות, בשלושה מבין חמשת הבנקים הגדולים בישראל מכהנות מנכ"ליות. אלה כוללות את מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי, וכן מנכ"לית הבינלאומי סמדר ברבר-צדיק.

למרות הנוכחות הבולטת בגופי הרגולציה והבנקים, נשים עדיין סובלות מייצוג חסר – הן בקרב בעלי השליטה בחברות ציבוריות, והן בהנהלות הבכירות של החברות. בין הנשים הבולטות שמעורבות בניהול ובבעלות על חברות ציבוריות, ניתן להזכיר את ליאורה עופר, יו"ר ומבעלי חברת הנדל"ן מליסרון; עפרה שטראוס, יו"ר ומבעלי קבוצת שטראוס; ודנה עזריאלי, יו"ר ומבעלי עזריאלי.

לפי ניתוח נתונים שקיבצה פירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte, ל-2016 – קיים פער של 55% בשכר בכלל התפקידים ובכלל החברות הציבוריות לטובת הגברים, שמרוויחים 1.78 מיליון שקל בממוצע, בהשוואה ל-1.1 מיליון שקל בממוצע אצל הנשים.

עם זאת, ניתוח פרטני לגבי תפקידי יו"ר, מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים מלמד שככל שהתפקיד בכיר יותר, פער התגמול בין נשים לגברים מצטמצם ואף נעלם. כך, נשים בתפקיד יו"ר מרוויחות כ-10% יותר מגברים; נשים בתפקיד מנכ"ל מרוויחות שכר דומה לגברים; ואילו נשים בתפקידי סמנכ"ל כספים מרוויחות כ29% פחות מגברים באותו תפקיד.

מימין: מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית הבינלאומי סמדר ברבר-צדיקצילום: עופר וקנין, לנס הפקות, מוטי מילרוד

גואטה: "שיעור הייצוג של הנשים הוא אפסי"

כיום, רק חמישית מכלל הדירקטורים בחברות הציבוריות הן נשים. בין 2012 ל-2017 גדל שיעור הנשים בדירקטוריון בצורה מתונה מ-18% ל-21%. מדובר עדיין בשיעור נמוך מאוד.

בכנס שערכה בתחילת 2017 רשות ני"ע בנוגע למעורבות של נשים בדירקטוריונים של החברות הציבוריות, התייחס גואטה לייצוג החסר ואמרה: "בשוק ההון הישראלי שיעור הייצוג הנשי בדירקטוריונים נמוך מ–20% ונזקף ברובו להעדפה המתקנת שבחוק החברות. חמור מכך, בקרב מנכ"ליות, למעט בבנקים, ויו"רית של החברות הגדולות במשק, שיעור הייצוג של הנשים הוא אפסי.

"אם הגופים המוסדיים בין כה וכה מתחילים להציע ולמנות מועמדים לדירקטוריונים, יהיה זה נבון לחזק זאת — ודרך זאת לתרום להגברת הייצוג של הנשים בדירקטוריון בכלים של גיוון מגדרי. כלומר, הגופים המוסדיים כמנהלי כספי ציבור, יוכלו למנף את כוחם כגופי השקעה וכך לעורר את האיזון החסר.

"קרן קלפרס, קרן הפנסיה הגדולה בארה"ב המנהלת מאות מיליארדי דולרים, הקימה ב–2009 מאגר דירקטורים שכשני שלישים מהנמנים עמו היו נשים. המטרה של הקרן היתה להגביר את אלמנט הגיוון בדירקטוריונים של החברות שבהן היא משקיעה את כספי עמיתיה מתוך הבנה שהדבר תורם לשיפור ביצועי החברות ומפחית סיכון", הדגישה גואטה.

מימין: דנה עזריאלי, יו"ר ומבעלי עזריאלי, עפרה שטראוס, יו"ר ומבעלי קבוצת שטראוס, ליאורה עופר, יו"ר ומבעלי חברת הנדל"ן מליסרוןצילום: זיו קורן, דודו בכר, ורדי כהנא

ישראל במקום 11 בעולם

על פי הדו"ח שהוכן ב-Deloitte, מצבה של ישראל אינו גרוע ביחס לעולם – שכן ישראל ממוקמת במקום ה-11 בייצוג נשים בדירקטוריונים בחברות הציבוריות. המובילה בעולם היא נורווגיה עם ייצוג של 42% נשים בדירקטוריונים ב-2016; צרפת עם 40%; שוודיה עם 31.7%; איטליה - 28.1%.

בדומה לישראל, ייצוג הנשים בדירקטוריונים באוסטרליה מגיע ל-20.4%, בבריטניה - 20.3%, בדרום-אפריקה - 19.5%, ובגרמניה - 19.5%. בארה"ב, נשים מאיישות רק 14.2% מהדירקטורים בחברות הציבוריות. באוסטרליה, לוקסמבורג, ספרד, שווייץ ואירלנד הייצוג הנשי מסתכם בכ-15%-16%. בסוף הטבלה נמצאות מדינות כמו מקסיקו (6%), רוסיה (5.8%), מרוקו (4.3%) , יפן (4.1%) –וכן קוריאה ואיחוד האמירויות הערביות - כ-2.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker