קופת הגמל של ההסתדרות נלחמת בשכר הבכירים

קופת הגמל של הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח תתנגד למתן שכר הגבוה פי יותר מ-25 מהשכר הנמוך בחברה

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> בעוד הדיונים בכנסת על בעיית שכר הבכירים בחברות הציבוריות נמשכים, בקופת הגמל של הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח (המח"ר) העדיפו לא לחכות: המח"ר החליטה להתנגד באסיפות בעלי מניות לאישור שכר לבכירים הגבוה יותר מפי 25 מהשכר הנמוך בחברה.

בהנחה שנמצאים בחברה בעלי שכר מינימום, מדובר בעלות שכר שלא תגיע ליותר מ-1.5 מיליון שקל בשנה. קופת הגמל המח"ר הרחיקה לכת יותר מהצעת החוק שהגישה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), ולפיה יוגבל שכר בכירים בחברות הציבוריות עד פי 50 מהשכר הנמוך. בהגדרת השכר החליטו בקופת המח"ר לכלול גם בונוסים ואופציות שיקבלו הבכירים. "אנו נדהמים מהתופעה העגומה, שהעובדים בשירות הציבורי, הנאנקים תחת המאמץ לסיים את החודש במשכורתם הדלה שאינה תואמת את כישוריהם, משלמים מכספם על השתוללות השכר של הבכירים בחברות הציבוריות", הודיעו אתמול בקופת הגמל המח"ר. "אנו עומדים פעורי פה מול הכאוס בשכר הבכירים, כאשר כל אחד עושה כטוב בעיניו, ללא תמורה הולמת. מאחר שהגורמים הרגולטוריים בישראל מתחמקים מקביעת כללים וקריטריונים לגובה שכר, יש צורך להפעיל את כוחו של ציבור החוסכים כדי להכניס מעט סדר בנושא".

יו"ר הסתדרות המח"ר, ראובן גולדברג, אמר כי אין כוונה למכור מניות של חברות שיאשרו לבכירים שכר של יותר מפי 25, אלא לנסות ולגבש את שאר הקופות המפעליות למהלך דומה, כך שלבסוף ירוכז בידן כוח משמעותי לפסול באסיפות תוכניות שכר מוגזמות.

ח"כ יחימוביץ' בירכה על הצעד של המח"ר וקראה לגופים מוסדיים אחרים להצטרף אליה. "אם כל הקופות הענפיות היו מאמצות את ההחלטה, אין ספק שהיתה לזה השלכה בכיוון הנכון", אמרה ח"כ יחימוביץ'.

לקופת הגמל המח"ר יש קרן השתלמות וקופת גמל המנהלות יחדיו נכסים בהיקף של 3.8 מיליארד שקל - 2.8 מיליארד שקל מתוכם מנוהלים בקרן ההשתלמות, והשאר - בקופת הגמל. את ניהול ההשקעות בקרן ההשתלמות מבצעת עבור המח"ר פסגות, וניהול קופת הגמל נמצא בידי פסגות, אי.בי.אי ואינפיניטי. קופות הגמל של המח"ר מחזיקות מאות מיליוני שקלים במניות של 13 חברות אשר בכיריהן כיכבו ב-30 המקומות הראשונים בטבלת שכר המנהלים בחברות הציבוריות ל-2009.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker