אנליסטים ממליצים על פייסבוק: "המפרסמים ישלמו עכשיו יותר"

אנליסטים המסקרים את מניית פייסבוק רואים בירידה החדה של 4.5% בוול סטריט ביום שישי הזדמנות השקעה בחברה. מחיר היעד הממוצע של ההמלצות למניה גבוה ב-21% ממחירה בשוק

גיא ארז
גיא ארז
זכוכית מגדלת מונחת על מסך מחשב ומגדילה את הלוגו של פייסבוק
צילום: רויטרס

הודעת פייסבוק על שינויי תצוגת הפיד של גולשיה התקבלה באופן צונן למדי בוול סטריט — אך מרבית האנליסטים רואים בכך הזדמנות. הודעתו של בעל השליטה בחברה, מארק צוקרברג, על שינוי האלגוריתם בפייסבוק, כך שיציג בפני הגולשים יותר פוסטים חברתיים (מטעם חברים ובני משפחה) על חשבון תכנים פרסומיים — הביאה לנפילה של 4.5% במחיר המניה ביום שישי.

המניה ריכזה מחזור עצום של 77.5 מיליון מניות, פי 4.5 מהממוצע בה, ומחקה כ–25 מיליארד דולר משווי השוק שלה, שהיה ברמת שיא. מניית פייסבוק ננעלה במחיר של 179.4 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 521 מיליארד דולר — 460% יותר משווייה בעת ההנפקה לפני שש שנים.

מתוך 12 אנליסטים המסקרים את החברה והגיבו להתפתחויות ביום שישי, 11 הותירו את המלצתם על ''קנייה''. רק אנליסט אחד העניק לה המלצת "מכירה", שבה הוא מחזיק זה חצי שנה. לפי מדור TheTrade באתר TheMarker, מחיר היעד הממוצע של האנליסטים למניית פייסבוק הוא 218 דולר — 21% יותר ממחירה בשוק. מבין המניות שקיבלו לפחות שלוש המלצות אנליסטים בימים האחרונים, פייסבוק היא המניה עם האפסייד (פוטנציאל עלייה) הגבוה ביותר. אחריה נמצאת מניית הבנק ג'יי.פי מורגן עם אפסייד של 7.2% בלבד.

כל האנליסטים החיוביים לגבי מניית פייסבוק זכו לדירוג של חמישה כוכבים מאתר טיפרנקס. האנליסטים ציינו כי קשה להעריך את מהות השינויים בטווח הקרוב, ואף ייתכן שתירשם ירידה בהכנסותיה מפרסום. ואולם, להערכתם, בטווח הרחוק העדכון יטיב עם המשתמשים ברשת החברתית, ומכאן גם עם תוצאות החברה.

ג'ייסון הלפשטיין מאופנהיימר הסביר כי השינוי בפיד של פייסבוק מדגיש עד כמה הרשת החברתית חשובה למשתמשים בה, ולדבריו המהלך יאפשר לה לצמצם את תופעת הפייק ניוז. בריאן נובאק ממורגן סנטלי ציין כי שינוי האלגוריתם עשוי אמנם לקצר את משך השהייה של משתמשים בפייסבוק, אך ייתכן שהשינויים כבר החלו קודם והתחילו להשפיע על התוצאות. לדבריו, לחברה עדיין קיימים כמה מנופים שיאפשרו לה להגדיל את ההכנסות ממודעות.

אנליסט אחרים ציינו כי המפרסמים כבר הוכיחו כי הם מוכנים לשלם יותר עבור מודעות בפייסבוק כשמספר הפרסומות ירד, וכי מיצובה הטוב של אינסטגרם יאפשר לפייסבוק להסיט אליה חלק מההשקעה בפרסומות. מארק מאהני מ–RBC היה החיובי ביותר, והעריך כי השינויים בפיד לא ישנו את מסלול הצמיחה המהיר של הכנסות פייסבוק מפרסום. לדבריו, "פייסבוק היא עדיין ההשקעה מספר אחת שלנו".

בריאן ויסר מחברת המחקר פיבוט העניק לחברה המלצת "מכירה" עוד ביולי 2017, כשהמניה נסחרה במחיר של 170 דולר. כשעידכן את המלצתו ל''מכירה'', טען ויסר כי המניה יקרה בהתחשב בסיכון כי המפרסמים לא יגדילו את הוצאות הפרסום שלהם, היות ששוק הפרסום הדיגיטלי "מתקרב לרוויה''. ויסר הוריד את המלצתו ל"החזק" כבר בפברואר 2017, כשהמניה נסחרה ב–130 דולר. ויסר, שצדק ב–23 מתוך 27 ההמלצות האחרונות שלו שהניבו תשואה של 27.5% בשנה האחרונה, העניק למניה מחיר יעד של 147 דולר בלבד לסוף 2018, 19% פחות ממחירה כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker